گروه سیاسی- انتقاد از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که توانسته دستگاه دیپلماسی کشور را در چهار سال گذشته چنان فعال کند که هیات‌های بلندپایه سیاسی کشورهای جهان به ویژه کشورهای اروپایی با میل و رغبت قدم به کشورمان بگذارند و با صدای بلند تعامل سازنده با ایران را جزو افتخارات خود اعلام کنند، کار سختی است. محمدجواد ظریف در حالی وزارت امورخارجه در دولت دوازدهم را تحویل گرفت که کشورهای مختلف جهان، ایران را در معادلات بین‌المللی نادیده می‌گرفتند و حاضر نبودند آن را به عنوان بازیگری مهم در منطقه جدی بگیرند، اما با بهبود عملکرد وزارت امورخارجه کشور ایران به یکی از مهم‌ترین بازیگران منطقه بدل شده است. اما وزارت امور خارجه ایران با وجود همه تلاش‌هایی که در دولت یازدهم انجام داده است در بخش‌هایی از عملکرد خود ضعیف بوده است. مهم‌ترین موضوعی که در وزارت امور خارجه مغفول مانده دیپلماسی اقتصادی است؛ مساله‌ای که به گفته وزیر پیشنهادی امور خارجه کشورمان قرار است در این وزارتخانه فعال‌تر و با جدیت بیشتری پیگیری شود.
علاوه بر این با توجه به اینکه حضور زنان در عرصه مدیریتی کشور به موضوعی داغ در دولت دوازدهم تبدیل شده است، ظریف یکی از برنامه‌های خود در وزارتخانه را توسعه حضور زنان در جایگاه‌های مدیریتی در این وزارتخانه عنوان کرده است. محمدجواد ظریف که این روزها مهمان فراکسیون‌های مختلف مجلس است برنامه‌های خود را در این فراکسیون‌ها تشریح کرد. وی با اشاره به جلسات این روزهای خود در مجلس‌ با فراکسیون‌های مختلف گفت: تا‌کنون سه جلسه با فراکسیون‌های مختلف مجلس داشته‌ایم و معتقدیم تعامل با مجلس به عنوان نماد مردم‌سالاری این فرصت را می‌دهد تا دیدگاه نمایندگان مردم به دولت برسد. وی درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای چهار سال دوم کاری خود گفت: در حوزه سیاست خارجی طبق قانون وزارت خارجه صرفا مسوول روابط خارجی نیست و تمامی امور به خصوص این حوزه زیر نظر مقام معظم رهبری است که در چارچوب‌های خاص تعیین می‌شود. وزیر پیشنهادی امور خارجه کشورمان به دو اولویت نخست این وزارتخانه اشاره و عنوان کرد: در برنامه سیاست خارجی به دیپلماسی اقتصادی تاکید داریم که وزارت خارجه باید در خدمت پیشرفت اقتصادی و معیشت مردم باشد، دوم اینکه روابط با همسایگان باید ارتقا یابد. وی در این باره افزود: تا پیش از این هیچ سهمیه‌ای در معادلات بین‌المللی درباره سوریه نداشتیم اما اکنون ما تعیین‌کننده برگزاری جلسات و اعضایی که می‌توانند در این جلسات حاضر شوند، هستیم.
ظریف در ادامه درباره برخی اولویت‌های دیگر وزارت خارجه تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی از اولویت‌های مهم وزارت خارجه است به خصوص گسترش صادرات غیرنفتی و تسهیل ورود سرمایه و فناوری به کشور مد نظر ماست. همچنین در بحث منطقه و همسایگان از آنجا‌ که در خطرناک‌ترین منطقه زندگی می‌کنیم، باید برای صلح، ثبات و گسترش همکاری‌های منطقه‌ای همواره پیگیر باشیم.وزیر پیشنهادی امور خارجه در ادامه با اشاره به تغییرات ساختاری که این وزارتخانه در دستور کار دارد، عنوان کرد: متناسب با اولویت‌ها تغییر در ساختار خواهیم داشت که بر همین اساس معاونت‌های منطقه‌ای حذف شده و معاونت سیاسی با تمرکز بر حوزه‌های مورد نیاز فعال می‌شوند.وی در ادامه با اشاره به هماهنگی‌های داخلی که وزارت خارجه با سایر دستگاه‌ها دارد آنها را در چارچوب دانست و اظهار داشت: در حوزه برجام به اهداف خود رسیده‌ایم و تاکنون موانع حمل‌و‌نقل، حوزه نفت و بانک برداشته شده است و از آنجایی که در مذاکرات درباره سایر حوزه‌ها صحبت نشد بنابراین نمی‌توان انتظار داشت تحریم‌ها در حوزه‌های دیگر نیز برداشته شود. ظریف در ادامه با بیان اینکه تاکنون میلیاردها دلار سرمایه خارجی بعد از برجام وارد کشور شده، اظهار داشت: البته بدعهدی آمریکا باید به نحوی پاسخ داده شود که در پایان این اقدامات به نفع آمریکایی‌ها نباشد چنانچه سرمایه‌گذاری توتال در ایران یک پله جهش محسوب می‌شود.وزیر پیشنهادی امور خارجه کشورمان درباره حضور زنان و اهل سنت در این وزارتخانه خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه در دولت یازدهم نخستین دستگاهی بود که از حضور زنان به عنوان معاون وزیر و سفیر و همچنین یک سفیر اهل سنت استفاده کرد که این منوال در دولت دوازدهم ادامه می‌یابد. البته متاسفانه به دلیل عدم توجه به حوزه زنان، بانوان زیادی در سطوح مدیریتی وزارت خارجه نداریم اما روی این موضوع کار می‌کنیم.