رییس اتاق بازرگانی: وزیر پیشنهادی صنعت در دوره برنامه سوم بهترین کارنامه را رقم زد

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «غلامحسین شافعی» عصر امروز (شنبه) در نشست هم اندیشی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با روسای اتاق های بازرگانی سراسر کشور در محل اتاق تهران افزود: محمد شریعتمداری یار دیرین بخش خصوصی است و او سکاندار وزارت بازرگانی در برنامه سوم توسعه به عنوان موفق ترین برنامه توسعه کشور پس از انقلاب بود.
به گفته رییس پارلمان بخش خصوصی، براساس برنامه سوم توسعه شاهد ثبت بهترین شرایط کشور در اشتغال و صادرات بودیم و سالیانه 590 هزار شغل در بین سال های 85- 1375 ایجاد شد که در طول سال های پس از انقلاب بی سابقه و بی نظیر بود.
وی یادآور شد : امروز آمارها حاکی است وضع مناسبی در تجارت فرامرزی نداریم و سهم کشورمان در صادرات غیرنفتی 24 صدم درصد از تجارت جهانی است.
شافعی گفت: کاهش تقاضای داخلی و نبود قدرت خرید کافی نزد مردم که توان خرید از 10 سال پیش نیز کمتر است.
وی تاکید کرد: واقعیت اینکه افزایش تقاضای داخلی مورد دفاع است و برای رونق تولید، باید صادرات را به عنوان یکی از اولویت های برنامه های اقتصادی کشور در راس امور قرار داد.
به گفته شافعی، موضوع تولید این روزها حال و روز خوشی ندارد و توجه به صنعت و تولید راه نجات اقتصاد کشور است؛ و فراموش نمی کنیم که بالاترین سهم اشتغال در برنامه سوم در بخش تولید ایجاد شده بود، اما امروز این بخش بیشترین آسیب را دیده است.
رئیس اتاق ایران گفت: مشکلات جدی در تعیین اولویت های صنعتی و مکان یابی توسعه صنعتی وجود دارد و با تاکید بر لزوم خروج دولت از تصدی گری ها، ابراز امیدواری کرد که حلقه مشاوره بخش خصوصی در وزارتخانه شکل بگیرد تا افراد خبره و کاربلد در کنار وزیر قرار گیرند.
شافعی در پایان ابراز امیدواری کرد در دوره جدید شاهد تحول در بزرگترین وزارتخانه اقتصادی کشور، سالم سازی کسب و کار، ارتقای سهم بخش های خصوصی و تعاونی از اقتصاد کشور باشیم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، حجت الاسلام و الملسمین حسن روحانی رییس جمهور در 17 مرداد ماه جاری طی نامه ای خطاب به ریاست مجلس شورای اسلامی اسامی 17 وزیر پیشنهادی برای دولت دوازدهم را ذکر کرد که نام محمد شریعتمداری به عنوان وزیر پیشنهادی وزارتخانه صنعت، معدن وتجارت ثبت شده است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
اقتصام ** 3065 ** 1070**1559 ** خبرنگار: محمد ملک دار** انتشار: حسین عضدی فسا

انتهای پیام /*