احساس خوب تمیزی

در این دوره و زمانه‌ای که بیشترمان برای گذران زندگی ناچاریم تمام‌وقت کار کرده و برای رسیدن به نیازهای روزمره‌مان به جای راه رفتن بدویم، به تدریج دیده می‌شود که آدم‌ها در مورد …

در این دوره و زمانه‌ای که بیشترمان برای گذران زندگی ناچاریم تمام‌وقت کار کرده و برای رسیدن به نیازهای روزمره‌مان به جای راه رفتن بدویم، به تدریج دیده می‌شود که آدم‌ها در مورد تمیزی و نظافت خودشان و خانه‌شان کمتر توجه‌ نشان می‌دهند؛ یعنی گاهی می‌توان گفت فرصت کافی برای این کار ندارند! اما جدا از اثرات سوء آلودگی و عدم رعایت نظم و ترتیب بر سلامت فردی، شاید اگر بدانید رعایت آنها روی روان و روحیه هم تاثیر دارد، آن وقت در این روزگاری که خستگی روحی از بزرگ‌ترین معضلات است، به خاطر تقویت روحیه و خلق و خوی خسته در این دنیای ماشینی هم که شده به این موضوعات، بیشتر اهمیت بدهید.

یک خانه تمیز و مرتب و یا یک محل کار بدون آشفتگی و به هم ریختگی، روحیه شما را بهتر می‌کند. وقتی در پایان یک روز کاری خسته‌کننده به منزل می‌آیید، مطمئنا اصلا دوست ندارید وارد اتاق‌هایی به هم ریخته و ریخت و پاش شوید. وقتی محیط اطراف‌تان به هم ریخته یا کثیف باشد، با هر بار نگاه کردن به این اوضاع و شرایط، استرس و تنش بر شما وارد می‌شود. در اغلب موارد، تنها با نگاه کردن به، به هم ریختگی و هرج و مرج، تمام انرژی‌تان برای ادامه کار و فعالیت در درون‌تان خفه می‌شود و همین موضوع چرخه معیوبی را ایجاد می‌کند، یعنی قدرت و توان روحی را برای تمیز و منظم کردن محیط‌تان از دست می‌دهید و به وقت دیگری موکول می‌کنید و در نتیجه اوضاع همان‌طور نامرتب و کثیف، باقی می‌ماند. هر چه محیط به هم ریخته‌تر و کثیف‌تر می‌شود، به خاطر سختی کار، استرس شما بیشتر شده و خلق‌تان آشفته‌تر می‌شود.

تمیزها و اعتمادبه‌نفس بیشتر

افرادی که بهداشت فردی و نظافت را رعایت کرده و نظم و ترتیب را در زندگی‌شان امری مهم و حیاتی می‌دانند، در مورد خودشان اعتماد به نفس بیشتری دارند و اطمینان‌خاطر آنها در مورد هویت‌شان افزایش می‌یابد و معمولا در مورد اینکه دیگران در مورد ظاهر آنها چه نظری دارند، اصلا نگران نیستند چون از ظاهر و شرایط زندگی خود کاملا مطمئن هستند.

ظاهر خوب، احساس خوب

قدیمی‌ها می‌گفتند: «ظاهر خوب، احساس خوب می‌آورد» و امروزه بررسی‌ها نشان می‌دهد این موضوع حقیقت دارد. افراد تمیز و مرتب که محیط کار و زندگی‌شان تمیز و منظم است، دیدگاهی خوش‌بینانه به زندگی داشته و احساس شادکامی و موفقیت می‌کنند، در حالی که این حس در آدم‌های کثیف و نامرتب وجود ندارد.

شغل بهتر برای تمیزترها

افراد مرتب و تمیز مشاغل بهتری دارند و در کل شانس پیدا کردن شغلی مناسب و خوب برای‌شان بیشتر است. مسلما فردی که شغل داشته و این شغل مناسب وضع و روحیات‌اش باشد، از نظر روحیه وضعیت بهتری داشته، دیدگاهی بهتر به زندگی و خودش پیدا کرده و شاداب‌تر و امیدوارتر است.

نظم و ترتیب کمتر،‌دوست کمتر

در بیشتر موارد و فرهنگ‌ها، آدم‌ها دوست ندارند با فردی که تمیز و مرتب نیست و زندگی آشفته و درهم و برهمی دارد، دوست شده و ارتباط داشته باشند، در نتیجه چنین فردی تنهایی و به تدریج انزوا را تجربه می‌کند که خود این مساله روحیات فرد موردنظر را افسرده و کسل می‌کند.

سیستم حمایتی که شامل دوستان و اقوام و بستگان است، در زندگی بشر حتی از دوران غارنشینی نقش اساسی داشته و انسان‌های نخستین هم می‌دانستند که باید با هم زندگی کنند. هر چه این سیستم حمایتی قوی‌تر و غنی‌تر باشد، روحیات افراد بهتر شده و احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته و نشاط بیشتری در زندگی آنها دیده می‌شود. از اصول برقراری و حفظ ارتباطات اجتماعی، نظافت و نظم است که اگر نباشد، ارتباطات هم فدا شده و کم‌رنگ می‌شود و پیامد آن زجر روحی و ناراحتی فکری است.

روابط خانوادگی بهتر

صمیمیت بین زن و شوهر و حتی روابط جنسی هم به نظافت و تمیزی بستگی دارد و اگر نظافت و نظم و ترتیب نباشد، با به هم خوردن این موارد، به تدریج روحیات آدم‌ها دستخوش ناراحتی و آشفتگی می‌شود.

دکتر محمدعلی تقی‌پور