گروه انرژی- وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم روز گذشته ضمن تشریح برنامه‌های خود برای نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس حرف‌های مهمی درخصوص مافیای دکل زد.
بیژن نامدارزنگنه با اشاره به پرونده دکل‌های نفتی در دولت‌های نهم و دهم گفت: قرارداد ۳۰ دکل شامل ۲۰ دکل خشکی و ۱۰ دکل دریایی در یک شب با ترک تشریفات مناقصه منعقد شد که پرونده مفصلی درباره این دکل‌ها تشکیل شده است تا خسارت و میزان ضرر و زیان این پرونده مشخص شود.
عضو کابینه دولت یازدهم در گفت‌و‌گو با خانه ملت با بیان اینکه دکل گمشده یک پرونده جداگانه دارد، افزود: انعقاد قرارداد تمام این دکل‌ها توسط یک فرد انجام شده است که این فرد سه کار انجام داده است؛ نخست اینکه یک میلیارد دلار قرارداد خرید لوله از خارج از کشور منعقد کرده، دوم اینکه ۳۰ دکل نفتی خریداری کرده و سوم پرونده دکل نفتی گمشده را منعقد کرده است که در هر سه اقدام تخلف رخ داده است.
وزیر نفت دولت یازدهم و پیشنهادی کابینه دوازدهم با بیان اینکه این فرد با سفارش احمدی‌نژاد برخی اقدامات را انجام داده که سوابق آن موجود است، تصریح کرد: دفتر احمدی‌نژاد به صورت مکتوب دستور داده که این اقدامات توسط این فرد انجام شود.
تاکید بر لزوم انعقاد قراردادهای خارجی
همچنین بیژن نامدارزنگنه در نشست فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی درخصوص برنامه‌های خود به‌عنوان وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم گفت: باید اشاره کنم که اصرار داشتم در دولت دوازدهم شخص دیگری عهده‌دار سمت وزارت نفت باشد. برای بنده همین قدر کافی است که صدایم برای کمک به توسعه شنیده شود تا کمک کنم.
بیژن نامدار زنگنه در حاشیه نشست فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: نکته قابل توجه در جلسه فراکسیون امید، مطالبه تعداد قابل توجهی از نمایندگان عضو این فراکسیون مبنی بر این بود که در عقد قراردادهای نفتی باید تسریع شود، همچنین نمایندگان اظهار داشتند که موضوع جذب سرمایه‌گذاری خارجی را در صنعت نفت کشور پیگیری می‌کنند.
وی افزود: با توجه به نظر نمایندگان فراکسیون امید باید توسعه صنعت نفت با استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی شتاب گیرد و نمایندگان تاکید داشتند که نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نیستند.
زنگنه در نشست فراکسیون امید مجلس ادامه داد: درخصوص تقویت مدیریت نیروی انسانی در وزارت نفت و همچنین به کارگیری زنان و جامعه اهل سنت کشور نیز نمایندگان نظرات خود را بیان کردند و بنده نیز نظراتم را گفتم و از تمام نمایندگان مجلس به جهت همراهی‌هایشان در چهار سال گذشته تشکر کردم و اینکه نمایندگان برای انجام امور کشور از بنده و همکارانم توقع دارند، پشت‌گرمی محسوب می‌شود.
وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم همچنین با بیان اینکه افزایش ضریب بازیافت نفت، اولویت وزارت نفت خواهد بود، گفت: تمام میادین مشترک نفتی در چهار سال آینده ساماندهی می‌شوند.
وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم تصریح کرد: یکی از اولویت‌های مهم وزارت نفت در چهار سال آینده، ساماندهی تمام میادین مشترک است. البته بنده نگفتم که کار توسعه همه میادین، تمام می‌شود بلکه اظهار کردم در همه میادین برنامه‌های توسعه‌ای شروع می‌شود و این‌گونه نخواهد بود که رسیدگی به میادین بدون سامان بماند. نکته دیگر اینکه باید از سوختن گازهای همراه نفت جلوگیری شود.
زنگنه گفت: راه‌اندازی بندر نفتی در دریای عمان، گازرسانی روستایی و تکمیل شبکه گاز کشور، به اتمام رساندن کار پارس‌جنوبی در فاز تخلیه طبیعی و توجه به بحث بهبود ساختار مدیریتی و نیروی انسانی و رسیدگی به موضوع پرسنل وزارت نفت و اشتغالزایی نیز از دیگر برنامه‌های مدنظر وزارت نفت در چهار سال آینده است که البته انجام این مهم در ذیل اقتصاد مقاومتی است که باید با همدلی و همکاری تمام قوا و سازمان‌ها تحت هدایت مقام معظم رهبری به توسعه کشور دست یابیم.
در همین حال با توجه به اینکه وزارت نفت یکی از وزارتخانه‌هایی بود که در دوران پسابرجام عملکرد خوبی داشت و به‌ویژه با افزایش سهم تولید ایران در اوپک و در اختیار گرفتن مجدد بازار از دست رفته ایران در دولت روحانی و همچنین ترغیب و ایجاد تمایل در سرمایه‌گذاران بزرگ خارجی برای انعقاد قرارداد با کشورمان موفق شد کارنامه قابل قبولی ارائه کند، انتظار می‌رود زنگنه یکی از وزرایی باشد که با درصد رای بالایی راهی این وزارتخانه خواهد شد.