پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بنا به اعلام قبلی خود، بیت المقدس را به عنوان پایتخت جدید آمریکا در سرزمین های اشغالی معرفی کرد، مقامات و سران کشورها و سازمان های بین المللی نسبت به این اقدام نگرانی شدید خود را اعلام کردند.

به گزارش تابناک، همانطور که انتظار می رفت، نتانیاهو اولین کسی بود که به این اقدام ترامپ واکنش نشان داد و احتمالا آخرین نفری هم بوده که از این تصمیم استقبال کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی دقایقی بعد از آن که ترامپ طی سخنرانی خود قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و دستور اجرایی انتقال سفارت آمریکا به قدس را امضا کرد، طی سخنرانی‌ای این رویداد را تاریخی توصیف کرد.

وی از ترامپ بابت این تصمیم خود تشکر کرد و تأکید داشت که «هرگونه توافق صلحی با فلسطینیان باید منوط به این باشد که شهر قدس، پایتخت اسرائیل است».

نتانیاهو همچنین از کشورهای دیگر خواست سفارت‌هایشان را از تل‌آویو به قدس انتقال دهند.


حماس: تصمیم ترامپ درباره قدس، درهای جهنم را باز می‌کند/ماکرون: تصمیم ترامپ تاسف برانگیز است/محمود عباس: قدس تا ابد پایتخت فلسطین خواهد بود

محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطین درسخنانی در واکنش به اعلام تصمیم ترامپ، به تاریخ طولانی اسلامی و مسیحی قدس اشاره کرد و گفت: این تلاشی برای تغییر تاریخ ما است و موفق نخواهد شد.

عباس افزود: قدس یک شهر فلسطینی؛ یک شهر عربی، یک شهر مسیحی و یک شهر مسلمان است. وی همچنین گفت که تصمیم ترامپ درباره قدس به معنی این است که آمریکا نقش میانجی صلح را رها کرده است.

عباس افزود: فلسطین بزرگتر از آن است که ترامپ بتواند با این تصمیم خود تاریخ آن را تغییر دهد. قدس تا ابد پایتخت فلسطین خواهد بود و اقدام ترامپ اعتباری ندارد.

جنبش حماس نیز از همه مردم فلسطین خواست در اعتراض به این اقدام به خیابان‌ها ریخته و مخالفت خود را اعلام کنند.

این جنبش در ادامه تهدید کرد که تصمیم ترامپ درباره قدس، درهای جهنم را باز می‌کند

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل: تصمیم ترامپ، گفت‌وگوهای صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را مختل خواهد کرد.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه: تصمیم ترامپ درباره قدس تأسف‌برانگیز است و پاریس از آن حمایت نمی‌کند.

شيخ الازهر در مورد پيامدهاي خطرناک اقدام ترامپ هشدار داد. وي گفت:دونالد ترامپ با اين اقدام احساسات يک ميليارد و نيم مسلمان را ناديده گرفت.

مغرب نیز سفرای فرانسه، روسیه، چین و انگلیس را برای بررسی اقدام ترامپ در شناسایی قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی احضار کرد.

اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز طرح آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل در برابر وجدان بشری، حقوق و تاریخ، بی اعتبار و فاقد ارزش است.

تميم بن حمد آل ثاني امير قطر در تماس تلفني با دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا درباره پيامدهاي خطرناک تصميم آمريکا براي انتقال سفارتش به قدس هشدار داد.

خبر تکمیل می شود...