اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

اکثر زوج ها به مراسم ازدواج خود بیش از ازدواج شان اهمیت می دهند! باتوجه به آمار بالای طلاق به نظر می رسد آنها برای حفظ زندگی مشترک خود با چالش های زیادی روبرو هستند.
زوج هایی که …

اکثر زوج ها به مراسم ازدواج خود بیش از ازدواج شان اهمیت می دهند! باتوجه به آمار بالای طلاق به نظر می رسد آنها برای حفظ زندگی مشترک خود با چالش های زیادی روبرو هستند.

زوج هایی که به آخر خط می رسند از نظر روانی احساس امنیت نمی کنند و علاوه بر مشکلات خارجی با مشکلات داخلی نیز مواجه اند.

باتوجه به هزینه ای که برای ترتیب دادن یک مراسم عروسی می کنید آیا عاقلانه نیست که کمی هم به فکر تقویت رابطه خود با همسرتان باشید؟!

بسیاری از نامزدها خود را آماده ازدواج می دانند و شاید تا حد زیادی نیز حق داشته باشند ولی آنها غالباً مشکلات پیش رو را درنظر نمی گیرند. به زوجین اکیداً توصیه می کنیم تا حد امکان زندگی مشترک خو درا به خوبی آغاز کنند تا مجبور به کمک گرفتن از مشاوران نشوند.

اگر آنها به چند نکته توجه کنند در آینده مشکلات کمتری خواهند داشت ولی زوجین چرا به مشاوره پیش از ازدواج نیاز دارند؟ به شش مورد زیر توجه کنید:

تقویت مهارت های ارتباطی

- «شنیدن مؤثر» و قابلیت «دادن حق به دیگران» از مهارت هایی است که اکثریت مردم از آنها بی بهره اند.

شما می توانید مهارت های گفتاری و شنیداری خود را تقویت کنید، مسأله ای که یکی از مهمترین جنبه های امنیت روانی میان زوجین محسوب می شود.

بحث درمورد انتظارات

- زوجین معمولاً درمورد نقش خود در مسائل مختلف مذاکره نمی کنند، از جمله درمورد شغل، مسائل مالی،

کارهای خانه و...

یادتان باشد بحث کردن درمورد انتظارات باعث کمتر شدن مشکلات می شود.

آموختن مهارت های حل مشکلات

- هیچ کس نمی خواهد به وجود مشکل در زندگی زناشویی اعتراف کند. واقعیت این است که مشاجره، طیف گسترده ای را دربر می گیرد، از اختلاف نظر درمورد اینکه چه کسی سطل زباله را بیرون بگذارد تا مسائل جدی. با آموختن مهارت های لازم می توان از میزان مشاجرات و در نتیجه طلاق کاست.

شناخت باورهای معنوی

- برای برخی از زوجین این مسأله چندان اهمیتی ندارد ولی برای سایرین اینطور نیست. تا زمانی که درمورد باورهای معنوی بحث شود مشکلی پیش نمی آید. یادتان باشد این گونه باورها برروی مسائل مختلف زندگی زناشویی تأثیر می گذارد.

شناخت مسائل ریشه ای

- ما از والدین خود نکات زیادی می آموزیم. اگر یکی از زوجین در محیطی پرتنش بزرگ شده باشد باید این مسأله واکاوی شود.

زوجینی که این مسأله را نادیده نمی گیرند بهتر به حل مشکلات می پردازند.

صحبت درمورد اهداف شخصی، ازدواج و خانواده

- تعجب آور است که اکثریت زوج ها راجع به اهداف خود با یکدیگر حرف نمی زنند و شاید بتوان گفت این مسأله ابداً به ذهن شان خطور نمی کند! بحث کردن درمورد اهداف، اثرات مثبت زیادی دارد. چرا درمورد آینده با همسرتان حرف نمی زنید؟ دوست دارید در پنج سال آینده به کجا برسید؟ ترجیح می دهید پس از چند سال صاحب فرزندشوید؟ چند فرزند می خواهید؟ شما می توانید در زمینه های مختلف با همسرتان حرف بزنید. در هرصورت لزومی ندارد مشاوره پیش از ازدواج طولانی باشد.

البته درمورد زوج هایی که اختلاف نظر زیادی دارند این روند می تواند طولانی تر شود.

فراموش نکنید سرمایه گذاری برروی این مسأله اهمیت زیادی دارد و می تواند یک زندگی زناشویی سعادتمند را تضمین کند.

ترجمه از آذرشایان