سیدعباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه و رئیس ستاد اجرای پیگیری برجام در برنامه نگاه یک، تاکید کرد ایران آمریکا را در صحنه بین المللی منزوی کرده و پاره کردن برجام به عنوان بخشی از متن قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، به منزله پاره کردن قطعنامه شورای امنیت خواهد بود و اعتبار سیاسی آمریکا را زیر سوال می‌برد.

به گزارش «تابناک»؛ سیدعباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه و رئیس ستاد اجرای پیگیری برجام با بازخوانی تلاش‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای برهم زدن یا تغییر برجام، تاکید کرد آنچه ترامپ به تازگی مطرح کرده، حرف تازه‌ای نیست و پیش از این نیز به نوع دیگری مطرح شده بود.

عراقچی با اشاره به ایجاد صف بندی سیاسی تاکید کرد که در یک سال اخیر یک نبرد دیپلماتیک میان ایران و آمریکا در جریان بود. ترامپ مکرراً تاکید کرده که برجام یک طرفه ترین توافق به ضرر آمریکا و به نفع ایران است. در چنین شرایطی اروپایی‌ها روشن موضع گرفتند که برجام توافق جامعه بین الملل است و متعلق به آمریکا نیست که بر هم بزند.

مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات برجام تاکید کرد که برجام یک استحکامی دارد که به سادگی قابل بر هم زدن نیست، چرا که برجام بخشی از قطعنامه سازمان ملل است. بنابراین پاره کردن برجام به منزله پاره کردن پاره کردن قطعنامه سازمان ملل است و بدین ترتیب اعتبار خودشان را از بین برده‌اند.

عراقچی در عین حال تاکید کرد که برجام تنها دستاورد جدی دیپلماسی اتحادیه اروپاست و به همین دلیل اروپایی‌ها به دنبال حفظ برجام هستند. او همچنین تاکید کرد اروپایی‌ها می‌دانند خاورمیانه بدون برجام امن‌تر نخواهد بود و به همین دلیل مرتباً بر بعد امنیتی برجام تاکید می‌کنند. عراقچی در عین حال یادآور شد که اروپایی‌ها در جلسات می‌گویند اگر برجام برهم بخورد، کسی با آنها در موارد مشابه مذاکره نخواهد کرد. بنابراین برجام اهمیت سیاسی، امنیتی، پرستیژی و اعتباری برای اروپا دارد و به همین دلیل اتحادیه اروپا به دنبال حفظ آن است.

این خبر تکمیل می‌شود