ممنوعه‌های سرماخوردگی

آرمان- حتی اگر شما واکسن هم زده باشید و با جدیت دست‌های خود را چندین بار در روز بشویید هیچ ‌تضمینی وجود ندارد که شما دچار سرماخوردگی یا آنفلوانزا نشوید.مصرف داروهایی برای رفع احتقان و درد ناشی از این بیماری‌ها، از اقدامات متداول است. با این حال شما می‌توانید با اجتناب از مصرف محصولات غذایی، از وخامت حال ناشی از ابتلا به این بیماری‌ها پیشگیری کنید:

این غذاها باعث التهاب و سرکوب سیستم ایمنی بدن می‌شوند. این غذاها همچنین فرایند هضم کربوهیدرات‌ها و پروتئین را کند کرده و باعث ناراحتی‌های گوارشی می‌شوند و همچنین باعث طولانی تر شدن بیماری و کندی روند بهبودی می شود.

شکر باعث التهاب بدن می‌شود. التهاب خود عامل تضعیف گلبول‌های سفید خون است. این گلبول‌ها برای مبارزه با عفونت ضروری هستند. پس توصیه می شود در هنگام بیماری از خوردن شکر و مواد غذایی که با شکر تهیه شده است مانند شیرینی ها و شکلات ها پرهیز شود.

از آنجا که در سرماخوردگی مقدار زیادی از آب و املاح بدن با تب و آبریزش بینی از دست می‌رود،بنابراین نوشیدن نوشیدنی‌های مدر نظیر قهوه با دفع بیش از اندازه آب از بدن و ابتلا به کم آبی همراه خواهد شد.

این نوع کربوهیدرات‌ها به سرعت قند خون بدن را بالا می‌برند و مانند شکر، همان اثرات التهابی را در بدن دارند. سعی کنید به جای کربوهیدرات‌های ساده مانند آرد سفید، پاستا، برنج سفید و... نوع پیچیده آنها مانند گندم کامل، دانه‌ها، برنج قهوه‌ای و... را به رژیمتان اضافه کنید.

معمولا مخاط‌های بینی، دهان و حلق افرادی که سرما می‌خورند، ملتهب می‌شوند. التهاب نوعی واکنش ایمونولوژیک سیستم ایمنی بدن به ویروس متجاوز است. به همین دلیل مصرف تمام غذاهای بودار، سرخ کرده، چرب، تند یا پرادویه می‌تواند باعث التهاب بیشتر این بافت‌های ملتهب در مخاط‌های بینی، دهان و حلق افراد سرماخورده باشد. در این حالت، آسیب‌پذیری مخاط‌ها در برابر ویروس سرماخوردگی شدیدتر و وضعیت بیمار بدتر می‌شود.

در بعضی افراد مصرف لبنیات باعث می‌شود خلط موجود در گلو ضخیم‌تر و غیر قابل تحمل شود. اگر احساس می‌کنید که در زمان سرما خوردگی با مصرف لبنیات خلط بیشتری در گلویتان تولید می‌شود از مصرف آن جدا بپرهیزید و تا زمان بهبودی کامل از مصرف آن خودداری کنید .اما اگر غیر از این است، لبنیات را که منبع عالی پروتئین و ویتامینD است و به بدن برای مقابله با عفونت کمک می‌کند، حتما مصرف کنید.