حفظ مشتری چقدر برای شما ارزش دارد؟

با توجه به تغییرات بازار ایران و گسترش آن، فضای ارائه خدمات مصرفی، هر چه بیشتر به سمت بازار رقابتی پیش می‌رود.
در چنین شرایطی حفظ مشتری ارزش بسیاری برای مراکز ارائه‌دهنده …

با توجه به تغییرات بازار ایران و گسترش آن، فضای ارائه خدمات مصرفی، هر چه بیشتر به سمت بازار رقابتی پیش می‌رود.

در چنین شرایطی حفظ مشتری ارزش بسیاری برای مراکز ارائه‌دهنده کالاها و خدمات خواهد داشت، چرا که «مشتری» مهم‌ترین عامل چرخه اقتصادی هر سازمان تجاری و بازرگانی و فروشگاه‌هاست.

براساس تحقیقات انجام شده،‌ هزینه جذب مشتریان جدید ۵ برابر هزینه حفظ مشتریان کنونی است.

در واقع از دست دادن یک مشتری چیزی بیش از، از دست دادن یک قلم فروش است و به معنی از دست دادن کل جریان خریدهایی است که مشتری می‌توانسته در طول زندگی یا دوره زمانی که مصرف‌کننده یک محصول یا دریافت‌کننده خدمات بوده، ‌انجام دهد.

در دنیای امروز بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی برای حفظ مشتریان خود به جای نگاهی خصمانه به سیاست چانه‌زنی (که سابقه‌ای بس طولانی در فرهنگ ما دارد)، برای رسیدن به اهداف خود با مشتری به توافق می‌رسند و به صورتی هدفمند خود را نسبت به مشتری متعهد نشان داده و روابط خود را این‌گونه شکل می‌دهند.

ارتباط خوب با مشتری نه تنها به ورای تامین نیاز مشتری می‌رسد، بلکه موجب می‌شود تا مشتری از خرید یا دریافت خدمات لذت ببرد.

یک مشتری چقدر برای شما سود دارد؟

مقدار سودی که یک مشتری می‌تواند در طول عمر مشتری بودن خود برای یک واحد تجاری به ارمغان بیاورد، در حقیقت همان ارزش خالص فعلی مشتری است.

تحقیقاتی که در این زمینه در دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می‌دهد که این مقدار برای یک پیتزافروشی ۸۰۰۰ دلار و برای یک تولیدکننده خودرو ۳۳۲ هزار دلار و برای یک شرکت هواپیمایی چیزی بالغ بر یک میلیارد دلار است (میکائیل هگارتی) برای یک تاجر موفق، حفظ مشتری سابق به معنای جلوگیری از اتلاف هزینه‌های سنگین تبلیغات برای به دست آوردن یک مشتری جایگزین است.