افزایش قیمت بنزین قطعی نیست

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت در نشست خبری بررسی لایحه بودجه سال 1397 کل کشور نوبخت در پاسخ به سوال خبرآنلاین درباره این که در تبصره 19 لایحه بودجه قرار است یک‌سری مشوق‌هایی به بخش خصوصی داده شود. این مشوق‌ها چیست و آیا دولت می‌خواهد قیمت‌ها را آزاد کند؟ تصریح کرد: ما بخش خصوصی را می‌خواهیم بیاوریم؛ معقول و معمول این است که از این سرمایه‌گذاری سودی هم بخش خصوصی داشته باشد. پروژه ای که محصولی را ارائه می‌کند، اگر از سوی دولت باشد، ممکن است رایگان باشد، اما وقتی بخش خصوصی می‌آید، شرایط فرق می‌کند.

وی متذکر شد: دو پیش‌بینی داشتیم؛ یکی این‌که به بخش خصوصی بگوییم مابه‌تفاوت قیمت را ما می‌پردازیم. از سوی دیگر، دو نوع پروژه وجود دارد. یکی پروژه دولتی است. یک بخش خصوصی می‌گوید من می‌توانم سرمایه‌گذاری کنم، بنابراین ما اجازه می‌دهیم که قیمت را از مردم دریافت کند. مثلا راه تهران به کرج وجود دارد و کسی بگوید راه زیرزمینی بزنم. ما خدمتی از دولت را کم نمی‌کنیم. یک کاری بخش خصوصی می‌خواهد انجام دهد. مشوق‌ها معقول و معمول است.

معاون رییس‌جمهور بیان کرد: تبصره 19 که عمدتا مشارکت‌ها به این شیوه است، با بخش خصوصی در متن هم فکری کردیم و هم با دستگاه‌های نظارتی دولتی و فرادولتی نیز مشورت کردیم.

حذف 31 میلیون نفر از یارانه قطعی نیست

نوبخت در پاسخ به پرسش دیگر خبرآنلاین درباره حذف یارانه‌بگیران اظهار داشت: راجع به یارانه‌ها دو روش وجود دارد؛ یکی این‌که یارانه غیرنیازمندان را قطع کنیم و یا این‌که به کسانی که نیازمند هستند، یارانه بدهیم.

وی افزود: باید شناسایی صورت گیرد، برای این کار نیازمند توافق با مجلس هستیم. حذف 31 میلیون نفر از یارانه قطعی نیست.

رییس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: ما پیش‌بینی‌هایی داریم، اما این که این پیش‌بینی‌ها چه خواهد بود و جامعه هدف چه تغییری می‌کند، باید منتظر باشد. باید با مجلس به یک سازوکار مشخص برسیم. همیشه این انتقاد وجود داشته که چرا به ثروتمندان یارانه می‌دهید. سازوکاری که در تبصره 14 مشخص کردیم، معطوف شدیم به این‌که به نیازمندان یارانه بدهیم. ضمن این‌که یارانه هیچ فرد نیازمندی در سال 97 حذف نمی‌شود.


تکذیب افزایش قیمت بنزین

نوبخت در پاسخ به پرسش خبرگزاری خبرآنلاین درباره احتمال افزایش قیمت بنزین تصریح کرد: در خصوص حامل‌های انرژی، 32 هزار میلیارد تومان از محل افزایش یارانه‌های انرژی گفته بودیم،اما مجلس تا 48 هزار میلیارد تومان به ما مجوز داد که افزایش داشته باشیم، اما ما از این مجوز استفاده نکردیم.

وی با اشاره به خبرهای منتشر شده درباره احتمال افزایش قیمت بنزین، متذکر شد:خبرهای مجعول زیاد است. از این دست حرف‌ها زیاد است و قطعی نیست. گمانه‌زنی است. مطمئن باشید هر اتفاقی بخواهد بیفتد، اعلام می‌کنیم.

 

30 هزار میلیارد تومان بابت

وی در پاسخ به یک پرسشی درباره مشارکت بخش خصوصی در طرح‌های عمرانی و عدم تحقق بودجه طرح‌های عمرانی، متذکر شد: در حال حاضر بیش از 30 هزار میلیارد تومان  تخصیص پیدا کرده است. اما الان در انتشار اوراق یک زمان‌بندی قایل شده است.

معاون رییس‌جمهور ادامه داد: پارسال به دلیل این‌که عمدتا از اسناد استفاده کردیم، به طور عمده پول در بهمن و اسفند داده شد.

نوبخت گفت: از آنجایی که موفقیت دولت با شاخص‌هایی که در رشد اقتصادی و اشتغال ایجاد می‌شود، خود را نشان می‌دهد، بنابراین دولت تلاش می‌کند که برنامه‌های خود را به خوبی اجرا کند و وعده‌هایی را که داده، پاسخ‌گو باشد.


چرا صداوسیما جزو موارد مصرف صندوق توسعه ملی قرار گرفت؟

وی در پاسخ به سوال دیگری با اشاره به این‌که چرا صداوسیما جزو موارد مصرف صندوق توسعه ملی قرار گرفته است؟ افزود: در ارتباط با این‌که بعضی از ارقامی که به دستگاه داده شود، در بودجه امسال هم هست و مجلس این را اضافه کرده و گذاشته است. کل این اعداد و ارقام را مجلس حسب مصلحت و ضرورت گذاشته است. ما توسعه مکران، پسماندها، شبکه حمل ونقل ریلی، آبیاری را دولت گذاشته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: ما توسعه مکران، پسماندها، شبکه حمل ونقل ریلی، آبیاری را دولت گذاشته است.

چرا کف معافیت مالیاتی حقوق افزایش نیافت؟

رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی درباره افزایش 10 درصدی حقوق کارکنان و عدم تغییر کف معافیت مالیاتی، عنوان کرد: سال گذشته میزان معافیت که یک میلیون و 500 هزار تومان بود که اعلام کردیم، اما مجلس در یک اقدامی که به طور حتم حکیمانه و مصلحت‌گرایانه بوده، 500 هزار تومان به آن اضافه کرد. به همین جهت چون پارسال رشد کافی دیده شده بود، امسال این رشد را ندیدیم.

نوبخت تصریح کرد: ما اعلام کردیم که 10 درصد اضافه حقوق کارکنان را خواهیم داشت.

وی همچنین درباره حذف 31 میلیون یارانه‌بگیر، متذکر شد: اعداد و ارقام در تبصره 14 لایحه بودجه می‌تواند تغییر کند. از آنجایی که مجلس همیشه با حکمت و مصلحت و کرامت برخورد می‌کند، این اعداد و ارقام همیشه افزوده می‌شود. 

 

ادامه دارد....

35225