کاخ سفید: آمریکا و چین توافق کردند کره شمالی باید رفتار تحریک آمیز خود را متوقف کند

به گزارش روز شنبه ایرنا، دربیانیه دفتر مطبوعاتی کاخ سفید آمده است: دونالد ترامپ رئیس جمهوری (آمریکا) روز گذشته با 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین گفت و گو کرد. دو رهبر تاکید کردند که اتخاذ قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل درخصوص کره شمالی، گامی لازم و مهم برای رسیدن به صلح و امنیت در شبه جزیره کره است.
دفتر مطبوعاتی کاخ سفید تصریح کرد: ترامپ و شی جین پینگ رئیسان جمهوری آمریکا و چین توافق کردند که کره شمالی باید رفتار تحریک آمیز خود را متوقف سازد. هر دو رئیس جمهوری (آمریکا و چین) تعهد دوجانبه خود در عاری ساختن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای را تکرار کردند.
کاخ سفید در این بیانیه مطبوعاتی افزود: ترامپ مایل به دیدار شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در سال جاری (میلادی) است؛ دیداری که می تواند یک واقعه تاریخی باشد.
کاخ سفید تصریح کرد: روابط بین دو رئیس جمهوری (آمریکا و چین) یکی از نزدیک ترین روابط بوده و امید می رود این موضوع منجر به راه حلی مسالمت آمیز در خصوص مشکل کره شمالی شود.
به گزارش ایرنا، تنش بین آمریکا و کره شمالی با اظهارات تازه ترامپ شدت بیشتری یافته است. ترامپ سه شنبه گذشته در اظهاراتی تند علیه کره شمالی گفته بود: کره شمالی «بهتر است بیشتر از این ایالات متحده را تهدید نکند» در غیر این صورت «با آتش و خشمی مواجه می شود که دنیا هرگز نظیرش را ندیده است».
ازسویی دیگر ژنرال جیمزمتیس وزیر دفاع آمریکا نیز روز چهارشنبه در پی سخنان ترامپ، تهدید به نابودی کره شمالی کرد و توصیه داشت که پیونگ یانگ قبل از هر گونه اقدامی که به پایان گرفتن این رژیم و نابودی مردم آن بیانجامد، درباره آن بیندیشد.
کره شمالی نیز در پی شدت یافتن جنگ لفظی رئیس جمهوری آمریکا علیه کشورش تهدید کرده است تا اواسط ماه اوت چهار فروند موشک میان برد از نوع Hwasong-12 را به سوی جزیره گوآم که پایگاه های نظامی آمریکا در آن و واقع هستند، پرتاب خواهد کرد.
سی ان ان در خبری دراین مورد نوشت: این موشک ها در صورت پرتاب برفراز آسمان ژاپن و از مناطق «شیمان» (Shimane)، هیروشیما و کویچی (Koichi) خواهد گذشت و پس از طی مسافتی بالغ بر سه هزار و 356کیلومتر و در مدت زمان یک هزار و 65(1065) ثانیه در فاصله 30 تا 40 کیلومتری از جزایر گوآم در آب خواهند افتاد .
بسیاری از تسلیحات پیشرفته و راهبردی آمریکا از جمله بمب افکن های این کشور که قادر به حمل بمب اتمی هستند در این پایگاه استقرار یافته اند.
اروپام **1302** مترجم: بهروز وفاداری **انتشار: زهرا هژبری

انتهای پیام /*