«جهان‌صنعت»- اگرچه وزرای اقتصادی پیشنهادی دولت هنوز برای گرفتن رای اعتماد در مجلس حضور پیدا نکرده‌اند اما برای اینکه حمایت بخش‌خصوصی را در دست داشته باشند ‌به پارلمان بخش‌خصوصی رفتند تا علاوه بر ارائه برنامه‌های اقتصادی خود برای چهار سال آینده به درددل فعالان این بخش گوش دهند. طی سال‌های اخیر با اینکه شعارهای متعددی درخصوص توجه به بخش‌خصوصی و حل مشکلات اقتصادی سر داده شده است اما در عمل شاهد اقدامات دیگری بودیم که چندان به نفع فعالان اقتصادی نبود. این در حالی است که با وجود ناهماهنگی کابینه اقتصادی دولت یازدهم، بخش‌خصوصی سعی کرد در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری، حمایت خود را نسبت به روحانی به‌عنوان بهترین گزینه نشان دهد اما این بار سعی دارد تا قبل از روی کار آمدن وزرای اقتصادی دولت برای از میان برداشته شدن مشکلات با آنها اتمام حجت کند. حال باید دید نشست‌هایی که طی این چند روز بین وزرای اقتصادی دولت با فعالان بخش‌خصوصی برگزار می‌شود،‌ بیشتر جنبه فرمالیته دارد یا در نهایت می‌تواند به نفع اقتصاد کشور پیش رود.
بر همین اساس جلسه بررسی و تحلیل برنامه‌های وزرای صنعت و اقتصاد دیروز با حضور فعالان اقتصادی آغاز شد و محمد شریعتمداری و مسعود کرباسیان در جمع فعالان بخش‌خصوصی اظهارات خود را بیان کردند. همچنین فعالان اتاق بازرگانی نیز مطالبات خود را از وزرای اقتصادی آینده خواستار شدند. در این نشست رییس اتاق ایران برای چندمین بار خواستار ریشه‌کن کردن رانت و انحصار شد و با اشاره به ضرورت یکسان‌سازی نرخ ارز گفت: از یک‌سال قبل اعلام شد که شش ماه دیگر ارز تک‌نرخی می‌شود اما هنوز این اتفاق رخ نداده است. غلامحسین شافعی در نشست فعالان اقتصادی با وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی گفت: برنامه‌های ارائه‌شده از سوی وزیر پیشنهادی اقتصاد، مایه امید فراوان است و با شناختی که از وی وجود دارد، فاصله گفتار و کردار وی در عمل و صحنه اجرا زیاد نخواهد بود.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به نایب رییسی مسعود کرباسیان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: آنچه به‌عنوان اولویت‌های بخش‌خصوصی مطرح است، اول انتظار تدوین یک برنامه جامع اقتصادی برای کشور است، خلائی که سال‌های متمادی وجود داشته و تقاضای آن نیز مرتب تکرار شده است اما هنوز نیز به یک استراتژی منسجم توسعه اقتصادی نرسیده‌ایم. وی ابراز امیدواری کرد تا با حضور کرباسیان در کسوت وزیر اقتصاد به عنوان یادگار پایه‌گذار آینده اقتصاد کشور در دوران تصدی پرداخته شود.
شافعی با تاکید بر ضرورت مقررات‌زدایی و بهبود فضای کسب‌وکار افزود: تقاضای فعالان اقتصادی، حذف معافیت‌های مالیاتی است به نحوی که همه نهادهای معاف از مالیات در یک رقابت نابرابر با فعالان اقتصادی به شمار می‌روند و حذف این معافیت‌ها نیز مورد تاکید است.
رای اعتماد هم نگیرم، خدمتگزار هستم
در ادامه این نشست مسعود کرباسیان گفت: اگر رای اعتماد هم نگیرم، خدمتگزار نظام باقی خواهم ماند چراکه به نظام گره خورده‌ام. وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه قانون در کشور کم نداریم، افزود: قانون برنامه ششم توسعه بر اساس سند چشم‌انداز 20 ساله نوشته شده است و اگر من هم رای بیاورم، باز هم باید براساس قانون عمل کنم این در حالی است که برنامه عملیاتی نیز داده شده است. وی اقتصاد مقاومتی را از جمله برنامه‌های جدی اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد: رشد اقتصادی 5/12 درصد و تورم تک‌رقمی شده است ولی تحول و استمرار آن ضروری است.
کرباسیان با بیان اینکه اکنون بنده با تیم اقتصادی دولت دوازدهم از جمله وزیر پیشنهادی بازرگانی هماهنگ هستم، گفت: برنامه‌ها نوشته شده ولی اصلاحیه نیاز دارد. با حسن تفاهمی که بین مجلس و وزارت اقتصاد هست، حتما تغییرات قابل لحاظ کردن است. وزیر پیشنهادی اقتصاد همچنین تک‌نرخی شدن ارز و کاهش سود بانکی را از جمله برنامه‌های خود اعلام کرد.
کم‌کاری برخی وزرا
محمد شریعتمداری نیز در دیدار با نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: سهم بخش‌خصوصی در نشاط‌آفرینی اکنون بیش از دولت است. بنابراین باید به خوبی وارد میدان شوند؛ پس بهترین برنامه برای ارائه به بخش‌خصوصی، پیشینه کاری‌ام با اتاق بازرگانی ایران است.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت افزود: کار دولت باید تسهیل شرایط برای بخش‌خصوصی باشد و کارها را به این بخش بسپارد، این هدف مقدسی است و البته اذعان دارم در این راه موفق نبوده‌ام بنابراین برخی از وزرا کم‌کاری کرده‌اند، پس نمی‌توان نمره قابل قبولی برای واگذاری تصدی‌ها از دولت به بخش‌خصوصی بدهیم. وی با اشاره به حضور خصولتی‌ها در اقتصاد ایران تصریح کرد: مهم‌ترین هدفم در حضور اتاق بازرگانی ایران، بیعت مجدد با مجموعه تشکل‌های بخش غیردولتی ایران بود و در آن جهت گام برمی‌دارم. هرچقدر همراهی بیشتر باشد در این عرصه موفق‌تر خواهم بود و اگر بخش‌خصوصی کمتر کمک کند، کارنامه‌ام ضعیف‌تر خواهد بود. پس به تمنای کمک از بخش‌خصوصی به اتاق ایران آمده‌ام تا مشکلات را حل کنم.