به گزارش ارانیکو  به نقل از نیپنا، ثبات نسبی در بازار محصولات پتروشیمی در کنار آرامش در بازار آزاد و همچنین افزایش عرضه گریدهای جذاب موجب شد تا این بازار از التهاب در گریدهای جذاب فاصله گرفته و به سمت حمایت از صنایع پایین‌دستی حرکت کند. افزایش عرضه پلی‌استایرن‌ها و پلی پروپیلن‌های نساجی به کاهش التهاب در این دو بازار مهم منجر شد ولی هنوز به افزایش عرضه گریدهای لوله و سنگین اکستروژن نیاز داریم.

بر اساس این گزارش، بازار محصولات پتروشیمی در هفته گذشته شرایط متعادلی را تجربه کرد زیرا شاهد رشد عرضه در گروه کالایی پلیمرها و محصولات شیمیایی در بورس کالا بودیم که نشان می دهد شرایط معاملاتی در این بازار بهبود یافته و می‌توان به تقویت حجم تولید در صنایع تکمیلی کمک کند. به عنوان مهمترین نکات در این بازار می توان از افزایش حجم معامله ترکیبات شیمیایی در بورس کالا نام برد. رشد 6.8 درصدی حجم عرضه ترکیبات شیمیایی در بورس کالا و ثبت رقم 33 هزار و 373.9 تن که رقم متعادلی به شمار می‌آید به صراحت نشان دهنده شرایط کلی در این بازار است که موجب رشد 37.27 درصدی حجم تقاضای محصولات شیمیایی شد ثبت تقاضایی 35 هزار و 509 تن شد.

این رقم بالاترین حد از ابتدای تیرماه تاکنون محسوب شده و به صراحت نشان دهنده تمایل خریداران در بورس کالا برای این گروه کالایی و جذابیت عرضه‌هاست. معامله 74.47 درصدی حجم عرضه محصولات شیمیایی که بالاترین حد از ابتدای اسفندماه سال گذشته تاکنون بوده نیز نشان دهنده جذابیت عرضه‌هاست و همچنین از انتظار بهبود در بازارهای مختلف محصولات پتروشیمی حکایت دارد.

با توجه به این نکته در کنار جایگاه محصولات شیمیایی از لحاظ فنی در فرایند تولید در پلیمرها و صنایع پایین دستی می‌توان امیدواری‌ها به بهبود این بازار را برجسته تر از قبل ارزیابی کرد. همچنین در هفته گذشته شاهد رقابت برای خرید منواتیلن گلایکول، استایرن منومر، منواتیلن گلایکول، کریستال ملامین، اسیدترفتالیک، منومروینیل استات و زایلین مخلوط در گروه محصولات شیمیایی بودیم.

در هفته گذشته در بازار پلیمرها شاهد رشد 3.91 درصدی حجم عرضه در بورس کالا و ثبت رقم 68 هزار و 461.5 تن بودیم که بالاترین رقم در 5 هفته اخیر بود. این وضعیت اگرچه سیگنال مهمی برای حمایت از بازار تلقی می شود ولی عقب‌نشینی نسبی تقاضا در نهایت موجب شد تا حجم معاملات 9.6 درصد کاهش یابد که البته این عقب‌نشینی را می توان به دلایل فنی مورد ارزیابی قرار داد زیرا تقاضا از برخی گروه‌های کالایی مهاجرت کرده و به گروه های دیگری وارد شده است که از لحاظ فنی توجیه‌پذیر است. به عنوان مثال شاهد افزایش تقاضای گریدهای لوله و سنگین اکستروژن هستیم که نشان می‌دهد در این گروه کالایی به عرضه های بیشتری نیاز داریم.

به نظر می‌رسد به دلیل سیاست‌های دولتی در زمینه حفظ منابع آبی ، تقاضا برای این گروه کالایی را افزایش داده که در صورت حمایت از آن می‌توان نقش موثرتری برای صیانت از منابع آبی در صنعت پتروشیمی ترسیم شود. این در حالی بود که از التهاب در بازار پلی‌استایرن‌ها و پلی پروپیلن‌های نساجی کاسته شده که دلیل اصلی آن را باید در افزایش حجم عرضه‌ها جستجو کرد.