سوال مخاطب نی‌نی‌بان: پسر 9ساله دارم روی ناخن هاش لکه های کوچیک سفید هست. شنیدم که نشانه کمبود کلسیم. دلیلش همینه؟ باید چکارکنم؟ نیاز هست که ببرمش متخصص مکمل بنویسه یا شما چیزی تجویز می کنید.

کمبود کلسیم در کودک و راهکار درمانی


پاسخ دکتر فاطمه هدی فلاح، متخصص کودکان:
در بسیاری از موارد،‌ وجود برخی از لکه های سفید بر روی ناخن میکروتروما (بیماری فصلی) است و درمان آن بسیار متفاوت است. اما در موارد دیگر بروز لکه های سفید بر روی ناخن کودک به خاطر کمبود زینک، کلسیم و روی است که خود را با ریزش مو،‌ بی حالی،‌ بی اشتهایی و حتی کم اشتهایی می شود. این مسئله در کودکان بسیار مهم است چرا که کمبود کلسیم می تواند بر روی سیر تکاملی رشد کود تاثیر بگذارد و باعث دیر صحبت کردن، دیر راه افتادن در آنها شود. بهترین راه برای مشخص شدن اینکه کودک شما کمبود کلسیم دارد یا نه، باید آزمایش خون بدهد و برای تامین ویتامین دی از لبنیات کم چرب،‌ شیر،‌ ماست و پنیر استفاده شود. در بیشتر بچه ها کمبود کلسیم با کمبود ویتامین دی خود را نشان می دهد چون ویتامین دی با کلسیم در ارتباط هستند و به نوعی می توان گفت که ویتامین دی باعث جذب کلسیم بدن می شود که بیشتر در این مواقع با بالا بردن سطح ویتامین دی بدن،‌ کلسیم بدن نیز تامین می شود و بهترین راه دادن شربت کلسیم به کودک است. همچنین چون بیشترین ویتامین دی در روغن ماهی وجود دارد و در غذاهای دیگر خیلی ویتامین دی یافت نمی شود،‌ از طریق آمپول هم می توان ویتامن دی را به کودک تزریق کرد. اگر شما می خواهید از سطح کلسیم موجود در بدن کودک خود مطلع شوید بهتر است که با مراجعه به متخصص اطفال و دادن آزمایش خون، برای کودک بهترین درمان را طبق نظر متخصص اطفال انتخاب کرده و کمبود کلسیم او را به راحتی درمان کنید.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.
اگر شما هم سوال دارید و در مدتی کوتاه پاسخش را می خواهید، به این صفحه بروید.

براي عضويت در خبرنامه ني ني بان و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.