نباید دنبال حذف و فیلترینگ فضای مجازی باشیم/راههای زندگی در دنیای دیجیتال را بیابیم

جمشید جعفر پور روز چهارشنبه با حضور در غرفه ایرنا مستقر در یازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال به شعار این دوره نمایشگاه مبنی بر فضای مجازی سالم، مفید و ایمن اشاره کرد و گفت:به دلیل آنکه با پدیده نوین روبرو هستیم و سابقه زیادی در فضای مجازی نداریم، شاهد خلأ قانونی هستیم و مجلس اعلام آمادگی می‌کند تا به تدوین قوانین بپردازد تا ابهامات برطرف شود.
این نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس این آمادگی را دارد تا در کمیسیون فرهنگی به موضوع فضای مجازی ورود کرده و همه پیشنهادات راهبردی را تبدیل به قانون کند.
جعفرپور در عین حال اظهار داشت: باید با استفاده از پیشنهادات کارشناسان و براساس نیازها به یک مجموعه قوانین مدون دست یابیم تا همه فعالیت‌های فضای مجازی در چارچوب آن باشد.
وی به طرح شامد ( شناسنامه دار کردن الکترونیکی محتوای دیجیتال) اشاره کرد و گفت: هیچ قانونی وجود ندارد تا افراد را به دریافت مجوز شامد اجبار کند و تنها راه حل این است که فواید شامد را به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی کنیم تا بدانند به واسطه شامد می‌توانند وارد فضای امن، سالم و مفید فضای مجازی شوند.
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه به طرح احراز هویت کاربران در فضای مجازی و رسانه های دیجیتال هم اشاره کرد و اظهار داشت: احراز هویت برابر با مسؤولیت‌پذیری کاربران و آزادی بیان است، مشروط برآنکه با هویت مشخص و شجاعانه حرفش را بزند نه آنکه در تاریکی پنهان شود و حرفش را بزند.
این نماینده مجلس در ادامه به مزایای استفاده از فضای مجازی و رسانه های دیجیتال اشاره کرد و گفت: امروز وارد دنیای متفاوتی شده ایم یعنی فضای مجازی، که چه بخواهیم و نخواهیم باید با این واقعیت کنار بیائیم.
جعفرپور تصریح کرد: امروز با توجه به فراگیری و جهانی شدن فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دیگر نباید درصدد حذف و یا مقابله با این فضا برآمد بلکه باید راهکارهای چگونه زیستن و بهره وری که بتوان حرکت زندگی انسان را بر مبنای آن قرار داد، را تقویت کرد.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در عین حال اظهار داشت: باید تلاش کنیم به عنوان کشوری مسلمان از فرصت ایجاد شده به نحوه احسن برای تقویت مبانی ارزشی و هویت ملی، اسلامی و ایرانی خود استفاده لازم را بعمل آوریم.
جعفرپور ادامه داد: البته باید با آسیب شناسی فضای مجازی و با فرهنگسازی و آموزش های لازم به فرزندان و خانواده ها ، آنها را از خطرات و تهدیدهایی که در این فضا در کمین آنهاست آگاه کرده و از طرفی هم مواظبت کنیم تا ناخواسته فرزندان ما دچار بحران و مشکلات آتی نشوند.
نماینده لارستان و خنج به مسئله بیکاری و اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان کشور اشاره کرد و گفت: امروز فضای مجازی و رسانه های دیجیتال به عنوان یک هدف مهم در جهت اشتغال زایی و درآمد زایی مورد تاکید است بطوریکه بسیاری از کشورها از آن به عنوان صادرات کالاهای غیرنفتی استفاده می کنند که امیدواریم با مجموعه تلاشها و اقدامات انجام گرفته و در حال اقدام، به مرحله ای برسد که بتوانیم ازاین فضا به عنوان منابع درآمدزایی و اشتغال زایی استفاده کنیم.
به گفته وی، امروز مسئله اشتغال زایی و اقتصاد از اولویت های ما به شمار می آید لذا با توجه به وجود نیروهای با استعداد و فعال، باهوش و توانمند در حوزه فضای مجازی باید بسترهای لازم را برای فعالیت آنها فراهم کنیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که این کمیسیون نیز در جهت رفع موانع موجود در استفاده از این فضا تلاش خود را بکار خواهد بست و بعد ازآن جوانان و به ویژه فعالان فضای مجازی و رسانه های دیجیتال به خوبی می دانند که چگونه راه را برای رسیدن به قله های ترقی و دستیابی و حضور در عرصه جهانی خودنمایی کنند.
جعفرپور در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: نباید کار اصلی ما بستن و فیلترینگ باشد بلکه باید با ارائه راهکارهای مناسب، آموزش لازم و فرهنگ سازی، شرایط و ادامه راه را برای کاربران ایجاد کنیم.
به گفته وی، ابتدا باید در جهت تقویت سواد رسانه ای یا همان سواد فضای مجازی تلاش کرد و سپس به نحوه استفاده و خروجی کار فکر کرد.
یازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال با شعار' ایجاد فضای سالم، ایمن و مفید' تا 26 آبان همه روزه از ساعت 10 تا 20 در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان و بازدیدکنندگان از این رویداد بزرگ دیجیتال و فضای مجازی است.
فراهنگ ** 1355 **1569** خبرنگار: علی اکبر قزوینیان **انتشار: علی حبیبی

انتهای پیام /*