اساسنامه فدراسیون جهانی فوتبال در موارد متعددی به برخورد با ورود نهادهای دولتی و فشارهای سیاسی اشاره دارد و فدراسیون‌های عضو متعهد به مستقل بودن و جلوگیری از هر نوع دخالت سیاسی هستند. با توجه به این موارد، به نظر می‌رسد با اعلام رسمی محرومیت مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی، دوباره سایه تعلیق بر سر فوتبال ایران افتاده است.
به گزارش ایسنا، دو بازیکن ملی‌پوش تیم پانیونیوس بعد از هم‌گروهی تیم‌شان با مکابی اسراییل، در بازی رفت در تل‌آویو‌ حاضر نشدند اما برای بازی برگشت، باشگاه این دو بازیکن را وادار به حضور در زمین کرد. بعد از این اتفاق، گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره آینده این دو بازیکن صورت گرفت که در نهایت، اواخر هفته گذشته محمدرضا داورزنی، معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد شجاعی و حاج‌صفی خط قرمز نظام را زیر پا گذاشتند و دیگر جایی در تیم ملی فوتبال ایران ندارند.
بعد از این اظهارنظر، رسانه‌های مختلف جهان از جملهAS، نیویورک‌تایمز، رویترز و... از احتمال تعلیق فوتبال ایران به دلیل دخالت دولت در این رشته خبر دادند؛ اتفاقی که حدود ۱۰ سال قبل و با برکناری محمد دادگان از ریاست فدراسیون فوتبال رخ داد و فیفا هم به سرعت ایران را از حضور در تمام رقابت‌های بین‌المللی محروم کرد.
در حالی که فدراسیون فوتبال راسا اقدام این دو بازیکن در حضور در مسابقه یاد‌شده را محکوم و اعلام کرده بود بعد از صحبت با این دو بازیکن، تصمیم مقتضی را درباره آنها اعمال خواهد کرد، ورود داورزنی به موضوع حضور حاج‌صفی و شجاعی مقابل حریفی از اسراییل و محرومیت آنها از دعوت به تیم ملی، حساسیت‌ها در قبال این اتفاق را بیش از پیش کرد در حالی که لزومی نداشت با وجود تمام حساسیت‌ها در قبال دخالت دولت در تصمیمات فوتبالی ایران از جانب فیفا که سال‌ها پیش از سوی سران تصمیم‌گیرنده فدراسیون جهانی رسما اعلام شد، این حساسیت بیشتر شود.
فیفا همواره بر این نکته تاکید داشته که در فدراسیون‌های زیر‌مجموعه خود نباید دخالتی از سوی سران سیاسی در تصمیمات اتخاذ‌شده وجود داشته باشد. حتی در این راه با هیچ فدراسیون عضوی نیز شوخی ندارد تا جایی که شاهد هستیم در حال حاضر برخی کشورها سال‌هاست از سوی فدراسیون جهانی تعلیق و از حضور در رقابت‌های رسمی محروم شده‌اند. بنابراین با صحبت‌های اخیر داورزنی که اتفاقا بازتاب گسترده‌ای نیز در محافل خبری معتبر دنیا داشت، حالا این حساسیت که دخالت در فوتبال ایران وجود دارد، نزد سران فیفا بیشتر نیز شده است.
در پی جنجالی که این صحبت‌ها رقم زد، برخی رسانه‌ها از جمله روزنامه آلمانی در استعلام از فیفا خواستار مشخص شدن موضع آنها در قبال دخالت‌های سیاسی در تصمیمات فوتبالی ایران شد؛ موضوعی که از جانب فدراسیون جهانی هم جدی گرفته شد تا خبرهایی پیرامون استعلام رسمی فیفا از فدراسیون فوتبال ایران در قبال دو ملی‌پوش ایرانی باشگاه یونانی و محرومیت آنها به گوش برسد ضمن اینکه سران پانیونیوس هم در گفت‌وگو با رسانه‌های یونانی اعلام کردند فیفا به صورت رسمی موضوع محرومیت حاج‌صفی و شجاعی از حضور در بازی‌های ملی را استعلام کرده و در انتظار پاسخ این باشگاه است.
اتفاقی که در چند روز گذشته فوتبال ایران را به سوژه اول رسانه‌ها و آنها که دنبال بهانه برای ضربه زدن به فوتبال ملی ایران بودند، تبدیل کرد، مصداق همان ضرب‌المثل قدیمی است؛ «سری که درد نمی‌کند، دستمال نمی‌بندند». مسلما وقتی خود فدراسیون فوتبال در اولین واکنش مدعی شد با بررسی موضوع تصمیمات مقتضی اتخاذ خواهد شد، دیگر لزومی نداشت داورزنی با ورود بی‌موقع خود و بیان آن صحبت‌ها این‌گونه فضا را برای فوتبال ایران متشنج کند آن هم در برهه‌ای که حساسیت‌های فیفا روی دخالت در تصمیمات فدراسیون فوتبال به اوج خود رسیده بود.
یکی از سخنگوهای فیفا در رابطه با همین موضوع با رویترز به صحبت پرداخت و درباره اظهارات مسوولان وزارت ورزش و جوانان ایران درباره مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی، گفت‌: موضوع را به دقت بررسی می‌کنیم و از فدراسیون فوتبال ایران خواسته‌ایم درباره این موضوع به ما توضیح دهد. در حال‌ حاضر نمی‌خواهیم هیچ اظهارنظری انجام دهیم و منتظر پاسخ فدراسیون فوتبال ایران خواهیم ماند.
اساسنامه فیفا در موارد مختلفی فدراسیون‌ها را ملزم به تبعیت از قوانین کرده که مهم‌ترین آنها عدم دخالت ارکان سیاسی کشورها در مسایل فوتبالی است و در یکی از بندها عنوان کرده که این اتفاق برابر با تعلیق از مسابقات بین‌المللی است. در ادامه نگاهی به اساسنامه فدراسیون جهانی فوتبال می‌اندازیم تا جدیت فیفا در برخورد با چنین مواردی مشخص شود. در بند هشتم تاکید شده که نهادها و مقامات رسمی باید مقررات فیفا را در فعالیت‌های خود رعایت کنند و اقدامات آنها تحت تاثیر شخص سومی نباشد که اشاره به عدم ورود افراد دولتی و فشارهای سیاسی هم دارد.
8: رفتار نهادها، مقامات رسمی و دیگران
1- تمام نهادها و مقامات رسمی باید اساسنامه، مقررات، تصمیمات و مجموعه مقررات اخلاقی فیفا را در فعالیت‌های خود رعایت کنند.
ز. اداره امور خود به طور مستقل و حصول اطمینان از اینکه فعالیت آنها تحت تاثیر هیچ شخص ثالثی نیست. (‌با رعایت ماده ۱۹ از این اساسنامه)
3- تخلف از پاراگراف ۱ بند (ز) ‌نیز ممکن است منجر به اعمال مجازات‌ها شود‌ حتی اگر نفوذ طرف سوم ناشی از قصور عضو مربوطه نباشد. هر فدراسیون عضو نسبت به تمام رفتارهای نهادهای وابسته به خود که ناشی از قصور کلی یا سوءرفتار عامدانه اعضای خود بوده در قبال فیفا مسوول است.
** اساسنامه فیفا همچنین تاکید دارد که در اساسنامه کشورهای عضو، بی‌طرفی در امور سیاسی و مذهبی و مستقل بودن از هر نوع دخالت سیاسی رعایت شود.
15: اساسنامه فدراسیون‌های عضو
اساسنامه فدراسیون‌ها باید اصول مدیریتی مناسب را رعایت کرده و به طور خاص، حداقل‌ باید دربردارنده مقررات مربوط به مسایل زیر باشد:
الف. بی‌طرفی در امور سیاسی و مذهبی‌
ب. منع کلیه اشکال تبعیض‌
ج. مستقل بودن و جلوگیری از هر نوع دخالت سیاسی‌
19: استقلال اعضا و نهادهای آنها
1- هر یک از اعضا باید در اداره امور خود مستقل بوده و تحت‌تاثیر غیر‌ضروری هیچ نهاد یا شخص سومی قرار نگیرد.
** در بخش تعلیق هم فیفا اعلام می‌کند که اگر فدراسیونی از عهده تعهدات خود بر‌نیاید، شورا بدون نظر کنگره، فورا تعلیق می‌کند.
16: تعلیق
1- کنگره ممکن است یک فدراسیون عضو را تنها براساس درخواست شورا تعلیق کند. با این وجود‌ شورا، بدون رای کنگره ممکن است یک فدراسیون را در صورت تخطی جدی و مکرر از تعهدات ناشی از عضویتش با اثر فوری تعلیق کند. حکم تعلیق مصوب کنگره، تا کنگره بعدی پابرجا می‌ماند مگر اینکه شورا چنین تعلیقی را قبل از آن در این فاصله لغو کند.
60: اجرای تصمیمات
1- کنفدراسیون‌ها، فدراسیون‌های عضو و لیگ‌ها باید تصمیمات اتخاذ‌شده از سوی ارکان مربوط فیفا که طبق این اساسنامه قطعی بوده و تابع فرجام نیست را به طور کامل رعایت کنند.
به نوشته ایسنا، با توجه به قوانین متعددی که فیفا در برخورد با ورود نهادهای دولتی و فشار سیاسی دارد، فدراسیون فوتبال ایران برای جلوگیری از تعلیق- که تبعات آن متوجه تمام فوتبال ایران از جمله تیم ملی که به جام‌جهانی رفته و پرسپولیس که به مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده، می‌شود- پاسخ مناسبی را به سوالات ناظران فیفا بدهد تا سایه تعلیق از سر فوتبال ایران کنار برود.
تمام این حرف و حدیث‌ها و واکنش‌ها در حالی اتفاق افتاده است که فدراسیون فوتبال دیروز به ماجرای محرومیت مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی واکنش نشان داد.
در شرایطی که محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش در مصاحبه چند روز قبل خود خبر محرومیت این دو بازیکن از حضور در تیم ملی را رسانه‌ای کرده بود، محمود شیعی، مدیرعامل باشگاه پیکان و عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال این خبر را تایید نکرد.
وی گفت: ما کار عاقلانه‌ای باید در این خصوص انجام دهیم و همان‌طور که فدراسیون فوتبال در نظر دارد قرار شده است در این بحث اظهارنظر فردی نشود چون درست نیست هر کسی سلیقه شخصی خودش را بیان کند.
مسلما فدراسیون فوتبال و هیات رییسه تشکیل جلسه خواهند داد و موضع‌شان را اعلام خواهند کرد. چیزی درباره محرومیت این دو بازیکن در فدراسیون نشنیده‌ام.