آموزش های کنونی پیش از ازدواج ناکارآمد است

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر جعفر بوالهری امروز یکشنبه در نشست خبری چهلمین سالگرد تاسیس انستیتو روانپزشکی تهران در محل دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: این روند باید تغییر پیدا کند تا زوجین آموزش کافی و مناسب را سپری و سپس زندگی زناشویی را آغاز کنند.
وی با اشاره به اینکه زوجین یاید 6 ماه تا 2 سال قبل از ازدواج مشاروره قبل از ازدواج را دریافت کنند، گفت: دیگر شاهد جامعه سنتی نیستم تا افراد شناخته ای از هم داشته باشند و به همین دلیل به خانواده ها توصیه می شود مشاوره قبل از ازدواج را جدی بگیرند .
رئیس انستیتو روانپزشکی تهران به تصویب سند سیاست ایمنی و پیشگیری خشونت خانگی اشاره کرد و گفت: این موضوع با همکاری دستگاه های مختلف از جمله وزارت بهداشت و قوه قضائیه در حال اجرا است.
بوالهری ادامه داد که این مجموعه حدود 10 سال بر روی این موضوع فعالیت علمی داشته و توانسته مدل مداخلات آن را تدوین کند.
وی اظهار کرد که پیشگیری از خشونت خانگی در شهرهای ساوجبلاغ، تهران، دزفول و برخی از استان ها از جمله گلستان به صورت آزمایشی به اجرا درآمده است.
رئیس انستیتو روانپزشکی تهران ادامه داد که قبلا مقوله خشونت در ایران متولی خاصی نداشته و زمانی که منجر به صدمه و آسیب می شد، مجموعه های نیروی انتظامی و دادگاه ها وارد این موضوع می شدند.

** مراکز تحقیقات سلامت معنوی راه اندازی شد
وی به راه اندازی اولین مرکز تحقیقات سلامت معنوی در سال جاری اشاره کرد و گفت: درمانگاه مداخلات معنوی هم حدود یک هفته قبل راه اندازی شده است.
بوالهری، یکی از موضوعاتی که در این انستیتو به صورت علمی برروی آن کار شده است را تاثیر معنویت در سلامت روان اعلام کرد و گفت: حدود 30 سال در این زمینه فعالیت علمی انجام گرفته و دخالت معنویت در سلامت روان از جمله روابط اجتماعی، سازگاری فرد و روابط جنسی از یافته های این تحقیق است.
وی اظهار کرد که این موضوع به سرعت در دانشگاه ها در حال گسترش است و مقبولیت جهانی هم پیدا کرده است.
رئیس انستیتو روانپزشکی تهران به شیوع مشکلات جنسی زوجین اشاره کرد و گفت: این پدیده روانی و اجتماعی در جامعه شیوع پیدا کرده و امکان مداخلات عملی و موثر آن هم کم است.
وی افزود: برخی از مسئولان به دنبال استفاده از روش های سنتی ناکارآمد و قدیمی برای رفع این معضل هستند که این نگاه باید تغییر پیدا کند.
انستیتو روانپزشکی تهران یکی از بزرگترین مراکز تخصصی آموزشی، پژوهشی و درمانی روانپزشکی و روانشناسی بالینی است که در حال حاضر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌باشد.
این مرکز در سال 1356 با عنوان مرکز آموزشی-رزیدنسی تاسیس شد و پس از انقلاب در سال 1358 به نام فعلی تغییر نام یافت. در فروردین ماه 1392 که دانشگاه علوم پزشکی ایران مجدداً احیا شد، این انستیتو نیز مجدداً به عنوان زیر مجموعه‌ای از این دانشگاه در آمد.
علمی ** 1201 **1440
خبرنگار: عبدالکریم جبارپور** انتشار: گلشن

انتهای پیام /*