خوش اخلاق انتخاب کنید، راحت زندگی کنید

فرقی نمی‌کند که چه جور آدمی باشید، در هر صورت اگر انسان باشید! اخلاق مطمئنا برای‌تان مهم است. در دین‌مان اهمیت زیادی برای اخلاق خوش و حسن خلق قائل شده‌اند. در جوامع انسانی هم …

فرقی نمی‌کند که چه جور آدمی باشید، در هر صورت اگر انسان باشید! اخلاق مطمئنا برای‌تان مهم است. در دین‌مان اهمیت زیادی برای اخلاق خوش و حسن خلق قائل شده‌اند. در جوامع انسانی هم اخلاق خوش یک ارزش محسوب می‌شود. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم یکی از ملاک‌های مهم برای انتخاب همسرتان «اخلاق» باشد. اگر ایمان برای‌تان مهم نیست (دقت داشته باشید که منظور ما دقیقا ایمان است نه تدین ظاهری!) دست کم سعی کنید که در همین دنیا آسوده و راحت زندگی کنید و حداقل کسی را انتخاب کنید که بتوانید زندگی راحت و آرامی در کنار او داشته باشید. در واقع یعنی همسرتان خوش اخلاق و خوش رفتار باشد! حرمت شما و دیگران را نگه دارد. گرچه تاکید می‌کنیم که ریشه‌های اصلی و حقیقی خوش اخلاقی در ایمان و دین حقیقی نهفته است.

پس لطفا روی اخلاق و رفتار تاکید داشته باشید، زیرا تلخی و شیرینی زندگی ارتباط مستقیمی با خلق و خوی دارد. اگر می‌خواهید بدانید که آدمی که خواستگار شماست یا به خواستگاری او رفته‌اید آدم با اخلاقی است، باید تحمل، ظرفیت و حوصله او را بسنجید. باید ببینید در شرایط سخت زندگی، چقدر می‌تواند بر احساسات و رفتار خود نظارت داشته باشد؟ چقدر می‌تواند خلق و خوی آرامی داشته باشد؟ چقدر دریادل است که با افتادن سنگی دریای دلش به تکاپو نمی‌افتد؟ کسانی که اخلاق خوبی دارند در بحرانی‌ترین شرایط هم با اخلاق خوبشان می‌توانند به آرامش خودشان و دیگران کمک کنند. کم توقع‌اند. محبت‌شان را اظهار می‌کنند. اهل قدردانی‌اند. اما افراد بد خلق، شرایط سخت زندگی را بر خودشان و دیگران سخت‌تر می‌کنند. از کاه کوه می‌سازند.

یکسره ناله می‌کنند و در رنج و عذابند. دوست دارند دیگران را مقصر بدانند. اگر از خودتان شروع کنید و سعی کنید که کمی خوش اخلاق‌تر باشید، خیلی خوب است! می‌توانید با یک لبخند همیشگی بر لب شروع کنید. می‌توانید با اول سلام کردن شروع کنید. می‌توانید همین الان به کسی که دوستش دارید بگویید که خیلی دوستش دارید. می‌توانید با خیلی کارهای خوب و کم خرج شروع کنید. مطمئن باشید اگر قدم‌های‌تان را به سمت خوبی‌ها بردارید، خوبی‌ها هم سمت شما می‌آیند. یک برگه بردارید و کارهایی که باعث می‌شود خوش اخلاق شوید را فهرست کنید و آن‌ها را با تکرار روزانه برای خودتان ملکه ذهن کنید. امیدوار باشید اول به خدا و بعد هم به خودتان!

نویسنده: حمیده زمانی