کاهش عرضه جهانی پلی پروپیلن موجب شده قیمت این ماده به بیشترین مقدار خود در 30 ماه گذشته برسد.

به گزارش ارانیکو و به نقل از پتروتحلیل از  ICIS قیمت پلی پروپیلن در بازارهای نقدی جنوب شرق آسیا در پی عرضه‌ی کم این محصول در بازارهای نقدی جهانی، به بالاترین میزان خود در 30 ماه گذشته رسیده است. در پی ذخیره‌ی مناسب چین پیش از تعطیلات سال نوی این کشور در اواسط فوریه، شاهد افزایش قیمت‌های بازار نقدی از ماه های دسامبر و ژانویه بوده‌ایم.

روند صعودی واردات در بازار چین به تقویت قیمت‌ها در بازار جنوب شرق آسیا کمک کرده، همچنین طبق داده های ICIS قیمت‌های پلی پروپیلن گرید الیاف نواری در بازار نقدی بطور متوسط از سوی تمامی منابع با رقم 1270 دلار در هر تن (CFR جنوب شرق آسیا) عرضه شد؛ این رقم بالاترین میزان از اوایل سال 2015 برای این محموله به شمار می‌رود. با توجه به ظرفیت تولید داخلی بسیار کم پلی پروپیلن و اتکای زیاد به واردات، بازار ویتنام نیز یکی از چشمگیرترین افزایش‌ها را در کشورهای عضو اتحادیه ملل آسیای جنوب شرقی تجربه کرد. قیمت گرید الیاف نواری در بازار نقدی ویتنام در روز 2 فوریه به طور متوسط 1255 دلار در تن (CFR ویتنام) بود.

با فروش سریعتر از حد معمول تمامی ذخایر عرضه کنندگان و فروش میزان زیادی از محموله‌های ماه فوریه در هفته‌ای که گذشت، عرضه در بازارهای نقدی همچنان پایین باقی می‌ماند. دیگر عرضه کنندگان با هدف دریافت سود بیشتر از ارائه پیشنهاد به بازارهای نقدی آسیای جنوب شرقی سر باز زدند. در پی تعطیلی واحد تولید پلی پروپیلن شرکت Japan Polypropylene Corporation با ظرفیت تولید 300000 تن در سال از سپتامبر 2017، در ماه ژانویه میزان قابل توجهی تقاضا در بازار نقدی ژاپن وجود داشت.

به همین دلیل برخی از عرضه کنندگان بخشی از محصولات خود را به بازار ژاپن که حاشیه سود بیشتری دارد، تخصیص دادند که همین امر باعث شد عرضه محصولات در دیگر بازارهای جنوب شرق آسیا کاهش یابد. همینطور بازار نقدی در آسیای جنوب شرقی توسط تقاضای متأثر جو بازار تقویت شد و تبدیل کنندگان ناحیه جنوب شرق آسیا به منظور جلوگیری از بیشتر شدن بی ثباتی قیمت ها در بازار نقدی محموله‌های خود را وارد بازار کردند. همزمان با خرید محموله ها برای دوره پس از تعطیلات از سوی تبدیل کنندگان، شتاب خرید در بازار ویتنام سیر صعودی را تجربه می‌کند. به گفته یک تاجر مستقر در اندونزی: «اخیرا در مقایسه با دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا، دستیابی به قیمت‌های بیشتر در ویتنام آسان‌تر شده است؛ بنابراین ما نیز سعی داریم تا محموله‌های بیشتری را در این کشور به فروش برسانیم.»

منابع بازار نیز از عدم اطمینان خود از ادامه فشار صعودی فعلی بر قیمت‌های پلی پروپیلن در این منطقه طی هفته‌های پیشِ رو خبر دادند. به علت تعطیلی برنامه‌ریزی شده چند واحد تایلندی برای عملیات تأمین و نگهداری پیش‌بینی می‌شود عرضه همچنان پایین باقی بماند. البته در پی ذخیره زیاد محموله در بازار از سوی چند تبدیل کننده در ماه ژانویه، شتاب خرید در هفته ی اول فوریه نزول بسیار شدیدی را تجربه کرد. علاوه بر این تقاضا برای محصولات نهایی در بازارهای جنوب شرق آسیا همچنان پایین باقی خواهد ماند.