چگونه به افکار خلاق و زیبا دست پیدا کنیم

تا به حال چند بار احساس کرده اید که مغز شما از کار افتاده است و دیگر قادر به فکر کردن نیستید ؟! اگر چنین اتفاقی افتاده، دلیلش این است که ما نیاز داریم توانایی هایی خود را برای فکر …

تا به حال چند بار احساس کرده اید که مغز شما از کار افتاده است و دیگر قادر به فکر کردن نیستید ؟! اگر چنین اتفاقی افتاده، دلیلش این است که ما نیاز داریم توانایی هایی خود را برای فکر کردن افزایش دهیم. مطلب حاضر به نکاتی می پردازد که ما برای بیشتر و بهتر فکر کردن باید به کار گیریم و به آن نیاز داریم.

یافتن بهترین زمان :

بیشتر افراد مسن صبح ها بهتر می توانند فکر کنند و اغلب جوانان بعد از ظهرها، شما چه زمانی بهتر فکر می کنید ؟

خوب تحصیل کنید، اما افراط نکنید :

بعضی از روانشناسان عقیده دارند که تحصیلات تخصصی افراطی و زیاد می توانند به توانایی تفکر خلاقانه آسیب وارد کند. شما اگر در رشته نویسندگی دکترا کسب کنید، الزاما رمان نویس بزرگی نخواهید شد.

روز خود را با بهترین ها شروع کنید :

محققان نشان داده اند که مقدار کافئین موجود در یک فنجان قهوه می تواند به تمرکز حواس کمک کند، اما اگر شما مستعد اضطراب هستید، بهتر است فراموشش کنید.

خاطرات جدید را به خاطرات قبلی بچسبانید :

حافظه خود را چون داربستی در نظر بگیرید و اطلاعات جدید را روی آن تثبیت کنید. همیشه اطلاعات جدید را به چیزی پیوند و هرگز آن را تنها رها نکنید.

تا میتوانید تمرین کنید :

یادگیری و تمرین مداوم، ذهن را تغییر می دهد. مطالعاتی که روی عده ای دواطلب ۷۰ ساله انجام شده، نشان می دهد که آموزش های منظم و طبق برنامه زمان بندی شده باعث تغییر ذهنی فرد می شود؛ به نحوی که فعالیت ذهنی این افراد نسبت به زمانی که ۷ سال جوان تربوده اند، بیشتر است.

به ایده های خود شانس شکوفا شدن بدهید :

بسیاری از ما با توجه به توانایی هایمان امکان ارزیابی حقایق و تصمیم گیری سریع داریم. خلاقیت نیاز به آرامش و سکون دارد و اینکه به ایده های به ظاهر نامعقول و بی معنی خود فرصت دهیم.

شغلی را پیشه کنید که باعث رشد شود و همراهی که با هوش باشد :

مطالعات انجام شده در لهستان نشان می دهد، صاحبان مشاغلی که نیاز به کارگیری ذهن دارد، نسبت به سایر افراد از قدرت تفکر بیشتری برخوردارند.

همچنین ازدواج با فردی باهوش ممکن ااست در شما انگیزه ایجاد کند و باعث رشد و بالندگی شما شود.

تجربه کنید :

خلاقیت اغلب به توانایی تعدیل راه حل ها از جهات مختلف زندگی خلاصه شود. برای مثال، نوار چسب خیاطی با الهام گرفتن از خار و خسی که به لباس می چسبد، ساخته شده است و یا شیوه پوست کندن موز، ایده ای برای تهیه قوطی کنسروی است که با حلقه ای که روی آن تعبیه شده باز می شود.

ورزش باعث تقویت قوای فکری می شود : تحقیقات گوناگون اکنون از این فرضیه که ورزش و تمرینات بدنی اثرات سودمندی روی عملکرد تحصیلی دارد، حمایت می کند. تصور می شود که در هنگام ورزش اکسیژن و مواد غذایی بیشتری در دسترس سلول های مغز قرار می گیرد؛ به علاوه باعث افزایش فاکتور هایی می شود که عامل رشد سلول های مغزی هستند. ورزش فواید گوناگونی دارد و انجام آن به صورت مرتب و روزانه توصیه می شود.

تازه جویی، رمز موفقیت :

نقاش امپرسیونیست هنری ماتیس در سال های پایانی عمر خود از قیچی به جای قلم مو برای خلق آثارش بهره برد و به هنرش روح تازه بخشید. مقایسه افراد خلاقی که متوقف می شوند، با آنهایی که به خلاقیت ادامه می دهند، نشان می دهد که افراد دسته دوم پیوسته به دنبال دانشی جدید هستند.

شناخت عوامل باز دارنده :

چنانچه در معرض عوامل مختلفی قرار گیریم که رشته افکار ما را پاره کنند، تمرکز کردن مشکل خواهد بود. چنانچه کاری نیاز به دقت و تمرکز زیاد دارد، مثلا تهیه یک گزارش، باید دو شاخه سیم تلفن را از پریز کشید . یا نوشته ای روی در قرار داد تا کسی در آن هنگام وارد اتاق نشود.

روش های سریع یاد گرفتن را بیاموزید :

یکی از مهم ترین مهارت های قرن بیست و یکم توانایی یادگیری سریع است؛ پس آن را پرورش دهید. یاد بگیرید که به سرعت به ایده های خود شکل دهید.

شیوه عملکرد مغز خود را پیدا کنید تا بتوانید آن را بهتر بکار گیرید. بعضی اشخاص پس از مدتی کار فکری، نیاز به استراحتی کوتاه مدت و نوشیدن چای یا قهوه دارند تا بتوانند دوباره به کار خود ادامه دهند.

اشتباه کنید :

ممکن است در اولین تلاش خود مرتکب اشتباه زیادی شوید، اما کارتان را پیش برده و تمام کنید. اشتباهات خود را یادداشت کرده و سپس دوباره به کار بپردازید و این بار از تکرار اشتباهات جلوگیری کنید. به گفته شکسپیر، تردید های ما خائن اند و با ترس از تلاش، ما را از موفقیت دور می کنند.( م . آسیا )

aramesh-e-motlagh.mihanblog.com