تشکیل مجلس موسسان در ونزوئلا جدا از نارضایتی‌های عمومی از اوضاع نابسامان اقتصادی، خشونت‌های سیاسی را هم بر آن افزوده که برون‌رفت از این بحران پیچیده و دامنه‌دار، امر ساده‌ای نخواهد بود‌.
در پی سال‌ها بحران اقتصادی بر پیکره ونزوئلا، تحولات سیاسی داخلی این کشور آمریکای لاتین نیز در ماه‌های گذشته به اعتراضات ضد دولتی افزوده به‌طوری که در جریان این خشونت‌ها بیش از 100 نفر کشته شده‌اند‌.
تجمعات چند هزار نفری پیش مخالفان نیکلاس مادورو با لباس‌های سفیدرنگ در قالب تظاهرات سکوت، اینک از مسیر خود خارج شده به‌طوری که خروج از بحران مذکور امری به شدت دشوار و شاید ناممکن به نظر می‌رسد‌.
ورود مردم به عرصه تظاهرات خیابانی در ونزوئلا، ارتباط مستقیمی با وضعیت اسف‌بار معیشت آنان دارد‌. ونزوئلا سال‌هاست که در بحران اقتصادی عمیق فرورفته و هر روز بر دامنه دشواری‌های معیشتی مردم این کشور افزوده می‌شود‌. شهروندان این کشور نفت‌خیز آمریکای جنوبی حتی در تهیه دارو، مواد غذایی و کالاهای اساسی خود با مشکلات جدی مواجه‌اند‌. افزایش بیکاری، رشد منفی 10 درصدی اقتصادی در کنار تورم بیش از 500 درصدی اوج این بحران را به تصویر می‌کشد‌.
این کشور آمریکای لاتین معادل 7/17 درصد کل ذخایر نفت جهان را در خود جای داده و از این منظر در رتبه نخست جهان قرار دارد‌. از این‌رو، وابستگی بیش از 90 درصدی به تولید و صادرات نفت در کنار کاهش چشمگیر بهای آن در سال‌های گذشته به بلایی برای جان این کشور نفت‌خیز آمریکای لاتین تبدیل شد‌. چنین اوضاعی ونزوئلا را در وضعیت ورشکستگی قرار داده و دولت سوسیالیست مادورو را تا مرز سقوط پیش برده است.
در میانه این بحران داخلی، رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرده که گزینه اقدام نظامی علیه حکومت ونزوئلا دور از تصور نیست‌. وزیر دفاع ونزوئلا تهدید ترامپ به مداخله نظامی در کشورش را حماقت خواند‌.
دونالد ترامپ جمعه گذشته ضمن تکرار تهدید‌های خود علیه کره‌شمالی در برابر خبرنگاران گفت که احتمال استفاده از گزینه نظامی علیه ونزوئلا را مردود نمی‌داند‌. بلافاصله پس از این سخنان وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که هیچ طرح معینی دال بر تدارک حمله نظامی به ونزوئلا وجود ندارد‌.
همزمان وزیر دفاع ونزوئلا سخنان ترامپ را حماقت دانست‌. دولت کاراکاس بارها آمریکا را متهم کرده است که قصد مداخله نظامی در این کشور را دارد‌. به گفته سخنگوی دولت ونزوئلا، وزارت امور خارجه این کشور بیانیه‌ای در ارتباط با تهدیدهای دونالد ترامپ خواهد داد‌. او در توئیتر نوشت: وزارت امور خارجه ما بیانیه‌ای رسمی در رد تهدید‌های امپریالیستی منتشر می‌کند‌.
دستگیری نظامیان مهاجم به پایگاهی در والنسیا
وزیر دفاع ونزوئلا همچنین دیروز از دستگیری گروهی از ارتشیان ونزوئلا که به یکی از پایگاه‌‌های نظامی این کشور حمله کرده بودند، خبر داد‌. آنها یکشنبه گذشته به پایگاهی در شهر والنسیا یورش برده بودند‌. ولادیمیر پادرینو در توئیتر خود نوشت که مسوولان حمله گروهی از شبه‌نظامیان به پایگاه نظامی فورته پاراماسای در والنسیا دستگیر شده‌اند‌.
اشاره او به دو نفر از رهبران این حمله است‌. یکی از آنها از نظامیانی است که در سال ۲۰۱۴ فعالیت مخفی خود را علیه حکومت ونزوئلا آغاز کرده است‌. گروهی از نظامیان مسلح طی عملیاتی به نام دیوید به این پایگاه واقع در ۱۷۰ کیلومتری غرب کاراکاس، پایتخت ونزوئلا حمله کرده بودند‌. آنها گفته بودند که هدف‌شان بازگرداندن دوباره دموکراسی به ونزوئلاست‌.
از چند ماه پیش در ونزوئلا اعتراضاتی گسترده علیه نیکلاس مادورو، رییس‌جمهور این کشور شکل گرفته است‌. در جریان این اعتراضات ۱۲۰ نفر جان خود را از دست داده‌ و هزاران نفر بازداشت‌ شده‌اند‌. مخالفان رییس‌جمهور را به تلاش برای برقراری دیکتاتوری متهم می‌کنند‌.
مادورو خواستار نشست رهبران آمریکای لاتین و کاراییب
رییس‌جمهور ونزوئلا خواستار برگزاری نشست فوری رهبران کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کاراییب با هدف رسیدگی به بحران ونزوئلا شد‌.
نیکلاس مادورو از ائتلاف بولیواری مستقر در کاراکاس خواست تا به برنامه‌ریزی این نشست کمک کند‌. وی گفت: رسما پیشنهاد می‌دهم که سالوادور سانچز سرن، رییس‌جمهور السالوادور نشست فوری رهبران ۳۳ کشور آمریکای لاتین و حوزه کاراییب را برگزار کند تا در جریان آن به مساله بحران ونزوئلا رسیدگی شود‌.
ائتلاف بولیواری طرفدار مذاکره با ونزوئلاست و تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا بر ونزوئلا را محکوم کرده است؛ تحریم‌هایی که قصد داشتند مادورو را از برگزاری انتخابات جنجالی برای تشکیل مجلس موسسان منصرف کنند‌.
اخراج سفیر ونزوئلا از پرو
از طرفی به گزارش رویترز، دولت پرو در اعتراض به تشکیل مجلس موسسان قانون اساسی در ونزوئلا سفیر این کشور را اخراج کرد‌. همچنین رییس‌جمهور پرو از همتای ونزوئلایی خود خواست از قدرت کناره‌گیری کند‌.
ونزوئلا در واکنش به اخراج سفیرش از لیما دستور داد تا کاردار سفارت پرو در کاراکاس این کشور را ظرف پنج روز ترک کند‌. پرو سفیرش در کاراکاس را مارس سال جاری میلادی از ونزوئلا خارج کرده بود‌. این بیانیه از سوی دولت لیما جمعه گذشته کمی پس از آن منتشر شد که رییس‌جمهور پرو، نیکلاس مادورو را دیکتاتور خواند‌.
این نخستین بار است که یک کشور از زمان رای‌گیری ۳۰ ژوئیه سال جاری میلادی که به تشکیل مجلس موسسان قانون اساسی در ونزوئلا منجر شد، سفیر این کشور را اخراج می‌کند‌. در آمریکای لاتین پرو موضعی سرسخت در قبال سیاست‌های مادورو دارد و به اقدامات وی به شدت انتقاد کرده است‌.
اخیرا هم دولت پرو دیپلمات‌های ارشد منطقه را فراخوانده تا درباره ونزوئلا در لیما به بحث و تبادل نظر بپردازند. ۱۲ کشور حاضر در این نشست مراتب اعتراض خود را به اقدامات دولت کاراکاس علیه مخالفان و همچنین تشکیل مجلس موسسان تغییر قانون اساسی ابراز داشته‌اند‌.
مادورو می‌گوید مجلس موسسان تنها راه ابقای امنیت و ثبات در ونزوئلاست و رییس‌جمهور پرو را که بانکدار سابق در وال استریت بوده، دشمن ونزوئلا می‌داند‌. وزارت خارجه ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت کاراکاس به روابط عمیق خود با مردم پرو با وجود این اقدام از سوی دولت لیما ادامه می‌دهد‌. همچنین دیه‌گو مولرو،‌ سفیر پرو در ونزوئلا باقی می‌ماند‌. درهمین حال، رییس‌جمهور پرو درخواست مادورو برای گفت‌وگوی رو در رو را رد کرد و خواستار برکناری وی شد‌. وی در نشست سرمایه‌گذاری آمریکای لاتین گفت که مادورو اعتبارش را با تشکیل این مجلس موسسان از دست داده و دیگر نمی‌تواند زمامدار امور در ونزوئلا باشد‌.
رییس‌جمهور پرو گفت: مادورو یک دیکتاتور است و از طریق مجلس موسسان و با حذف کنگره، کودتا به راه انداخته است‌. این اقدام از سوی مادورو باعث شده هزاران نفر از مردم ونزوئلا به دلیل فقر زیاد و افزایش تورمی که روزانه شاهدش هستیم، به کشورهای همسایه بگریزند و درخواست پناهندگی کنند‌. البته ما راه‌ها را به سوی مردم ونزوئلا باز می‌گذاریم‌. پرو اخیرا ویزای کاری را برای مردم ونزوئلا تمدید کرده است‌. رییس‌جمهوری پرو در ادامه گفت: تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که افراد زیادی هستند که در ونزوئلا سخت زندگی می‌کنند‌.