توصیه‌های آسان و ارزان به آنها که آرزویشان خوشبخت شدن است

تازه‌ترین پژوهش‌ها در دنیای شادی و خوشبختی خبر از آن دارد که زندگی تجملاتی تنها راه رسیدن به سعادت نیست...
لیف وان بوون، استاد روان‌شناسی دانشگاه کولورادو در بولدر، می‌گوید: …

تازه‌ترین پژوهش‌ها در دنیای شادی و خوشبختی خبر از آن دارد که زندگی تجملاتی تنها راه رسیدن به سعادت نیست...

لیف وان بوون، استاد روان‌شناسی دانشگاه کولورادو در بولدر، می‌گوید: «هر چیزی که شادتان کند یا به‌ شما انرژی بدهد اثرات مثبتی بر سلامت روان شما دارد و این، به راحتی قابل اندازه گیری است.» به استناد این گفته تصمیم گرفتیم آخرین و ارزان‌ترین راه‌های خوشبخت شدن را برایتان گردآوری کنیم!

گل‌ها را به میز کارت راه بده

یک شاخه گل آفتاب گردان روی میز کار شما، می‌تواند چند برابر قیمتی که دارد برایتان مفید باشد. آفتاب گردان هم نماینده آفتاب است و هم چهره انسان را برایتان تداعی می‌کند. رنگ گلبرگ‌های آن هم برایتان انرژی مثبت به همراه دارد. بنابر پژوهشی که به تازگی در «هورت ساینس» انجام گرفته افرادی که در محل کارشان گل و گیاه وجود دارد احساس رضایت و خشنودی بیشتری نسبت به کارشان دارند.

دلی از عزا درآور!

کسی هست که غذا دوست نداشته باشد؟ با به کارگیری این راه‌ها می‌توانید لذت غذا خوردن را چند برابر کنید:

از بشقاب‌های سفید رنگ استفاده کنید. ظروف زیبا انرژی مثبت دارند. نگاه کردن به بشقاب سفید با غذایی رنگارنگ احساس خوب و لذت بیشتری از غذا خوردن به شما می‌دهد.

غذاهایتان را رنگی‌تر کنید. نگاه کردن به رنگین کمان خوشحالتان می‌کند. اگر این رنگین‌کمان غذا باشد که چه بهتر! رنگ قرمز ممکن است به پرخوری ترغیبتان کند. فلفل‌های رنگارنگ، بادمجان ارغوانی و جعفری و نعنای سبز رنگین‌کمانتان را کامل می‌کند.

سعی کنید همیشه اولین نفر در یک رستوران باشید که سفارش می‌دهید؛ چون به گفته «دان آریلی»، نویسنده کتاب «نامعقول و قابل پیش بینی»، وقتی اولین نفر سفارش می‌دهد بقیه سعی می‌کنند چیزی متفاوت سفارش بدهند و همین باعث می‌شود با رضایت کمتری از غذایی که خورده‌اند رستوران را ترک کنند.

بگو «نه!»

تعارف را کنار بگذارید و به راحتی به کسی که برای دیدن یک فیلم بی‌مزه یا یک ناهار کسل‌کننده دعوتتان می‌کند بگویید: «متاسفم، وقت ندارم.»

برای دل خودت شمعی بیفروز

از ذخیره شمع‌های خود و نگه داشتن آنها برای مهمان‌های ویژه یا صرفا خوشگل کردن خانه دست بر دارید. شما لایق ترین فرد برای شعله‌های آتشین و عاشقانه شمع خود هستید. شمع‌های معطر با بوی سیب سبز یا عطر سنبل برای خودتان بسوزانید. حال و هوایتان عوض می‌شود.

به خوراکی‌های کودکی برگرد

شاید وقتی بچه بودید عادت داشتید خوراکی‌های خوش‌مزه بخورید و سال‌هاست خوردن آنها را ترک کرده‌اید. دوباره سراغ خوراکی‌های دوران کودکی بروید تا طعم شیرین کودکی دوباره برایتان زنده شود.

چند لحظه را به خودت اختصاص بده

حتی اگر کار خیلی واجبی دارید، چند لحظه به خودتان وقت بدهید. کارهایی که دلتان را خوش می‌کند حتی اگر بی‌اهمیت باشند، باعث می‌شود احساس کنید به زندگی‌تان مسلط هستید.

بدو

دانشمندان به تازگی تایید کرده‌اند که میزان اندروفین در بدن دونده‌ها بالاست. فرقی نمی‌کند یک کیلومتر بدوید یا ۱۰ کیلومتر. احساس رضایت به سراغتان می‌آید.

نامه عاشقانه بنویس

اینکه باعث بشوید کسی که دوستش دارید شاد شود یا به او حس خوبی بدهید باعث می‌شود احساس رضایت کنید. نوشتن نامه عاشقانه با رعایت این موارد موثر است.

اگر کسی که دوستش دارید غذا، رنگ، حیوان یا موضوع خاصی را دوست دارد راجع به آن بنویسید. از به کار بردن کلمه‌هایی مثل قلب، روح، رز، همیشه و مرگ پرهیز کنید. این کلمات بسیار به کار برده می‌شوند و باعث می‌شوند نوشته شما بیشتر یک کپی به نظر بیاید. سعی کنید مخاطبتان را بخندانید. خنده بهترین اکسیر است.

سارا لقایی