رئیس کانون انبوه ‌سازان ایران: بانک ها مبلغی برای نوسازی بافت های فرسوده اختصاص نداده اند

به گزارش ایرنا، جمشید برزگر روز سه شنبه در اجلاس سراسری انبوه سازان ایران افزود: بازآفرینی شهری چند روز پیش به دستور رئیس جمهوری آغاز شد اما باید دید که آیا با سود 20 درصدی بانک ها می توان به سرعت بافت های فرسوده شهری را نوسازی کرد.
رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ایران تاکید کرد: برای بهبود فضای کسب و کار در صنعت ساختمان باید مشکلات را از سر راه برداریم تا بتوانیم سیاست‌های اخیر رئیس جمهوری اسلامی ایران و وزارت راه و شهرسازی را در نوسازی بافت های فرسوده عملی کنیم.
وی با بیان اینکه آیا با این سیاست‌های کنونی می‌توان بافت‌های فرسوده شهری را نوسازی کرد، گفت: با شعار نمی‌توانیم به اصلاح و بازسازی بافت های فرسوده شهری اقدام کنیم و باید با تخصیص منابع مالی مورد نیاز اجرای این طرح با سرعت بیشتری دنبال شود.
برزگر تصریح کرد: بعد از زلزله استان کرمانشاه، بم و رودبار در بین مسئولان مسکن تاکید شد که باید چاره ای برای نوسازی بافت های فرسوده شهری داشته باشیم و برای نوسازی این بافت ها بخش خصوصی تشویق شود تا در این راستا مشارکت کند.
رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ایران با اشاره به آثار افزایش قیمت خدمات و انشعابات ساختمان ها بیان کرد: آیا رشد 100درصدی انشعابات آب و برق بر قیمت تمام شده مسکن در کشور تاثیری نخواهد گذاشت؟
برزگر بر بهبود فضای کسب و کار در صنعت ساختمان سازی در کشور تاکید کرد و گفت: متاسفانه از نقطه نظرات بخش خصوصی برای رفع مشکلات موجود حوزه ساختمان استفاده نمی شود و سازندگان همواره به دنبال اصلاح امور و مشکلات موجود هستند.
به گفته وی، پس از 4 دهه هنوز هم بخش مسکن مشکلات زیادی دارد اما باید افتخار کنیم که با این همه مشکلات هنوز هم صنعت ساختمان کشور روی پای خود ایستاده و همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.
به گزارش ایرنا، طرح بازآفرینی شهری سیاستی جامع و یکپارچه برای حل مشکلات شهرها است به شکلی که منجر به ارتقای شاخص‌های زیست‌پذیری و کیفیت زندگی شهروندان می شود.
از سوی دیگر اجرای این طرح که در برگیرنده شبکه ای از اقدامات و برنامه های مختلف و در مسیر اهداف توسعه پایدار محسوب می شود، رویکردی همه ‌جانبه، مشارکتی، فرایند مبنا، راهبردی، اجتماع‌ محور و برنامه های بازآفرینی است که در تمامی سطوح، مشارکت حداکثری بویژه مردم را به همراه دارد.
تقریبا 18 درصد مساحت شهری را در کشور بافت های فرسوده شهری تشکیل می دهند که 55 هزار و 104 هکتار آن را بافت های ناکارآمد میانی ، 24 هزار و 141 هکتار آن را بافت های تاریخی و 61 هزار و 657 هکتار آن را سکونتگاه های غیر رسمی تشکیل می دهند.
دولت مصمم است تا با اجرای درست این طرح و زمینه سازی برای مشارکت اجتماعی ساکنان بافت آنها را توانمند کرده تا از طریق دل بافت های فرسوده تمایل برای اجرایی کردن این طرح وجود داشته باشد همچنین با مشارکت مردمی در محله سازی اعتماد عمومی به دولت افزایش یافته همین امر برای تداوم این راه و فراهم سازی بستر برای نوسازی تمامی بافت های ناکارآمد موجود فراهم خواهد شد.
در سی و نهمین نشست ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار که اواسط بهمن ماه سال جاری در وزارت راه و شهرسازی و به ریاست حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، برنامه ملی بازآفرینی شهری همزمان در چند استان آغاز شد.
رئیس جمهوری در این نشست ضمن صدور دستور آغاز اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری امید در چند استان، گزارش عملکرد ستاد ملی بازآفرینی شهری و کارگروه‌های زیرمجموعه را نیز مورد بررسی قرار داد تا اجرای این برنامه شهری با سرعت بیشتری دنبال شود.
حجت الاسلام حسن روحانی با بیان اینکه نخستین هدف در اجرای این طرح، جان مردم و سلامت آنان اصل است، گفت: زلزله کرمانشاه به ما اعلام کرد که باید به فکر سکونتگاه های مردم باشیم و برای این کار باید طراحی کنیم که مردمی که در بافت فرسوده زندگی می کنند با شرایط آسان به یک خانه امن برسند.
رییس جمهوری گفت: باید به این افراد برای بازسازی امتیازاتی بدهیم و راه اساسی این است که اگر محله ای بافت فرسوده و قدیمی دارد به بافت پایدار و سالم و کم مصرف تبدیل شود.
در آغاز بکار دولت دوازدهم با انتصاب اکبر ترکان با حکم رئیس جمهوری به عنوان مشاور رییس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری نشان از اهمیت نوسازی بافت های فرسوده شهری برای دولت بود تا بحران ایمنی را در این بافت هرچه بیشتر کاهش دهد.
ضرورت استحکام بخشی و مقاوم‌سازی بناهای شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده به عنوان یک پروژه ملی و مهم دولت دوازدهم نیازمند عزم ملی است تا هماهنگی وزارت راه و شهرسازی، شهرداری‌ها و با استفاده از ظرفیت سازمان نظام مهندسی کشور و بخش خصوصی روند نوسازی بافت‌های فرسوده کشور را ساماندهی و تسهیل شود.
با حضور دست اندرکاران تولید مسکن و انبوه سازان کشور اجلاس سراسری انبوه سازان ایران امروز در تهران برگزار شد.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**1108**2025
خبرنگار: ایرج منصوری*انتشار دهنده: لیلا جودی

انتهای پیام /*