انتخاب وزرای پیشنهادی نتیجه مشورت های رییس جمهوری با گروه های مختلف است

فاطمه ذوالقدر روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با تاکید بر این که کلیت کابینه پیشنهادی دوازدهم خوب و مثبت است، گفت: معرفی کابینه پس از بررسی هایی که انجام شد حق رییس جمهور بود و رییس جمهوری باید حق انتخاب نهایی را در این موضوع داشته باشد.
وی تصریح کرد: انتخاب امروز دکتر روحانی، نتیجه مشورت هایی است که رییس جمهوری به صورت مستقیم و غیرمستقیم با گروه های مختلف داشته است؛ در این راستا فراکسیون های مختلف مطالباتی را داشتند که به رییس جمهوری منعکس کردند.
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: البته رییس جمهوری ملاحظات و محدودیت هایی در این زمینه داشته است که ما باید شرایط رییس جمهوری را در این زمینه درک کنیم.
وی تاکید کرد: ما در لیست پیشنهادی وزرای دوازدهم، وزرای قوی، متوسط و ضعیف داریم و البته برخی را هم در این لیست داریم که امکان رای آوردن آنان زیاد نیست.
عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس گفت: وزرا این فرصت را دارند که در جمع نمایندگان مجلس در طول هفت روز به تبیین برنامه هایشان بپردازند.
ذوالقدر یادآور شد: از نظر ما، وزرای پیشنهادی باید تحصیلات و تخصص کافی و توانایی در اداره وزارتخانه داشته باشند. شجاع و ریسک پذیر باشند و اعتقاد به اقتصاد مقاومتی داشته و به فکر طبقه ضعیف و مستضعف بوده و بتوانند تعامل خوبی با مجلس داشته باشند.

**برخی آگاهانه و عده ای ناآگاهانه برای رسیدن به اهداف حزبی، از مراسم تحلیف حاشیه آفرینی کردند
وی اظهار داشت: متاسفانه برخی آگاهانه و عده ای نیز نا آگاهانه ، در بسیاری از مسایل از جمله مراسم با شکوه و دشمن کور کن تحلیف، برای رسیدن به اهدافی خاص، کوتاه مدت، جناحی، حزبی و گروهی، برخلاف این توصیه حکیمانه که می گوید : 'علیکم بلمتون لا بلحواشی' به جای آنکه بر متن تمرکز کنند، به حاشیه پرداخته و حاشیه آفرینی کردند.
وی افزود: متاسفانه این حاشیه پردازی ها یکی از معضلاتی است که هر از گاهی در جامعه با آن روبه رو هستیم که البته این موارد در جای خود باید آسیب شناسی شود. انشاءالله رفته رفته از این رفتارها که آسیب به اصل موضوع می زند، فاصله بگیریم و به مرحله ای برسیم که متن بر حاشیه غلبه پیدا کند.
وی تصریح کرد: مراسم تحلیف نیز یکی از این موارد است که ما شاهد بودیم از این آسیب در امان نماند، این در حالی است که در این مراسم بیش از یکصد هیات سیاسی بلند پایه حضور یافتند و این مراسم بسیار باشکوه بود.
ذوالقدر ادامه داد: دعوت و حضور این تعداد مقامات سیاسی و دیپلماتیک آن هم در این سطح، کار آسانی نیست. حضور این تعداد، در مراسمی مانند تحلیف از جمله فرصت های بسیار خوب برای رایزنی، لابی کردن و تبادل نظرات با دیگر مقامات هست که اهل سیاست و دیپلمات ها بخوبی قدر این گونه فرصت ها را می دانند.
وی گفت: ما باید قدردان این فرصت ها باشیم و از این مراسم ها با توجه به ظرفیت پارلمانی ، برای بسط، تقویت و توسعه روابط پارلمانی به کمک دستگاه سیاست خارجی بیابیم تا در نهایت منجر به توسعه همه جانبه روابط جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها شود که این قبیل اقدامات ضمن خنثی سازی توطئه ایران هراسی موجب ترغیب و تشویق سرمایه گذاران خارجی و تقویت روابط سیاسی و اقتصادی خواهد شد.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار امیدواری کرد کسانی که دل در گرو عزت، سربلندی ، توسعه ، پیشرفت، امید، آرامش و رونق اقتصادی ایران اسلامی هستند، به جای پرداختن و ساختن حاشیه ها، به متن بپردازند.
مراسم تحلیف رییس جمهوری شنبه 14 مرداد ماه با حضور 105 هیات خارجی و جمعی از مسوولان داخلی کشورمان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
سیام**9121 خبرنگار: سمیه لاری*ناشر:امیرکاردان راد

انتهای پیام /*