باورهای غلط درباره ازدواج

۱) ازدواج خوب تمام آرزوهای من را برآورده می کند
مسلما قصد همه ما از زندگی مشترک، خوشبختی است. اما همه این خوشبختی با ازدواج محقق نمی شود. قرار نیست سختی های زندگی شما بعد از ازدواج …

۱) ازدواج خوب تمام آرزوهای من را برآورده می کند

مسلما قصد همه ما از زندگی مشترک، خوشبختی است. اما همه این خوشبختی با ازدواج محقق نمی شود. قرار نیست سختی های زندگی شما بعد از ازدواج تمام شوند. ازدواج هم یک مرحله از زندگی است که دغدغه های خاص خودش را دارد اما به دلیل این که شما در انتخاب فرد مقابل و سبک زندگی تان اختیار دارید، می تواند کم تنش تر از زندگی مجردی شما باشد اما به هر حال نباید به ازدواج به عنوان راه نجات بخش زندگی نگاه کنید. شاید بد نباشد که بدانید تحقیقات نشان داده ۶۰ درصد از احساس رضایت و خوشبختی افراد، به گذشته او بر می گردد، ۳۷ درصد به تلاش هایی که کرده و ۳ درصد به ازدواج خوب! بنابراین باید به سایر مولفه های خوشبختی و شادی توجه بیشتری کنیم.

۲) زن و شوهر باید بهترین دوست یکدیگر باشند

در این زمینه هیچ بایدی وجود ندارد. اجازه بدهید رابطه ای که باید بین تان شکل بگیرد و ذره ذره به همدیگر نزدیک شوید. اگر اصرار کنید که رابطه تان را به زور وارد یک مسیر مشخص کنید و مرتبط از همسرتان توقع داشته باشید که نقش خاصی را برای شما ایفا کند، او را کلافه خواهید کرد. همسر شما قبل از هر چیز همسر شماست و نه والدین، دوست یا همخانه!

۳) عشق باعث موفقیت ازدواج می شود

بعضی ها معتقدند تا عاشق نشده اند نباید ازدواج کنند. عشق قبل از ازدواج ضرورت نیست. شما می توانید با کسی آشنا شوید و بعد اجازه دهید که این آشنایی و محبت اولیه کم کم شکل بگیرد و تکامل پیدا کند. عشق در ازدواج بیشتر از آنکه یافتنی باشد، ساختنی است.

۴) صداقت یعنی باید همه حرف ها را بگویید

یعنی واقعا می خواهید سیر تا پیاز نامزدی قبلی تان، خواستگاری های بی شماری که رفته اید، ماجرای زندان رفتن پسر عمه مادرتان و اعتیاد پسرخاله تان را در دوره نامزدی به همسر آینده تان بگویید؟ اجازه دهید برخی مسائل در حریم شخصی یا خانوادگی شما بمانند. همین اول زندگی لازم نیست مسائل غیرضروری را رو کنید. برخی موارد، گفتنشان دردی دوا نمی کند مثل ماجرای زندگی اقوام دور و برخی دیگر گفتنشان دردسرها را بیشتر می کند مثل تعریف کردن از خاطراتی که با نامزد سابقتان داشته اید.

۵) ما باید همه کارها را با هم انجام دهیم

در زندگی مشترک، اشتراک داشتن در امور یک اصل است اما این دلیل نمی شود که شما از همین اول ازدواج انتظار داشته باشید همسرتان همه جا ضمیمه شما باشد و مثل سنجاق سینه با شما به همه جا بیاید! کمی فاصله رابطه تان را بهتر می کند. اجازه دهید گاهی دلتنگ همدیگر شوید. چه حالا که اول راه هستید و چه بعدها که در زیر یک سقف زندگی خواهید کرد.

فاطمه ایمانی