«بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس روز پنج‌شنبه (امروز) در کنفرانس خبری پس از نشست برجامی در بروکسل بار دیگر بر لزوم پایبندی همه طرف‌ها به این توافق تأکید کرد.

وزیر خارجه انگلیس در نشست خبری مشترک با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه فرانسه و آلمان افزود، برجام توافق ارزشمندی بود و دستاورد دیپلماتیک قابل توجهی بود تا ایران را از رسیدن به تسلیحات اتمی بازدارد.

بوریس جانسون تصریح کرد، «ایران به برجام پایبند بوده و این برای ما مهم است». جانسون تاکید کرد، این مساله مهم است که حمایتی جهانی از این توافق وجود داشته باشد.

وزیر خارجه انگلیس همچنین با بیان اینکه «ایران باید همسایه‌ای خوب در منطقه باشد» و باید بر آنچه که ایران می‌تواند برای حل بحران یمن و سوریه انجام دهد، تمرکز کرد، افزود مسائل و نگرانی‌های مشروع دیگر را باید «به موازات و نه به عنوان بخشی از برجام» مطرح کرد.

وی گفت: «من می‌خواهم تاکید کنم که کسی نمی‌تواند جایگزینی بهتر برای برجام داشته باشد تا جلوی دستیابی ایران به تسلیحات اتمی را بگیرد. هنوز راه حلی بهتر از این ندیده‌ایم و کسانی که مخالف این توافق هستند اگر ایده بهتری دارند، باید مطرح کنند. تاکنون شاهد چنین چیزی نبوده‌ایم.»

وزیر خارجه انگلیس در ادامه گفت: «معتقدیم که ایرانی‌ها هم باید از منافع اقتصادی توافق هسته‌ای بهرمند شوند.»

بوریس جانسون در انتها گفت، دولت بریتانیا با متحدانش در دیگر کشورهای اروپا برای ادامه برجام همکاری خواهد کرد.

امروز (پنج‌شنبه) ظریف به همراه همتایان آلمانی، بریتانیایی و فرانسوی خود با فدریکا موگرینی در نشستی آخرین روند اجرای برجام را مورد گفت‌وگو قرار دادند.

در این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت اجرای تعهدات کشورهای عضو برجام، بر نقش فعال‌تر کشورهای اروپایی در این زمینه تاکید کرد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهور آمریکا روز جمعه قرار است یکبار دیگر درباره تمدید معافیت‌های تحریمی ایران تصمیم‌گیری کند.

ترامپ اواسط ماه ژانویه با دو ضر‌ب‌الاجل روبرو است و یکی از آنها گزارش درباره پایبندی ایران به مفاد برجام و دیگری تمدید معافیت‌های تحریمی برای ایران است که عدم تمدید این معافیت‌های تحریمی به مفهوم خروج آمریکا از برجام است.