صادرات کالا از مرز تجاری شلمچه و چذابه در خوزستان از سر گرفته شد

مدیر مرز تجاری سازمان منطقه آزاد اروند گفت: با اتمام بازگشت زائران اربعین حسینی با هماهنگی صورت گرفته با دولت عراق ، مرز تجاری شلمچه از روز چهارشنبه بازگشایی شد.
سید احمد اوالی چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بازرگانان ایرانی و عراقی برای مبادله تجاری از امروز می‌توانند فعالیت‌ بازرگانی خود را از طریق مرز زمینی شلمچه از سر بگیرند.
وی افزود: برخی از تاجران ایرانی بدون هماهنگی و اطلاع از وضعیت مرز شلمچه، کالاهای تجاری خود را به پایانه منتقل کردند در حالی که تاجران و بازرگانان عراقی برای خرید این کالاها به مرز شلمچه نیامده بودند.
اوالی گفت: حاضر نبودن بازرگانان عراقی در مرز شلمچه، باعث ترافیک وسایل نقلیه حامل کالاهای تجاری صادراتی در این مرز شده بود.
به گزارش ایرنا به دلیل باز نشدن مرز تجاری شلمچه برای صادرات کالا در روز سه شنبه، صف خودروهای سنگین حامل انواع بار به طول 6 کیلومتر تشکیل شد.
مرز تجاری شلمچه هشتم آبان همزمان با اوج گیری حرکت زائران اربعین حسینی، به درخواست کشور عراق بسته شد.
پیش از اربعین حسینی روزانه به طور متوسط 600 دستگاه کامیون حامل محصولاتی همچون تره بار، مواد غذایی و لبنی از مرز شلمچه در 16 کیلومتری خرمشهر، به عراق صادر می شد که ظرفیت صادرات روزانه تا یک هزار کامیون نیز از این مرز وجود دارد.
در اربعین پارسال حدود 650هزار زائر ایرانی و خارجی از طریق مرز شلمچه راهی کربلای معلی و نجف اشرف شدند.
3015 /7165 / 6037
خبرنگار: عدنان جواهری ** تنظیم: حمیدرضا ترابی فرد ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی

** ازسرگیری صادرات کالا از طریق مرز چذابه
سیدسعید فاضلی معاون گمرک چذابه در غرب خوزستان نیز روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: فعالیت تجاری گمرک و بازارچه مرزی چذابه با شروع صادرات مواد لبنی و غذایی ، میوه و تره بار و حضور تجار محلی 2 کشور در محل بارانداز مرزی، رونق دوباره اقتصادی را به این منطقه مرزی باز گرداند.
فعالیت تجاری بازارچه مرزی چذابه در 110کیلومتری شمال غرب اهواز 11 آبان ماه همزمان با اوج گیری عزیمت زائران اربعین حسینی به کربلای معلی و به منظور جلوگیری از ترافیک و پیشگیری از حوادث رانندگی به صورت موقت تعطیل شده بود.
طبق برنامه قرار است فعالیت تجاری بازارچه شلمچه در 16کیلومتری غرب خرمشهر هم روز چهارشنبه از سرگرفته شود.
بازارچه مرزی چذابه در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی به مدت یک هفته نیز تعطیل شده بود.
خیرا... خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در ایام اربعین حسینی در بازدید از پایانه مرزی چذابه از برنامه ریزی برای جداسازی مسیر تردد کامیون های حامل بار صادراتی و حرکت زائران اربعین حسینی با هدف متوقف نشدن صادرات کالا به عراق خبر داده بودند.
این موضوع مورد تاکید محمود واعظی رییس دفتر ریاست جمهوری در جریان بازدید از مرزهای چذابه و شلمچه در ایام اربعین قرار گرفته بود.
این برنامه (جداسازی مسیرها) قرار است در اربعین سال 1397با تخصیص اعتبار ملی اجرا شود.
در ایام اربعین حسینی 380هزار زائر از مرز چذابه و 650هزار زائر از شلمچه به کربلای معلی عزیمت کردند.
این 2 مرز دارای 2 پایانه جداگانه مسافری و تجاری هستند.
6065/ 6037
خبرنگار: محمدرضا بنوره ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی

انتهای پیام /*