عشق آتشین فقط یکسال!

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که عشق‌های آتشین بعد از یکسال فروکش می‌کنند، از خصوصیات عشق‌های آتشین می‌توان به افزایش ضربان قلب، هیجان، سرخوشی و تا حدی زودباوری اشاره …

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که عشق‌های آتشین بعد از یکسال فروکش می‌کنند، از خصوصیات عشق‌های آتشین می‌توان به افزایش ضربان قلب، هیجان، سرخوشی و تا حدی زودباوری اشاره کرد. دانشمندان اکنون دریافته‌اند که این نوع احساسات بیشتر از یکسال نمی‌تواند دوام بیاورد.

براساس تحقیقات محققین دانشگاه پاویا (Pavia) این احساسات قدرتمند که در تازه عاشقان بوجود می‌آید به علت عملکرد مولوکولی به نام NGF - که عامل رشد عصبها است - در بدن بوجود می‌آید.

دانشمندان ایتالیایی میزان بالاتری از NGF در خون ۵۸ فردی که اخیرا دچار این احساسات شده‌اند نسبت به گروهی از افراد مجرد و یا افرادیکه دارای روابط طولانی مدت بوده‌اند، را مشاهده کرده‌اند. اما پس از یکسال میزان مولوکول NGF در بدن همان عشاق به حد و اندازه افراد دیگر رسید و آنها از لحاظ رفتاری به حالت اولیه بازگشتند.

محققین ایتالیایی که تحقیقشان را در مجله Psychoneuroendocrinology منتشر کردند، گفتند هنوز دلایلی برای بالا رفتن میزان NGF در بدن این افراد بدست نیامده ولی این مطلب کاملا روشن است که این مولوکول در تحولات شیمیایی بدن افرادیکه دچار این احساسات هستند، نقش اساسی دارد.