نخست وزیر گینه بیسائو استعفا کرد

به گزارش روز یکشنبه ایرنا و به نقل از خبرگزاری موریتانیایی «الاخبار»جوزف ماریو فاز ، ماه نوامبر سال 2016 عمارو سیسوقو را به عنوان نخست وزیر و جانشین «باسیرو جا» تعیین کرده بود تا بحران به وجود آمده میان خود و حزب حاکم را حل کند اما این اقدام فایده ای نداشت و این بحران همچنان ادامه دارد.
دلیل وجود بحران سیاسی در گینه بیسائو به سال 2015 باز می گردد که در آن زمان رئیس جمهوری گینه بیسائو ، «دومینگوس سیموس بریرا» نخست وزیر این کشور را که ریاست حزب حاکم این کشور را بر عهده داشت، برکنار کرد و در نتیجه حزب حاکم مخالفت خود را با برکناری نخست وزیر اعلام کرد.
گروه های سیاسی در گینه بیسائو 14 اکتبر 2016 توافقنامه ای 10 بندی در کوناکری پایتخت گینه امضا کردند که یکی از بندهای آن در مورد تعیین نخست وزیر بود و بر اساس آن گروه های مختلف سیاسی باید با تعیین نخست وزیر موافقت کنند و یکی دیگر از بندهای آن نیز مربوط به تشکیل دولت وحدت ملی بود.
جمهوری گینه بیسائو کشوری است در غرب آفریقا در کناره اقیانوس اطلس شمالی، بین گینه و سنگال. پایتخت آن بیسائو است.
این کشور که یکی از مستعمرات پرتغال بود و گینه پرتغال نام داشت، پس از استقلال در 24 سپتامبر 1973 نام پایتخت خود، بیسائو را به نام رسمی خود اضافه کرد تا از اشتباه گرفته شدن با جمهوری گینه (که پایتخت آن کوناکری است) جلوگیری کند.
مساحت این کشور، 36هزار و 544کیلومتر مربع و جمعیت آن هم کمتر از دو میلیون نفر و واحد پول آن فرانک است.
خاورم **2041**انتشار دهنده: سید شاهپور حسینی

انتهای پیام /*