پادشاه اردن: قدس کلید تحقق صلح و امنیت در منطقه است

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیوان پادشاهی اردن با صدور بیانیه ای اعلام کرد که عبد الله دوم در این تماس تلفنی، درباره تحولات اخیر قدس به دنبال اعلام تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا درخصوص انتقال سفارتخانه واشنگتن به این شهر، با عبد الفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، گفت و گو کرد.
پادشاه اردن بر اهمیت افزایش تلاش کشورهای عربی و اسلامی و بین المللی برای حمایت از حقوق فلسطنیان، مسلمانان و مسیحیان در شهر قدس تاکید کرد و گفت: شهر قدس کلید تحقق صلح و امنیت در منطقه است.
وی همچنین گفت: باید از برادران فلسطینی خود برای برپایی دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شرقی، حمایت کنیم.
بر اساس این گزارش، بیش از 20 هزار شهروند اردنی پس از نماز جمعه گذشته در امان پایتخت در حمایت از قدس تظاهرات کردند و شعارهایی در اعتراض به تصمیم اخیر ترامپ درباره قدس، سر دادند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه چهارشنبه (15 آذر) در اقدامی که سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای دنیا آن را در تضاد با قطعنامه‌های بین‌المللی دانستند، شهر قدس را به عنوان پایتخت جدید رژیم اسرائیل معرفی کرد و دستور داد سفارت آمریکا به این شهر منتقل شود.
اداره بخش شرقی قدس، پیش از آنکه از سوی اسرائیل در سال 1967 میلادی اشغال شود، در اختیار اردن بود.
رژیم اشغالگر قدس که معاهدات صلح را با اردن در سال 1994 میلادی امضا کرده است، نظارت امان بر مقدسات اسلامی در شهر قدس را به رسمیت می شناسد.
اکنون وضعیت قدس و تصمیم جنجالی ترامپ درباره انتقال سفارتخانه واشنگتن به آن، که احساسات جامعه مسلمان را جریحه دار کرده و اعتراض های منطقه و جهانی گسترده به دنبال داشته است.
شبد**خاورم**9329**1010
مترجم: ندا بهبودی**انتشار:حسن معظمی

انتهای پیام /*