هفته نوزدهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال روزهای پنجشنبه و جمعه با برگزاری هشت دیدار در شهرهای مختلف برگزار می‌شود. حساس‌ترین دیدار این هفته در تهران بین تیم‌های استقلال و سایپا انجام می‌شود. تیم‌های 27 امتیازی در جدول فقط برای شکست حریف پا به میدان خواهند گذاشت. در یکی دیگر از بازی‌های مهم هفته نوزدهم و دردربی نصف جهان، تیم‌های سپاهان و ذوب‌آهن رودرروی یکدیگر قرارخواهند گرفت. البته پرسپولیس هم در شهر مشهد میهمان تیم سیاه‌جامگان است.

پنجشنبه 21 دی ماه 96
پیکان - سپیدرود، ورزشگاه شهدای شهر قدس- ساعت 15پیکان که نیم‌فصل اول، 7 برد متوالی داشت اکنون 7 هفته است که نتوانسته پیروز شود با این حال مجید جلالی معتقد است که این آمار بحرانی برای تیمش محسوب نمی‌شود! آخرین برد شاگردان جلالی مربوط به هفته یازدهم در بازی با سپاهان است. با این حال این هفته شاید پیکان بتواند طلسم نبردن‌هایش را بشکند، زیرا حریفش یک تیم ته‌جدولی است که یکی از ضعیف‌ترین خطوط دفاعی لیگ را دارد. علی کریمی، سرمربی سپیدرود هم تجربه مربیگری زیادی در لیگ ندارد، اما مجید جلالی نزدیک به ربع قرن است که در فوتبال مربیگری می‌کند. پیکان اگر از سپیدرود به سلامت عبور کند دوباره می‌تواند به کسب سهمیه آسیایی در لیگ امیدوار شود وگرنه شرایط برای رسیدن به این هدف سخت خواهد بود. پیکان در بازی رفت هم یک بر صفر بازی را به سپیدرود واگذار کرده بود.

نفت - تراکتورسازی تبریز، ورزشگاه تختی تهران- ساعت 15نفت با یک امتیازی که از پرسپولیس گرفت خود را در رده چهاردهم جدول لیگ حفظ کرد. مالکان جدید باشگاه نفت به‌دنبال اعتمادسازی نزد بازیکنانشان هستند تا آنها بیش از گذشته برای موفقیت تیم تلاش کنند. هومن افاضلی شناخت خوبی از افکار فوتبالی برانکو داشت و شانس هم به کمکش آمد تا مقابل پرسپولیس بازنده نشود ضمن اینکه سرخ‌پوشان تهرانی هوادار هم نداشتند، اما تراکتورسازی هواداران پرشوری دارد و وضعیتش در جدول لیگ هم نابسامان است، بنابراین قرمزپوشان تبریزی هم مثل نفت به سه امتیاز این بازی نیاز دارند. البته رابطه یحیی گل‌محمدی با مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی شکراب شده با این حال یحیی تلاش می‌کند با پیروزی در این مسابقه هم به وضعیت تیمش سامانی بدهد و هم رابطه بهتری با مدیران باشگاه پیدا کند. تراکتورسازی بازی رفت را دو بر یک از نفت برد.

استقلال خوزستان - پدیده، ورزشگاه غدیر اهواز- ساعت 15
شاگردان ویسی هفته گذشته با وجود ارائه یک بازی خوب و تهاجمی در تهران در نهایت سه بر دو مقابل سایپا بازنده شدند تا همچنان در رده پانزدهم جدول لیگ باقی بماند. آبی‌پوشان اهوازی اگر می‌خواهند در لیگ برتر بمانند باید در این دیدار خانگی پیروز شوند، ولی کار آسانی پیش‌رو ندارند. پدیده هفته گذشته نفت آبادان را شکست داد تا نشان بدهد از شوک کسر شش امتیازی فیفا خارج شده است. اگر از شاگردان مهاجری امتیاز کم نمی‌شد این تیم اکنون با 28امتیاز در رده چهارم جدول لیگ قرار داشتند. به هر حال تقابل قرمزپوشان مشهدی و آبی‌پوشان اهوازی دیدنی خواهد بود. بازی رفت با نتیجه مساوی دو بر دو به پایان رسید.

جمعه 22 دی‌ماه 96
گسترش فولاد - فولاد خوزستان، ورزشگاه بنیان دیزل - ساعت 14فولاد خوزستان هفته گذشته مقابل سیاه‌جامگان دو امتیاز حساس خانگی را از دست داد با این حال شاگردان پورموسوی همچنان در رده دوم جدول لیگ جاخوش کرده‌اند. فولاد تیمی منسجم و تاکتیکی است که بی‌سرو صدا در نیم‌فصل اول امتیازهای لازم را جمع کرد تا اکنون بالاتر از خیلی از تیم‌های مدعی قرار بگیرد. فولاد اگر در تبریز پیروز شود همچنان در رده دوم جدول باقی می‌ماند، اما مساوی هم ممکن است این تیم را یک رده در جدول پایین بیاورد. گسترش فولاد هم با فیروز کریمی روزهای خوبی را تجربه می‌کند. فیروز کریمی اولین باخت را هفته گذشته به علی کریمی در سپیدرود تحمیل کرد و باید دید زور شاگردان فیروز کریمی به فولاد می‌رسد یا این قرمزپوشان خوزستانی هستند که نهمین برد این فصل خود را جشن می‌گیرند. در بازی رفت، فولاد دو بر یک گسترش را
شکست داد.
سیاه‌جامگان مشهد - پرسپولیس، ورزشگاه ثامن ساعت 14:30 برخورد صدر و قعر جدول لیگ همیشه جذاب است، زیرا یک تیم برای نباختن و یک تیم برای پیروزشدن بازی می‌کند! پرسپولیس در این فصل مقابل تیم‌های قعر جدول معمولا کار سختی پیش‌رو داشته است. به‌خصوص اینکه سیاه‌جامگان در نیم‌فصل دوم هنوز شکست نخورده و رضا عنایتی مربی تازه‌کار فوتبال در نیم‌فصل دوم با این تیم، خوب نتیجه گرفته است. پرسپولیس در این بازی دوبازیکن اصلی خود را به‌دلیل محرومیت در اختیار ندارد. شجاع خلیل‌زاده، مدافع و محسن مسلمان مهندس گلساز پرسپولیس در این بازی سه اخطاره و محروم هستند. بنابراین برانکو مجبور است تغییراتی در ترکیب تیم ایجاد کند، البته منشا و احمدزاده بعد از یک جلسه محرومیت انضباطی از سوی برانکو به ترکیب پرسپولیس برمی‌گردند. شاید در این بازی محمد انصاری دوباره به قلب دفاع برگردد تا جای خالی شجاع را پر کند، حسین ماهینی به دفاع چپ می‌رود و صادق محرمی هم احتمالا به ترکیب اصلی برمی‌گردد به هر حال اگر عنایتی بتواند از پرسپولیس امتیاز بگیرد نقطه عطفی در کارنامه مربیگری‌اش ایجاد کرده است. عنایتی گلزن کهنه فوتبال ایران اکنون به یکی از جوان‌ترین مربیان لیگ تبدیل شده است که باید مقابل پرسپولیس قراربگیرد شاید در این بازی هواداران استقلال در مشهد حامی شاگردان عنایتی باشند. پرسپولیس با هفت گل‌خورده قوی‌ترین خط دفاع لیگ را دارد و گل‌زدن به این تیم کار آسانی نخواهد بود. پرسپولیس در دور رفت هم در ورزشگاه آزادی با نتیجه مساوی یک بر یک مقابل این تیم متوقف شد.

سپاهان – ذوب‌آهن، ورزشگاه نقش جهان اصفهان- ساعت 15
دربی اصفهان جذابیت‌های زیادی دارد. امیر قلعه‌نویی مجبور است مقابل تیم سابقش سپاهان قرار بگیرد. او همیشه گفته است خاطرات خوبی در سپاهان داشته، اما این مرتبه باید زردپوشان اصفهانی را شکست بدهد. ذوب‌آهن 10 امتیاز از چهار مسابقه اخیرش کسب و وضعیت خوبی در جدول لیگ به‌دست آورده است. با این حال قرارگرفتن روی پله هفتم جدول مدیران ذوب‌آهن را راضی نمی‌کند. سپاهان در رده دوازدهم است و برای دفاع از اعتبارش در این فصل بازی می‌کند، زیرا شاگردان کرانچار در این فصل نه جزء مدعیان قهرمانی هستند نه شانسی برای گرفتن سهمیه آسیایی دارند. آنها هفته گذشته نیز مقابل پارس‌جنوبی دو امتیاز دیگر از دست دادند با این حال سپاهان هنوز هم پرافتخارترین تیم لیگ برتر است. ذوب‌آهن دربی رفت را با نتیجه دو بر صفر به سپاهان باخت.
استقلال – سایپا ورزشگاه آزادی تهران- ساعت 16:35
استقلال شفر به هیچ عنوان قابل مقایسه با استقلال منصوریان نیست. آبی‌پوشان 788 دقیقه است که گلی نخورده‌اند و اگر سیدحسین حسینی بتواند در این بازی هم گل نخورد یک رکورد بی‌نظیر از خود در فوتبال ایران به‌جا می‌گذارد. او سیدمهدی رحمتی، کاپیتان استقلال را تبدیل به ذخیره ثابت کرده است. آبی‌پوشان در اوج آمادگی هستند هرچند هفته گذشته دو امتیاز در تبریز از دست دادند، اما آبی‌پوشان اکنون فوتبال با برنامه‌ای ارائه می‌دهند و بازی زیبا و شناور این تیم در کنار نتیجه‌گیری خوب باعث محبوبیت شفر نزد هواداران شده و استقلالی‌ها بیش از گذشته به تیم‌شان افتخار می‌کنند. علی دایی کار سختی مقابل این استقلال آماده دارد. نکته جالب اینکه نقص هر دو تیم، نداشتن گلزن تمام‌عیار است و هر دو تیم هم 27 امتیاز دارند. استقلال برای ماندن در رتبه چهارم تلاش می‌کند، ولی اگر در این بازی بازنده شوند ممکن است شاگردان دایی جانشین آنها شوند. نبرد این دو تیم تهرانی برای رتبه چهارمی است. البته باید دید استقلال می‌تواند مقابل تیم آقای گل جهان رکورد گل نخوردنش را جاودانه کند یا این تیم سایپاست که در این بازی شرایط را تغییر می‌دهد. محرومیت جباروف، بزرگ‌ترین لطمه برای استقلال است و باید دید آبی‌پوشان در غیاب او این مرتبه چگونه بازی خواهند کرد. نارنجی‌پوشان سایپا هم از بدقولی مدیران این باشگاه ناراحتی و گلایه‌مند هستند، اما بعید است در ۹۰دقیقه بازی به مطالبات‌شان فکر کنند. سایپا در بازی رفت یک بر صفر پیروز شد.

صنعت نفت – پارس‌جنوبی، جم ورزشگاه تختی آبادان- ساعت 17
شگفتی‌ساز لیگ هفدهم در دور برگشت هنوز پیروز نشده و شاگردان مهدی تارتار یک باخت و دومساوی کسب کرده‌اند. پارس‌جنوبی اگر می‌خواهد همچنان در جمع تیم‌های بالانشین جدول بماند باید نفت آبادان را شکست بدهد. البته جایگاه سومی پارس‌جنوبی این هفته گارانتی است و اگر آنها بازنده هم شوند در رده سوم باقی می‌مانند، ولی در ادامه راه ممکن است کارشان دشوار شود. نفت آبادان هم بعد از باخت به پدیده، دنبال جبران هستند. نفتی‌ها در آبادان هجومی‌تر بازی می‌کنند هرچند این تیم فراز و فرودهایش زیاد است و باید دید شاگردان فراز کمالوند در این بازی خانگی چه وضعیتی دارند، آیا آماده هستند یا در شرایط نامناسبی قرار دارند. پارس‌جنوبی دو بر یک نفت را شکست داد.