جزییات بودجه 97 از زبان رییس سازمان برنامه و بودجه /درآمد‌های معاف از مالیات مورد بازبینی قرار می‌گیرند

به گزارش خبرنگار  اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری تشریح لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور با اشاره به اینکه بودجه ریزی تعدادی از دستگاه‌های دولتی بر مبنای عملکرد است، اظهار کرد: با توجه به محدودیت اعتبار تملک دارایی سرمایه‌ای از منابع مالی، بانکی و بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد.

وی افزود:برای تسریع در پایان بخشیدن به طرح‌های عمرانی در نظر دارین که با استفاده از مدل ppp تجربه شده در حهان استفاده کنیم که در این مدل معروف دولت با بخش خصوصی می‌تواند مشارکت داشته باشد.

نوبخت با بیان اینکه ۷۲ هزار پروژه عمرانی ناتمام در کشور وجود دارد، افزود: اکنون ۶۶ هزار پروژه عمرانی و ۶ هزار طرح ملی وجود دارد که این طرح‌ها را در سه گروه قابل واگذاری هستند.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه این پروژه‌ها در سه گروه قابل واگذاری است، ادامه داد: گروه اول طرح‌هایی که قابل واگذاری بودند کار آن‌ها انجام شده، گروه دوم مشارکت با بخش خصوصی و گروه سوم نمی‌توان آن‌ها را واگذار کرد و دولت باید آن‌ها را تمام کند.

این مقام مسوول، بودجه کل کشور را ۱۱۹۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: منابع عمومی بودجه ۳۶۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

به گفته وی در بودجه شفاف برآورد منابع و مصارف و چگونگی نیل به سیاست‌ها و اهداف دولت در آن سال مشخص شده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه درآمد‌های دولت در لابحه بودجه ۹۷، مبلغ ۱۹۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است، اذعان کرد: این رقم نسبت به مصوب امسال ۱۱.۱ درصد افزایش یافت که این رشد مربوط به درآمد مالیاتی و گمرکی است.

وی با اشاره به اینکه رقم مالیات ۱۰۵ هزار میلیارد تومانی نسبت به نصوب قانون سال جاری ۶.۷ درصد رشد را نشان می‌دهد، بیان کرد: البته امکان دریافت مالیات بیشتری وجود دارد که این امر بیانگر فشار بیشتر به مدیان مالیاتی نیست بلکه معتقدیم اکنون ۴۰ هزار میلیارد تومان از کسانی که درآمد دارند طبق قانون از مالیات معاف هستند که بایستی گروه‌های معاف از مالیات مورد بازبینی قرار گیرند.

این مقام مسوول درادامه یادآورشد:همچنین لایحه پنهان وغیر شفافی وجود دارد که آن چنان که باید وشاید برحسب فعالیت و درآمد خود مالیات پرداخت نمی‌کنند.

وی با اشاره به آخرین وضعیت درآمد گمرکی در سال آینده تصریح کرد: امسال درآمد گمرکی ۱۷ هزارو ۳۰۰ نیلیارد تومان بود که در لایحه سال آینده ۲۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه یادآورشد: با توجه به آنکه کل درآمد کشور برای سال آینده ۱۹۳ هزار میلیارد تومان است، اما بیشتر از این رقم باید حقوق دهیم صمن آنکه طرح‌های عمرانی و اوراقی که سال‌های قبل منتشد کردیم سال آینده با سود آن باید تملک کنیم.

وی ادامه داد: بنابراین ۱۰۱ هزار میلیارد تومان ناشی از فروش نفت،۴۰۰ نیلیارد تومان از پروژه‌های عمرانی و ۱۵۰۰ نیلیارد تومان از محل فروش ساختمان درآمد کسب می‌کنیم.

وبگی با اشاره به واگذاری سهام کارخانجات براساس اصل ۴۴ گفت: براین اساس ۶ هزارو ۱۰۰ میلیارد تومان فروش سهام کارخانه‌های خصوصی سازی در این لایحه پیش بینی شده است.

درحال تکمیل/