کرانچار گزینه اصلی هدایت تیم‌ملی امید؟!

آرمانسال‌هاست فوتبال ایران در رقابت‌های المپیک حاضر نبوده است.روز گذشته در خصوص آماده‌سازی تیم المپیک ایران و شرکت در بازی‌های آسیایی 2018 جلسه‌ای برگزار شد.

صحبت‌های دبیرکل کمیته ملی المپیک

دبیرکل کمیته ملی المپیک گفت: همه مسئولیت تیم فوتبال امید بر عهده فدراسیون فوتبال است و ما هم البته حمایت می‌کنیم.شاهرخ شهنازی درباره اعزام تیم فوتبال امید به بازی‌های آسیایی 2018 اظهار داشت:در جلسه ستاد عالی بازی‌ها که همه مسئولان حضور داشتند، مهدی تاج رئیس فدراسوین فوتبال شرکت کرد و اعزام تیم فوتبال به بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی قطعی شد. وی افزود: قرار است این تیم با نفراتی تشکیل شود که در رده سنی نوجوانان و جوانان هستند تا یک سرمایه‌گذاری برای المپیک 2020 صورت بگیرد. در واقع هدف از تشکیل این تیم، بازی‌های المپیک 2020 توکیو است و با این هدف در بازی‌های آسیایی شرکت می‌کند. دبیرکل کمیته ملی المپیک گفت: ما از همه رشته‌ها از جمله والیبال، بسکتبال و .. حمایت می‌کنیم. بنابراین فوتبال را نباید از سایر رشته‌ها جدا کرد. ضمن اینکه همه مسئولیت این تیم با فدراسیون فوتبال است و همه نیز از این تیم حمایت خواهند کرد.

نظر وزیرورزش

وزیر ورزش‌وجوانان در جلسه ستاد عالی بازی‌های آسیایی به رئیس فدراسیون فوتبال توصیه کرد تی‌می‌جوان با هدفگذاری بلندمدت به بازی‌های آسیایی جاکارتا اعزام شود.مسعود سلطانی‌فر در جلسه ستاد عالی بازی‌های آسیایی با تاکید به حمایت وزارت ورزش‌وجوانان و کمیته ملی المپیک از تیم فوتبال اعزا‌می‌به بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا،گفت: مسئولیت صفر تا صد تیم امید برای این مسابقات با فدراسیون فوتبال است.جوانان بسیار خوبی در فوتبال‌مان داریم و هدفگذاری این تیم باید بازی‌های المپیک 2020 توکیو باشد تا با برنامه‌ریزی سه‌ساله بعد از 44 سال هم به المپیک صعود کنیم و هم نتایج خوبی بگیریم. وزیر ورزش‌وجوانان، بازی‌های آسیایی را فرصت بزرگی برای مربیان، بازیکنان، و فدراسیون فوتبال ایران دانست و خطاب به تاج، رئیس فدراسیون فوتبال،گفت: برنامه‌ریزی جدی و بلندمدت خود را برای تیم ملی امید هم اکنون شروع کنید تا بعد از بازی‌های المپیک 2020 این تیم بتواند استخوان‌بندی اصلی تیم ملی بزرگسالان را تشکیل دهد و آینده فوتبال ما را تضمین کند.

گزینه اصلی

سرمربی پیشین تیم فوتبال سپاهان گزینه‌ اصلی برای هدایت تیم امید است. در روزهای اخیر بحث‌های زیادی در رابطه با انتخاب سرمربی جدید تیم فوتبال امید مطرح شده بود و حتی محمدرضا ساکت دبیرکل فدراسیون فوتبال عنوان کرده بود که به‌زودی سرمربی تیم امید انتخاب خواهد شد.در این راستا، خبر می‌رسد که زلاتکو کرانچار مربی کرواسی پیشین سپاهان گزینه 90‌درصدی برای مربیگری تیم امید مطرح شده است. گزینه دیگر که البته شانس کمتری دارد، حسین فرکی سرمربی پیشین تیم‌های سایپا، سپاهان، فولادخوزستان و مربی تیم ملی بزرگسالان است.همچنین قرار است فدراسیون فوتبال به‌عنوان متولی تیم امید کارهای این تیم را برعهده بگیرد.کرانچار در فصل جاری لیگ برتر سرمربی سپاهان بود که به‌علت نتایج ضعیف از این تیم کنار رفت. فرکی هم آخرین فصل مربیگری‌اش به سال گذشته در تیم سایپا مربوط می‌شود که نتوانست نتایج خوبی با این تیم کسب کند.

صحبت‌های تاج

مهدی تاج پس از جلسه ستاد عالی بازی‌های آسیایی، پاراآسیایی، المپیک و پاراالمپیک که با موضوع فوتبال برگزار شد، ‏در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت ورزش‌وجوانان اظهار داشت: جلسه بسیار سازنده‌ای با حضور وزیر ورزش‌وجوانان و ‏رئیس کمیته ملی المپیک با موضوع فوتبال برگزار شد که در این جلسه محدودیت‌ها و مشکلات خود را برای حضور در بازی‌های آسیایی اعلام کردیم.‏رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد: یکی از مشکلاتی که وجود دارد، این است که این بازی‌ها در برنامه فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا ‏گنجانده نشده است،اما ما در لیگ سال آینده آن را دیده‌ایم و برنامه‌ریزی خواهیم کرد و یکسری مسائل تامین منابع داریم که ‏برای آن نیز برنامه‌ریزی لازم خواهد شد. ضمن اینکه وزارت ورزش‌وجوانان و کمیته ملی المپیک نیز در کنار فوتبال خواهند ‏بود و حمایت‌های لازم را خواهند کرد.‏وی با اشاره به انتظار 44‌ساله مردم از تیم امید برای صعود به بازی‌های المپیک گفت: با توجه به نتایج خوبی که تیم‌های ‏ملی نوجوانان و جوانان ما داشته‌اند و به شکوفایی رسیده‌اند، مردم انتظار بحقی دارند که تیم ما به المپیک 2020 صعود کند. ‏این موضوع برای ما هم بسیار مهم است و قصد داریم با تشکیل تیم قدرتمند این آرزوی 44‌ساله را محقق کنیم.‏ تاج در خصوص برنامه‌های ارائه شده در جلسه ستاد عالی بازی‌های آسیایی، پاراآسیایی، المپیک و پاراالمپیک، خاطرنشان کرد: در این جلسه روند انتخاب سرمربی و آماده‌سازی تیم ملی زیر 23 سال را شرح دادیم و هدف ما المپیک 2020 است؛ یعنی به‌‏سمتی خواهیم رفت تا بیشتر از بازیکنان متولد اول ژانویه 1997 استفاده کنیم.‏ وی با اعلام اینکه در بازی‌های آسیایی جاکارتا با قدرت حضور خواهیم یافت، خاطرنشان کرد: 9 برنامه اردویی داخلی و برون‌مرزی ‏تا بازی‌های اندونزی پیش‌بینی کرده‌ایم و هدف ما ساختن تی‌می‌قدرتمند برای المپیک 2020 است. با توجه به اینکه ترافیک ‏کاری جام جهانی، جام ملت‌های آسیا بازی‌های جاکارتا، لیگ برتر و جام قهرمانان آسیا را پیش‌رو داریم، باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که تیم امید بتواند هم اردوهای خود را برگزار کند و هم مشکلات نقدینگی برطرف شود.‏