مسعود کرباسیان در اولین همایش «مولدسازی و مدیریت دارایی‌های دولت» که در حال برگزاری است، گفت: در همه کشورها ثروت ملی در اختیار دولت است و در اقتصادهای نفتی نیز عمده ثروت در اختیار دولت‌ها قرار دارد که از نظر مردم به مانند کوه یخ است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وی امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: دولت باید به عنوان نماینده مردم از این دارایی‌ها محافظت و استفاده کرده و با توجه به دارایی‌هایی فراوانی که دارد می‌تواند در اقتصاد کشور تاثیرگذار باشد.

وی گفت: نظام ساماندهی اموال دولت از ابتدا و در قانون اساسی مورد توجه بوده و در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز این موضوع با رویکرد ثبات اقتصادی مورد توجه بوده است.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: در دولت دوازدهم برای هر وزارتخانه دو اولویت از سوی رئیس جمهور اعلام شد که در اولویت‌های عمومی برای همه وزارتخانه‌ها، شفاف‌سازی مالی و رسیدگی به اموال دولتی بود و در اولویت‌های تخصصی نیز این موضوع مطرح شد. پس با این شرایط باید به صورت جدی اموال و دارایی‌های دولت مورد بررسی قرار گرفته و تعیین تکلیف شود.

کرباسیان تصریح کرد: خوشبختانه با جدیتی که در اجرای این طرح وجود دارد، اقدامات لازم صورت گرفته و ما در حال پیگیری و احصاء اموال دولتی هستیم. در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ۳۳ پروژه برای وزارت اقتصاد و زیرمجموعه اعلام شده که امیداریم بتوانیم تمامی این پروژه‌ها را با توجه به اولویت‌ها به نتیجه برسانیم.

وی افزود: پروژه سامانه یکپارچه شرکت‌های دولتی و بنگاه‌داری از دیگر پروژه‌هایی است که در کنار پروژه مولدسازی پیگیری و انجام می‌شود. مهم‌ترین هدف از اجرای پروژه مولدسازی و مدیریت دارایی‌های دولت، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، نهادینه‌سازی ‌استقرار دارایی‌های دولت و پیشگیری از بلااستفاده و راکد ماندن این دارایی‌ها است.

وزیر اقتصاد افزود: از ۸ درصد رشد سالانه پیش‌بینی شده در برنامه ششم توسعه ۲.۷ درصد ناشی از بهره‌وری و استفاده از دارایی‌ها و ظرفیت‌ها است. در عین حال، سامانه سادا (سامانه جامع اطلاعات اموال دستگاه‌های اجرایی) اجرایی شده و تعداد قابل توجهی اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کرده‌اند.

کرباسیان اظهار داشت: لازم است این سامانه در وزارتخانه پیگیری و تامین نیاز آن انجام شود. از برنامه‌های آینده، لایحه جامع مدیریت دارایی‌های دولت است که با ارایه آن به هیات وزیران باید این فرایند پیگیری شود. برآورد ارزش دارایی‌ها و جلوگیری از بلوکه شدن دارایی‌های دولت برای بهره‌گیری از دارایی‌های احصا شده دولتی است و امیدواریم با کسب تجربه و استفاده از الگوی بین‌المللی، نتایج مثبتی در زمینه مدیریت دارایی‌های دولت ایجاد شود.

وی گفت: برای اداره واحدها باید بانک‌ها با ایجاد جریان نقدینگی اقدام کنند و با توجه به حبس دارایی بانک‌ها باید به سمت بازار سرمایه حرکت کنیم. امیدوارم با رصد دقیق اموال دولتی و بخش عظیمی از دارایی‌های دولت، صرفه‌جویی قابل توجهی در بودجه کشور داشته باشیم.