«رضا اردکانیان» با بیان اینکه اگر صنعت بخواهد کاهش ناشی از کم آبی به وی اعمال نشود، به طور یقین این کاهش به بخش کشاورزی تحمیل خواهد شد، گفت: در این میان به‌طور حتم کشاورزان متضرر می‌شوند و این ضرر باید به نوعی جبران شود.

وی اضافه کرد: لازم است بخش صنعت در جبران خسارت های وارد شده به کشاورزان مشارکت کند.

وزیر نیرو با اشاره به سازوکار جدید کارگروه سازگار با کم آبی برای حل موضوع گفت: این کارگروه چارچوبی فراهم کرده تا صنایع پُرآب بر اصفهان بتوانند در اجرای این طرح و پایدار کردن آن، مشارکت مالی داشته باشند و خسارت کشاورزان متضرر را بپردازند.

اردکانیان ادامه داد: بخشی از این منابع مالی که از طرف صنعت تامین می‌شود برای اجرای طرح‌ها و بخشی نیز برای کمک به کشاورزانی است که نمی‌توانند کشت انجام دهند و از این جهت دچار مشکلات اقتصادی می‌شوند؛ بنابراین منابع مالی می‌تواند به ارتزاق کشاورزان شرق اصفهان کمک کند.

وی اضافه کرد: برآورد کلی، رقمی حدود 500 میلیارد تومان است که در مدت یک‌سال بخش صنعت باید بپردازد.

وزیر نیرو گفت: پس از ابلاغ به استاندار اصفهان و مذاکره با مدیران عامل فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان و همچنین حمایت و پشتیبانی رئیس جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار اصفهان، اکنون 50 میلیارد تومان برای کمک به کشاورزان شرق اصفهان در حساب باز شده برای این منظور واریز شده است و به تدریج بقیه مبلغ پرداخت خواهد شد.

اردکانیان با یادآوری فعالیت واحدهای صنعتی در اصفهان، گفت: این طرح شامل 15 تا 16 واحد صنعتی پرآب‌بر است که مصارف بیش از 100 هزار متر مکعب دارند می‌شود.

وی افزود: هرکدام از این صنایع پُر آب بر، به نسبت نیاز آبی خود در اجرای این طرح مشارکت می‌کنند و با استمرار این طرح در سال‌های آتی و کم آب،‌ دغدغه شغل و معیشت کشاورزان برطرف خواهد شد.

وزیر نیرو پیش از این اعلام کرد که کارگروه سازگاری با کم آبی، نخستین تلاش خود را با حل و فصل مشکلات کشاورزان حوضه زاینده رود آغاز کرد.

اردکانیان گفت: به عنوان نخستین اقدام، در یک هفته ای که از مصوبه هیات دولت در مورد تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی می گذرد، موفق شدیم گامی متمایز در جهت حل و فصل پایدار مشکلات کشاورزان در حوضه زاینده رود به نتیجه برسانیم.

وزیر نیرو بر مشارکت همکاری نزدیک تر دستگاه های مسئول مانند وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، کشور و همچنین سازمان های حفاظت محیط زیست و برنامه و بودجه و نمایندگان دولت در استان ها (استانداران) برای دستیابی این کارگروه به اهداف مشخص شده تاکید کرد.

اردکانیان اضافه کرد: همانطور که از اسم این کارگروه بر می آید، به جای مفاهیم خشکسالی و بحران - که موقتی بودن شرایطی خاص در آن مستتر است - از مفهوم سازگاری با کم آبی استفاده شده است، تا بر دائمی بودن آن تاکید شود.