شعله‌های آتش در نفتکش گسترده‌تر شده است/تکاوران نمی‌توانند وارد کشتی شوند

به گزارش خبرنگار  راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  محمد مهدی برومند نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با شبکه خبر، اظهار کرد: متأسفانه دمای هوای نفتکش بسیار بالاست و به دلیل افنجار‌های پی‌درپی تکاوران نمی‌توانند وارد کشتی شوند.

وی تأکید کرد: طبق تفاهم نامه‌ای که بین کشور ایران و کشور چین منعقد شده بود، 12 تکاور ایرانی از صبح روز گذشته به محل حادثه اعزام شده بودند ولی متاسفانه به دلیل آنکه حجم آتش نسبت به روز گذشته بیشتر شده است هنوز نتوانسته‌اند وارد نفتکش شوند.

برومند تاکید کرد: خوشبختانه گروه امداد و تام تجسس از روحیه بالایی برخوردار هستند و امیدواریم تا صبح امروز این مسیر ورود فراهم شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه این حادثه در تاریخ بی نظیر بوده و به دلیل آنکه این نفتکش حاوی میعانات گازی بوده، حجم بالای انفجار باعث شده اتاق کاپیتان و تمامی اتاق‌های کشتی از بین برود.

وی اظهار کرد: متاسفانه انتشار گازهای سمی و گوگردی باعث شده محیط کشتی کاملا سمی شود و شرایط سختی برای تیم‌های تجسس و امدادی ایجاد کند اما تمام تلاش خود را برای ورود به کار خواهیم گرفت.

برومند با بیان اینکه از روز گذشته آتش خوار‌های ژاپنی به کمک آتش خوار‌های چینی آمده‌اند و از روز گشذشته تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان چینی معتقد هستند که ریختن بیش از حد آب و فوم موجب انفجار و منهدم شدن نفتکش خواهد شد بنابراین شب‌ها عملیات اطفای حریق را متوقف می‌کنند و همین موضوع باعث شده است که امروز میزان فوران آتش بسیار گسترده‌تر شود.

وی تاکید کرد: هم‌اکنون 300 هزار تن فوم آماده است تا در صورت لزوم نسبت به خنک کردن نفتکش استفاده شود.

برومند یادآور شد: متاسفانه شرایط بد آب و هوایی و نیز بالا بودن ارتقاع موج در آب‌های شانگهای تمام شرایط عملیات اطفای حریق را کند می‌کرد.

وی در پایان گفت: امیدوار هستیم با ورود آتش خوار‌های جدید از کشور ژاپن از میران حجم آتش امروز کاسته شود و تکاوران ایرانی بتوانند وارد کشتی بشوند و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از غرق شدن کشتی به کار خواهیم گرفت.

در ادامه هادی حق‌شناس در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: هنوز هیچ اطلاع جدیدی برای ورود تکاوران به نفتکش نداریم و متاسفانه فوران و انفجار‌های متعدد در نفتکش اجازه ورود به تکاوران را نداده است.

انتهای پیام/