روز شنبه بنا به درخواست ایالات متحده جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد ناآرامی های ایران به حضور اعضای این شورا برگزار شد که بدون هیچ نتیجه ای پایان یافت و بار دیگر به مانند ماجرای فلسطین، آمریکا در این جلسه خود را در انزوای کامل دید.

به گزارش تابناک، در همین زمینه، بسیاری از تحلیل گران و ناظران برگزاری چنین جلسه ای را غیرضروری و در مواردی مضحک قلمداد کردند.

در این رابطه، «پاتریک بوکانان» صاحب نظر سیاسی محافظه کار، ستون نویس و سیاستمدار آمریکایی (مشاور ارشد پیشین رؤسای جمهوری آمریکا شامل ریچارد نیکسون، جرالد فورد و رونالد ریگان) با انتشار یادداشتی در وبگاه «کریتور» از سیاست آمریکا در قبال ناآرامی های ایران به شدت انتقاد کرد. در این مطلب آمده است:


چرا رفتار آمریکا در قبال ناآرامی های ایران غلط و قابل سرزنش است؟

در نشست شورای امنیت در مورد ایران، «فرانسوا دلاتره» نماینده فرانسه نیز با وجود بیان اینکه «حوادث اخیر در ایران نگران‌کننده هستند» گفت: «این حوادث به خودی خود، تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌الملل نیستند.»

نماینده روسیه نیز در اعتراض به این نشست گفت که بنابر منطق آمریکا برای تشکیل این جلسه، شورای امنیت سازمان ملل نیز باید مساله «جنبش اشغال وال استریت» که توسط آمریکا مورد سرکوب قرار گرفت و همچنین رفتار پلیس میسوری در فرگوسن را مورد پی گیری و بررسی قرار دهد.

«متیو ریکرافت» نماینده انگلیس در انتقاد ازاین موضوع گفت:هیچ کسی ایران را مجبور به پاسخگویی به ما نمی کند و این در قطعنامه های شورای امنیت آمده است. هر گونه دخالت در درگیری های داخلی که احتمال زیاد شدن تنش را داشته باشد اعتبار این شورا را به خطر می اندازد.

پنجاه سال پیش، پس از قتل مارتین لوتر کینگ، 100 شهر در ایالات متحده شورش کردند و بلافاصله پلیس فدرال برای مقابله با معترضان فراخوانده شد. در سال 1992، پس از آن که چند پلیس در لس آنجلس رادنی کینگ سیاهپوست را کتک زدند، بدترین شورش های ایالات متحده در قرن 20 اتفاق افتاد و پلیس آمریکا نیز به شدت این شورش ها را سرکوب کرد.
آیا رفتار ما(آمریکا) در این شورش ها به سازمان ملل ربطی دارد؟ از 1946 که سازمان ملل تاسیس شد، اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورهای عضو پذیرفته شده است. آیا اکنون شرایظ تغییر کرده و قرار است حق نظارت سازمان ملل بر امور داخلی اعضا پذیرفته شود؟
این مسئله بیش از هر چیز ناشی از یک بیماری در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا است. این عدم هماهنگی، انسجام و شفافیت اخلاقی و استانداردهای رفتاری دوگانه در برخورد با دوست و دشمن انعکاسی از مداخله گری آمریکا در امور داخلی کشورهای دیگر است.
قتل عام مجرمان مواد مخدر توسط رودریگو دوترته رئیس جمهور فیلیپین که متحد آمریکا است سزاوارتر است برای سرزنش یا رفتار ایران با معترضان؟
کافی است رفتار دولت ایران با معترضان را با رفتار دولت سیسی با معترضان پس از سرنگونی محمد مرسی مقایسه کنیم؛ کدام یک خشونت بارتر بود؟
آیا امروز ایران واقعا بدترین وضعیت در خاورمیانه را دارد؟

حسن روحانی پس از پیروزی در انتخابات با 57 درصد آراء، رئیس جمهور ایران است. چه کسی محمد بن سلمان را به عنوان پادشاه آینده عربستان سعودی انتخاب کرده است؟
از جمله دلایل عدم وجود یکپارچگی و وضوح اخلاقی سیاست خارجی آمریکا این است که ما آمریکایی ها دیگر بر روی منافع حیاتی مان، دشمنان واقعی مان، ارزش های مان و آنچه که یک کشور خوب و متدین به نظر می رسد، توافق نداریم.