هرگونه فضای کاریابی برای جذب معلمان مدارس غیردولتی مورد تایید نیست

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، مرضیه گرد روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اخیرا در فضای مجازی مشاهده شده که شبکه هایی با عنوان کاریابی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و دعوت از معلمان برای فعالیت در مدارس غیردولتی ایجاد شده و مشخصات این افراد نیز از طریق این فضاها دریافت می شود، این در حالیست که جذب معلم و فعالیت در مدارس غیردولتی نیازمند طی کردن فرآیندهای قانونی و اداری است.
وی با بیان اینکه وجود چنین واسطه هایی غیرضروری است چرا که ممکن است گروهی از این اطلاعات سوءاستفاده کنند، افزود: اکنون فرآیندهای نظارتی در نظر گرفته شده تا تخصص معلمان با زمینه تدریس آنها تناسب داشته باشد به این معنا که مدرک تحصیلی، آموزش‌های بدو خدمت و ضمن خدمت و تاییدیه‌ حراست و گزینش ضروری است و وجود واسطه‌ها و رابطان از نظر سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی وجاهت قانونی ندارد.
معاون وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: متقاضیان کار در مدارس غیردولتی توسط موسسان و مدیران مدارس دعوت می‌شوند و سوابق کاری آنها در اختیار موسسان قرار می گیرد و آموزش و پرورش در معرفی افراد نقشی ندارد زیرا این حق مدیران و موسسان است تا از میان متقاضیان، برترین افراد را شناسایی کرده و به کار گیرند.
گرد با بیان اینکه نقش آموزش و پرورش در این فرآیند، نظارتی است و برای ورود به هر مدرسه دولتی و غیردولتی باید ضوابط عمومی و اختصاصی طی شود، از افراد جویای کار در مدارس غیردولتی خواست تا اطلاعات شخصی خود را در فضاهای مجازی قرار ندهند.
وی ادامه داد: توانایی های علمی و صلاحیت های حرفه ای این افراد باید یا ضوابط آموزش و پرورش تطابق داشته باشد و همچنین اداره گزینش، مسئولیت اجرای روند گزینشی و تایید آن را به عهده دارد بنابراین هرگونه فضای کاریابی دیگری برای جذب معلمان مورد تایید نیست.

** فراخوان‌ سراسری تاسیس مدارس غیردولتی بدون مجوز آموزش و پرورش غیرقانونی است
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: اطلاعیه ها و کانال هایی برای ایجاد مدارسی با عنوان مدارس تعاونی فرهنگیان منتشر شده که تاکید داریم هیچ فردی بدون اخذ مجوز و روند قانونی، اجازه تاسیس مدارس را ندارد و نمی‌تواند از دیگران برای تاسیس مدرسه به صورت سراسری دعوت به همکاری کند.
گرد تصریح کرد: براساس قانون مصوب سال 95 برای تاسیس مدارس باید فرایند اداری و قانونی طی شود که می تواند توسط شخص حقیقی یا تعدادی از متقاضیان به طور حقوقی باشد و برای تسهیل اجرای کار، این فرآیند به استان‌ها، شهرستان ها و مناطق واگذار شده است.
وی خاطرنشان کرد: دایر شدن مدرسه نیاز به موافقت اصولی، اخذ مجوز اولیه، مشخص شدن صلاحیت فردی موسس و وضعیت حراست دارد و پی از طی کردن این مراحل، وارد مرحله موافقت راه اندازی می شود که باید تابع قانون استقرار مدارس و مراکز باشد بنابراین هر فردی نمی‌تواند ادعای تاسیس مدرسه و مشارکت با فرد دیگر را داشته باشد.
معاون وزیر آموزش و پرورش بیان داشت: تفاهمنامه ای بین آموزش و پرورش و وزارت تعاون برای انجام همکاری های مشترک منعقد شده و فرهنگیانی که تمایل به تاسیس مدرسه غیردولتی دارند باید از مسیر قانونی این کار عبور کنند و از معلمان درخواست می کنیم با تبلیغات موجود به اسم تعاونی وارد عمل نشده و هزینه ای پرداخت نکنند.
گرد اضافه کرد: ایجاد مدارسی که فرهنگیان به طور تعاونی شرکت کرده باشند هم اکنون نیز وجود دارد اما باید از طریق قانونی و شورای نظارت این مسیر طی شود و تمامی قوانین مربوط به این کار روی پورتال سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی موجود بوده و هرگونه همکاری در چارچوب قانون قابل قبول است.
وی یادآور شد: اگر فردی خواهان تاسیس مدرسه باشد و توانایی مالی چندانی ندارد می تواند با چندین شخص دیگر این کار را انجام دهد اما باید مشخصات افراد شناسایی و به سازمان مدارس غیردولتی ارائه شود.
رئیس سازمان مدارس غیردولتی بیان داشت: چنانچه فردی در ادامه روند مدرسه داری نیاز به مشارکت با فرد دیگری داشته باشد باید این شریک به آموزش و پرورش معرفی شود بنابراین هرگونه تغییر در حوزه سرمایه گذاری و تغییر مدیریت باید به اطلاع آموزش و پرورش برسد.
گرد تاکید کرد: هیچ فرد یا افرادی بدون اخذ مجوز از آموزش و پرورش حتی در قالب کار خیر یا ایجاد عدالت آموزشی برای کاهش بازماندگان از تحصیل حق تاسیس مدرسه ندارند چرا که مدرسه واحد آموزشی حاکمیتی است و قبل از ورود افراد، باید صلاحیت آنها مورد تایید باشد و حتی هرگونه تغییر مکان مدرسه نیز پیش از اقدام باید به آموزش و پرورش اطلاع رسانی شود.
فراهنگ ** 1883 ** خبرنگار: مریم جلوداران * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*