طرز تفکر خود را تغییر دهیم

آیا همیشه آرزو می کنید که کاش می توانستید در زندگی روزانه، اندکی خطر پذیرتر مثل بعضی از افراد که خیلی راحت با دیگران ارتباط برقرار می کنند و یا هر روز در حال کسب تجربه های جدید …

آیا همیشه آرزو می کنید که کاش می توانستید در زندگی روزانه، اندکی خطر پذیرتر مثل بعضی از افراد که خیلی راحت با دیگران ارتباط برقرار می کنند و یا هر روز در حال کسب تجربه های جدید هستند، ظاهر شوید؟ماجراجویی نیازمند اعتماد به نفس است و این امر به طور مستقیم با طرز تفکر شما ارتباط پیدا می کند. شما می توانید با به کار بردن راهکارهای زیر به گونه ای بیندیشید که اعتماد به نفستان افزایش پیدا کند:

۱) توانایی های خود را به رسمیت بشناسید: یک بار هم که شده است هنگامی که یک فکر محدودیت زا مانند من هیچ وقت نمی توانم به ذهنتان خطور کرد، به جای این که بگویید من هرگز پیشرفت نخواهم کرد، بگویید اگر تمام تلاش خود را برای انجام رساندن این پروژه به کار گیرم، حتما پیشرفت از آن من خواهد بود چون خداوند توانایی رشد و موفقیت را در وجود من قرار داده است.

۲) فکر بدشانس بودن را از خود دور کنید: سعی کنید هر گونه شکایتی را تبدیل به یک پرسش کنید. گله و شکایت از اقبال بد، نمادی از شکست است و مانند مانعی، سد راه پیشرفت شما خواهد شد.

از سوی دیگر، مطرح کردن پرسش، قدرت را به دستان شما باز می گرداند و کاری می کند تا مشتاقانه به دنبال پیدا کردن راه حل بیفتید. برای مثال اگر مکرر به خود می گویید: انگار امروز همه حالشان بد است. سعی کنید این جمله را با خود تکرار کنید که چه کار می توانم انجام دهم تا دیگران احساس خوبی پیدا کنند؟

۳) خود را سرزنش نکنید: آیا تا به حال اتفاق افتاده است که خود را سرزنش کنید؟ هر زمان که متوجه شدید در حال تحقیر شخصیت خود هستید، همان لحظه این کار را متوقف و سعی کنید با یکی از دوستانتان که تجربه چنین اشتباهی را دارد صحبت کنید. باید به خود بگویید: تو تا آخرین حد توان تلاش کردی. حالا بهتر است از روی زمین بلند شوی و یک بار دیگر از نو شروع کنی. شکست خجالت آور نیست به شرطی که در تلاش کردن شکست بخوری.

۴) قوانین شخصی خودتان را اجرا کنید: هرگاه خواستید کار جدیدی را امتحان کنید، اما حسی از درون شما را از انجام آن باز می داشت، با یک سوال آن را متوقف کنید چرا که نه؟. اگر درونتان به شما گفت: این اصلا کار خوبی نیست یا مردم چه طور فکر می کنند؟ شما دقیقا در حال پیروی از قوانین دیگران هستید. از کوچک کردن خود دست بردارید و راهتان را ادامه دهید.اگر ریسک کردید، پیروز خواهید شد و از منافع آن بهره مند می شوید. اعتماد به نفس از توانایی مقاومت شما در برابر سختی ها حاصل می شود اگر بتوانید در بیشتر موارد در مقابل سختی ها شکست ناپذیر ظاهر شوید، آن قدر از زندگی لذت می برید که قابل بیان نخواهد بود.

۵) قدر و ارزش خود را ارتقا بخشید: اگر می خواهید ماجراجو باشید، رشد کنید و از زندگی لذت ببرید، باید ذهن منتقد خود را خاموش نگه دارید و راهنمای ذاتی اعتماد به نفس را در درون خود بارور سازید. روز خود را با یک جمله اطمینان بخش شروع کنید: من باهوش و زرنگم، برای هر کاری آمادگی دارم، اعتماد به نفس دارم، با لیاقت و سرشار از انرژی هستم. توجه داشته باشید که ما هر روز با پیام های منفی بمباران می شویم مثل این که تمام کارهای چالش برانگیز خطرناک است و هر کس نمی تواند از عهده انجام آن برآید! با تکرار کلمات مخالف آن، از طریق مکالمات درونی، امید و اعتماد به نفس و قدرت را به خود باز گردانید.