تاکید تهران - جاکارتا بر گسترش همکاریهای فرهنگی و هنری

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ابوذر ابراهیمی ترکمان عصر شنبه در دیدار با دین شمس‌الدین، روابط اندونزی با جمهوری اسلامی ایران را بسیار حائز اهمیت عنوان کرد و گفت: علاقمند به توسعه عمیق در روابط فرهنگی دو کشور هستیم.
وی با بیان اینکه براین باوریم کشورهای اسلامی هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند، نتایج بهتری را کسب خواهند کرد، اظهار داشت: ما مسلمانان در وضعیتی هستیم که باید برای جلوگیری از ریشه افکار افراط‌گرایانه به همدیگر کمک کنیم و تأثیر بسیار خوبی در جهان اسلام داشته باشند.
به گفته وی همکاری‌های مؤثری بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نیز سا‌زمان‌های دینی اندونزی مانند نهضت‌العلما و محمدیه آغاز شده است که برگزاری اولین نشست فرهنگی بین دو کشور در پنج سال گذشته از جمله این همکاری‌‌هاست. الان هم می‌توانیم این گفت‌وگوهای دوجانبه را تداوم ببخشیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با تقدیر از مواضع کشور بزرگ اندونزی در جلوگیری از ترویج و ریشه‌یافتن گروه‌های افراطی در این کشور، از علاقمندی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای تقویت همکاری‌های مشترک دینی و فرهنگی با اندونزی خبر داد و گفت: مشکل بزرگ امروز این است که گفت‌وگوها دایر نمی‌شوند که نتیجه آن ایجاد خلأهایی است که در آن گروه‌های تکفیری متولد شده و رشد می‌کنند.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت : نسل جوان نیازمند دریافت آموزه‌های اسلامی از منابع اصیل هستند؛ ولی متأسفانه این فرصت را ندارند و از افرادی این اطلاعات را دریافت می‌کنند که در آن عقاید انحرافی وجود دارد. رهبر انقلاب اسلامی در دو سال گذشته دو نامه به جوانان اروپایی نوشتند و در آن توصیه کردند که جوانان با مطالعه منابع اصیل با اسلام آشنا شوند. در همین زمینه می‌توانیم فعالیت‌های مشترک خود را انجام دهیم.
ابراهیمی ترکمان با بیان اینکه تصویر بسیار مثبتی از اندونزی در ذهن ملت و مسئولین ایران نقش بسته است، گفت: راه‌هایی که باید با دیگران طی چندین دهه طی کنیم تا به مقصد برسیم، الان با اندونزی در آن نقطه قرار داریم.

** گفت‌وگو تنها راه‌حل مشکلات جهان

در ادامه این دیدار دستیار ویژه رییس جمهوری اندونزی هم با تأکید بر اینکه برگزاری نخستین اجلاس گفت‌وگوهای آسیایی با توجه به معادلات کنونی جهان به ویژه جهان اسلام، بسیار به موقع برگزار شده است، اظهار داشت: گفت‌وگو تنها راه‌حل مشکلات جهان و معضلات جهان اسلام است. پیشنهاد مشخص من این است که این گفت‌وگوها تداوم داشته باشد و دوره‌های بعدی آن با رویکرد عمل‌گرایانه برگزار شود.
دین شمس‌الدین در ادامه با اشاره به روابط اندونزی با کشورها و سازمان‌های اسلامی، همکاری این کشور با جمهوری اسلامی ایران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حوزه‌های مختلف از جمله همکاری‌های دانشگاهی و علمی را یادآور شد.
دستیار ویژه رییس جمهوری اندونزی در ادامه با اظهار اینکه شورای عالی عالمان اندونزی متشکل از 99 شخصیت خوشنام و رؤسای سازمان‌های اسلامی واندیشمندان و روشنفکران این کشور، جلسات و نشست‌هایی را با موضوعات مختلف برگزار می‌کند، گفت: آخرین نشست این شورا هفته گذشته در موضوع مسأله فلسطین و با حضور برخی سفرای کشورهای مختلف برگزار شد.
وی همچنین درباره توسعه روابط دو کشور در امور مختلف اظهار کرد: سازمان نهضت‌العلما و سازمان محمدیه اندونزی در ایران دارای دفتر نمایندگی هستند. دستیار ویژه رییس جمهوری اندونزی در ادامه سخنان خود چند پیشنهاد برای تعمیق‌بخشی به روابط فرهنگی و علمی دو کشور ارایه داد که عبارتند از: روابط خوب دو کشور با تقویت تعاملات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان‌های اندونزی مانند سازمان محمدیه و ارتباطات دانشگاهی دو کشور تعمیق شود، گفت‌وگوها شیعه ـ سنی در قالب طرح‌های ابتکاری توسط دو کشور برنامه‌ریزی شود، دو کشور در زمینه ترویج اسلام اعتدالی با یکدیگر همکاری کنند.
به گزارش ایرنا،دین شمس‌الدین، دستیار ویژه و مشاور رییس جمهور اندونزی در گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها که به منظور شرکت در نخستین اجلاس گفت‌وگوهای آسیایی در تهران به سر می‌برد، با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و در خصوص توسعه روابط فرهنگی و دینی دو کشور گفت‌وگو کرد.
نخستین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، روز شنبه با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بیش از 70 اندیشمند و شخصیت علمی و فرهنگی از 20 کشور آسیایی در محل این سازمان آغار به کار کرد.
کمیسیون‌‌های «شرق آسیا»، «شبه‌قاره» و «آسیای مرکزی و قفقاز» این اجلاس، به مدت سه روز (23 تا 25 دی‌ماه) به ترتیب در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسی مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار می‌شود.
این همایش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار می‌شود.
فراهنگ ** 1355 ** خبرنگار: علی اکبر قزوینیان

انتهای پیام /*