شیرین ترین جهاد; محبت به همسر

قابل توجه زوج های قدیمی و جدید، بخصوص آقا پسرها و دختر خانم هایی که درصدد رفتن به خانه بخت هستند، در مطلب امروز برای شما نکاتی را یادآور می شویم که می تواند منجر به یک زندگی شیرین …

قابل توجه زوج های قدیمی و جدید، بخصوص آقا پسرها و دختر خانم هایی که درصدد رفتن به خانه بخت هستند، در مطلب امروز برای شما نکاتی را یادآور می شویم که می تواند منجر به یک زندگی شیرین برای تمام عمر شما باشد، پس تا انتهای مطلب با ما باشید.

۱) خوبی ها را ببینید: نسبت به همسر خود دیدگاه مثبت داشته باشید و بکوشید همیشه در مرحله اول کارهای خوب او را ببیند و مورد تحسین قرار دهید، زیرا تشویق و تحسین یک کار خوب، باعث تثبیت و تکرار آن خواهد شد و خودتان از آن لذت می برید. هرگز چشمان خود را روی نقطه ضعف همدیگر باز مکنید و دایم به رخ مکشید; چون این رفتار، موجب دلسردی در زندگی شده و کم کم نسبت به همدیگر حس بدبینی پیدا می کنید و یک حالت دلسردی در شما ایجاد می شود. اگر چنین رفتاری دارید، بکوشید آن را انجام ندهید، زیرا کم کم بین شما دوری ایجاد شده و به جایی می رسد که خدای ناکرده به فکر جدایی می افتید و هزاران مصیبتی که به دنبال آن می آید، پس «چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید.»

۲) تحقیر و سرزنش، ممنوع: خداوند در خلقت انسان به خودش احسنت گفته، زیرا انسان بهترین خلقت اوست. در این میان، چگونه می توان همسر را بعنوان یک امانت الهی تحقیر و سرزنش کرد؟! یک دختر و یا یک پسر که با هزاران امید وارد زندگی می شوند، چرا باید مورد اهانت قرار گیرند؟! پدر و مادری که دخترشان را با صدها رنج و زحمت را بزرگ کرده اند و با حفظ آبرو و امیدواری او را به خانه مردی فرستاده اند تا در محیط امن و سالم و پرمحبت زندگی کند، چگونه می توانند بعد از مدتی نظاره گر توهین و سرزنش او از طرف همسرش باشند؟ آیا وجدان انسان راضی می شود؟ متقابلا اگر شما به ازدواج مردی درآمده اید که به دلایل گوناگون مشکل پیدا کرده (مثلا اقتصادی یا شغلی) به هیچ وجه او را سرزنش نکنید، زیرا به تدریج که سرزنش ها زیاد می شود، حالت تخریبی در زندگی شما بوجود می آید و در مقابل همدیگر کم ارزش می شوید. همیشه به دنبال این باشید که با لطف و کرامت خود، احترام همدیگر را نگهدارید و در پی شان و منزلت همدیگر باشید.

۳) رعایت احترام و ادب متقابل: با همسر خود بطور محترمامه و مودب صحبت کنید و همدیگر را سبک نکنید. آنچه در این گیرودار مهم می باشد، اینست که وقتی مادری با همسر خود مودبانه صحبت می کند، یا مردی با همسرش محترمانه سخن می گوید، فرزند آنها نیز می آموزد که چطور مودبانه صحبت کند و احترام پدر و مادرش را نگهدارد. این بهترین هدیه ای است که می توانید برای فرزند خود به ارث بگذارید. طوری برخورد نکنید که روزی مجبور شوید بگویید: «آتش در خرمن خویش زده ام که را کنم دشمن خویش»! همچنین شما خانم گرامی، وقتی همسرتان وارد منزل می شود، به استقبال او بروید، بسیار مودبانه با او رفتار کنید و به فرزند خودتان نیز بگویید، چنین کاری انجام دهد. این رفتار شما باعث می شود، خستگی کار از تن او بیرون رود و احساس آرامش کند. البته او نیز متقابلا چنین رفتاری انجام خواهد داد و کم کم بصورت یک عادت درمی آید.

۴) حفظ حقوق متقابل: بسیار ارزشمند است قبل از اینکه بخواهید تشکیل زندگی دهید، درس حقوق خانواده را یاد بگیرید و ببینید که وظیفه شما چیست؟ شاید برخی از خانواده ها هنوز نمی دانند ازدواج یعنی چه؟ تصور می کنند زندگی باید بگذرد، حالا هر طور باشد. در صورتی که اینگونه نیست. اگر کسی از زندگی و ازدواج خود لذت نبرد، بازنده اصلی میدان است. مرد بداند که احترام زن بسیار حایز اهمیت است و آنقدر مهم است که پیامبر(ص) می فرمایند: «بهترین فرد از میان شما کسی است که برای خانواده اش بهتر باشد.» ایشان همچنین می فرمایند: «جبرئیل آنقدر سفارش زنان را می کرد که گمان کردم یک اف هم نمی توان گفت.» واقعا درست است. چرا باید کسی که می خواهد فردا مادر فرزند شما باشد و زندگی شما را به آرامش برساند، مورد بی احترامی باشد؟ همچنین برای زنان احترام شوهر و نیکو همسرداری کردن مهم است، آنچنانکه می فرمایند: «زنی که خوب شوهرداری کند، مثل سربازی است که در جبهه جنگ مشغول نبرد می باشد.» یعنی جهاد برای خدا، با خوب شوهرداری کردن، یک پاداش دارد. در این جمله، معنی و مفهوم گسترده ای نهفته است، پس به به حقوق همدیگر آگاه باشید و بکوشید به حقوق یکدیگر احترام بگذارید.

۵) به پیکره زندگی خود، محبت تزریق کنید: مهر و محبت در منزل، منبع اصلی رضایتمندی است. همدیگر را مورد مهر قرار دهید، زیرا باید برای فرزند خود، مانند سرچشمه محبت باشید. اگر پدری فرزند خود را در حالیکه به همسرش احترام نمی گذارد در آغوش کشد، مطمئن باشد او فقط به انتقام از پدر می اندیشد یا اگر مادری فرزندش را علیه پدر تحریک کند، منزلت خانواده اش را شکسته است. کودک باید از هر دو چشمه محبت، یعنی پدر و مادر، سیراب گردد. اگر فرزند از یک کانال محبت بگیرد و از کانال دیگر بی محبتی ببیند، دچار تعارض می شود، رفتارش متعادل نیست و به هرج و مرج دچار می شود. هیچ موقع نمی توان محبت را با پول و اسباب بازی در ذهن بچه ها ریخت. این ها مسکن است و برای مدت کوتاهی جواب می دهد، ولی برای درازمدت هیچ اثری ندارد و حتی ضرر هم دارد. مگر می شود خلا عاطفی را با پول جبران نمود؟ مثل اینکه یک ماشین نیاز به بنزین دارد، شما آب داخل باک آن می ریزید. این کار، نه تنها جواب نمی دهد، بلکه ضرر هم دارد. برخی از والدین با همدیگر بحث می کنند و یا فرزند خویش را مورد کم محبتی قرار می دهند. وقتی به یکباره بیدار می شوند، می خواهند با خریدن یک عروسک جبران کنند! چرا باید ابتدا بی مهری کنید تا بعدا بخواهید جبران نمایید و آن هم ارزش آنچنانی نداشته باشد. پس بدانید، «از محبت، خارها گل می شود.»