کریمه را هیچ‌گاه به اوکراین پس نمی دهیم

آرمان- ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت: روسیه، شبه جزیره کریمه را تحت هیچ‌شرایطی به اوکراین پس نمی‌دهد و این امر ناممکن است. به گزارش ایرنا، پوتین در مصاحبه با «آندره کوندراشوف» خبرنگارشبکه تلویزیونی«روسیه یک» درقالب فیلم دو ساعته‌ای به نام «پوتین» که بخش نخست آن پخش شد، این مطلب را بیان کرد. این فیلم، یک هفته پیش از شروع تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری روسیه منتشر شده و پوتین سخت ترین روزهای کاری خود در طول 18 سال حضور در رأس قدرت را بیان کرده است. انتخابات ریاست جمهوری روسیه هفته آینده، 27 اسفندماه برگزار می‌شود.

کریمه برای ماست

رئیس جمهوری روسیه در پاسخ به این پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی روسیه یک که آیا امکان دارد ما کریمه را به اوکراینی ها پس دهیم، گفت: روسیه هیچ‌گاه این منطقه را به اوکراین پس نخواهد داد. آیا شما عقلتان را از دست داده اید؟ راهی برای تحویل کریمه وجود ندارد و هیچ‌گاه نیز چنین احتمالی پیش نخواهد آمد.شبه جزیره کریمه در سال 2014 پس از برگزاری همه پرسی به‌طور یکجانبه از اوکراین اعلام استقلال کرد و درخواست پیوستن به روسیه داد که مقامات روسیه با امضای قراردادی الحاق آن به روسیه را تایید کردند.کریمه پیشتر از طرف روس ها به اوکراینی ها پیش کش شده بود.

مهم‌ترین حادثه از نگاه پوتین

پوتین به غرق شدن زیردریایی اتمی کورسک در دریای بارنتز در شمال غربی روسیه به‌عنوان یکی دیگر از مهم ترین رویدادهای 18 سال حضور خود در راس دولت اشاره کرد. وی گفت: غرق شدن زیردریایی اتمی کورسک در سال 2000 میلادی یکی از نشانه‌های اوضاع خراب نیروهای مسلح روسیه بود، این تراژدی بزرگی بود که بر اثر آن شمار زیادی جان خود را از دست دادند. پوتین خاطرنشان کرد که در شرایط بسیار دشوار با خانواده‌های قربانیان حادثه کورسک دیدار کرد و به آنان وعده داد که لاشه زیردریایی اتمی را بالا خواهد کشید. رئیس جمهوری روسیه گفت: این حادثه مدت کوتاهی پس از آنکه دوره ریاست‌جمهوری‌ام آغاز شد به وقوع پیوست و نمی دانستم که در آنجا (دریای بازنتز) رزمایش جدی جریان دارد. زیردریایی اتمی کورسک روز 12 اوت سال 2000 میلادی غرق شد و همه 118 خدمه آن کشته شدند؛ لاشه این زیردریایی بعدها از آب بیرون کشیده شد.

شایعه هواپیما ربایی

رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه به شایعه هواپیما ربایی در روسیه اشاره کرد و گفت: روز هفتم فوریه سال 2014 یک ساعت پیش از آغاز مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی سوچی به ما خبر دادند که هواپیمای ترکیه ربوده شده و به سوی ورزشگاه فیشت در سوچی پرواز می‌کند. پوتین افزود: آن موقع به اتفاق سران کمیته بین‌المللی المپیک به سوی ورزشگاه در حرکت بودیم، به ما گزارش دادند هواپیمایی که از اوکراین به استانبول پرواز می‌کرده، ربوده شده و تقاضای فرود در سوچی داده است. از رئیس سازمان امنیت فدرال سوال کردم که در چنین مواردی چکار باید کرد و او گفت مطابق با طرح باید هواپیما سرنگون شود و من نیز گفتم که بر‌اساس طرح پیش‌بینی شده اقدام کنید. اما سپس مشخص شد که در هواپیما فردی شرارت کرده بود.

تیراندازی به سوی بالگرد پوتین

پوتین در پاسخ به سوالی در مورد سوء قصد به خود فقط به یک مورد اشاره کرد و گفت: جنگجویان چچنی در اوایل دهه 2000 میلادی به بالگرد من در جمهوری چچن حمله کردند. این حادثه هنگامی رخ داد که می‌خواستم محل کشته شدن افراد گروهان هوابرد پسکوف در ماموریت چچن را ببینم. فکر کردم که آتش بازی است چون نزدیک به سال نو بود اما خلبانان گفتند که این آتش بازی نیست و بالگرد هدف قرار گرفته است؛ بقیه راه را با خودرو رفتیم.پوتین با یادآوری ضعف نیروهای مسلح روسیه در اوایل دوره حکومت خود به‌عنوان مثال گفت: سران یکی از گروه‌های تبهکار فعال در چچن در گفت‌و‌گو با فرمانده خود در خارج از روسیه گفته بود که روسیه بیش از هر زمان دیگری ضعیف است. این فرد گفته بود که اکنون می‌توانیم ضربه نهایی را به روسیه وارد کنیم و اگر امروز این کار را نکنیم هیچ‌گاه چنین فرصتی را نخواهیم داشت؛ آنها تمام تلاش خود را برای ضربه زدن به روسیه به‌کار بستند.

واگرایی مناطق روسیه معضل دیگری بود

رئیس جمهوری روسیه گفت که کشورش در دهه 90 میلادی پس از فروپاشی شوروی، دچار وضعیت بدی بود و جمهوری‌های داخلی در مسیر واگرایی حرکت می‌کردند. تعدادی از مناطق برای خود قانون اساسی با دو زبان تدوین کرده بودند.پوتین این وضعیت را برای کشورش خطرناک توصیف کرد و گفت که به‌تدریج بهبود یافت.در ادامه فیلم «پوتین» که بخش نخست آن از شبکه تلویزیونی روسیه یک پخش شد، برخی مقام‌های روس و خارجی از جمله سرگئی ایوانف رئیس سابق دفتر ریاست جمهوری روسیه و گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان نکاتی درباره دوره حکومت پوتین و خاطرات خود از او را بیان کردند.