صدف عباسی- رییس‌جمهور آمریکا برنامه دارد تا به سختی یک تریلیون دلار را در زیرساخت‌های در حال فروپاشی آمریکا سرمایه‌گذاری کند. کمبود سرمایه نیز در این مورد مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ سرمایه‌گذاران مشتاق چنین دارایی‌هایی هستند اما به نظر می‌رسد که این سرمایه‌گذاری‌ها در حال فروپاشی هستند.
زیرساخت‌های دولتی صرف‌شده در نیمه دوم امسال به 4/1 درصد از تولید ناخالص داخلی یعنی به کمترین میزانی که تا به حال ثبت شده، کاهش یافته‌اند. طبق گفته توماس رویترز، سرمایه‌گذاری شهرداری‌های آمریکایی در هفت ماه سال‌جاری، 7/50 بیلیون دلار، تقریبا 20 درصد کمتر از همین زمان در سال 2016 بوده است. بودجه‌های زیرساختی بخش‌خصوصی نیز وضعیت مشابهی را نشان می‌دهند. طبق گفته یک شرکت پردازش اطلاعات، حجم معادلات در نیمه اول 2017 سالانه 5/7 درصد کاهش داشته و به مبلغ 6/36 بیلیون دلار رسیده است. تعداد معاملات به میزان یک‌چهارم کاهش پیدا کرده است.
چندی پیش بود که افراد خوش‌بین در انتظار پیشرفت سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها بودند. بلک استون، شرکت سهامی خاص در ماه می گذشته با هیاهوی بسیار اعلام کرد بودجه‌ای 40 بیلیون دلاری برای زیرساخت‌های آمریکایی در نظر گرفته شده است که 20 بیلیون دلار آن از طرف یکی از پشتوانه‌های سلطنتی عربستان سعودی تامین می‌شود.
با این حال موانع برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های آمریکا به خصوص برای سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی ناامیدکننده است. فرآیند برنامه‌ریزی برای زیرساخت‌ها نیز مشقت‌بار است. بسیاری از تصمیمات توسط دولت یا مقامات محلی در سطح آژانس‌های ترابری باقی می‌مانند که به گفته یکی از سرمایه‌گذاران، دژی محکم از قیمومت سیاسی است. مالکیت خصوصی در انواع خاصی از زیرساخت‌ها هنوز با مقاومت رو‌به‌رو هستند. برای نمونه در حالی که امروزه بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی اروپایی، خصوصی هستند، شرکت‌های هواپیمایی آمریکا عمومی هستند. بنابراین سرمایه‌گذاری در بخش‌های خصوصی آمریکایی بین سالانه حدود 100 بیلیون دلار یا چهارپنجم آن معلق است.
تمایل رو به سراشیبی این روزها در هر دو بخش سرمایه‌گذاری عام و خاص، حاکی از نقص در عملکرد حکومت است که اثراتی کسادکننده دارد. آنتون پیل از بانک جی‌پی مورگان اشاره می‌کند بیشتر پروژه‌های زیرساختی در آمریکا برای موفق شدن حداقل به مقداری سرمایه‌گذاری دولتی نیاز دارند. گرچه تا زمانی که دولت فدرال پیشرو این مسیر است، فعالیت‌های جدید در این زمینه غیرمحتمل هستند.
حتی در صورتی که حکومت برای سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی استثنا قائل شود، مشکل دیگر، کمبود پروژه برای سرمایه‌گذاری به‌خصوص سرمایه‌گذاری‌های پرهزینه است. آنتون پیل می‌گوید تیم آنها معاملات کوچکی به اندازه 100 میلیون دلار به طور مثال برای مزارع خورشیدی کوچک انجام داده است اما فرصت برای معاملات بزرگ نادر است. به نظر می‌رسد پول درآوردن برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها از خرج کردن آن آسان‌تر است.
منبع: The Economist