مخلوطی خوردنی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان روده

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه ملی سنگاپور در این مطالعه متوجه شدند که مخلوط ماست و بروکلی می تواند 75 درصد تومورهای روده را در موش ها و 95 درصد سلول های سرطانی روده را که در آزمایشگاه پرورش یافته بودند، از بین ببرد.
بروکلی حاوی یک ماده شیمیایی از بین برنده سرطان به نام 'سولفوران' و ماست دارای پروبیوتیک است؛ پروبیوتیک، باکتری است که به حفظ تعادل طبیعی ارگانیسم ها در معده و روده کمک می کند.
محققان بر اساس این یافته ها معتقدند که مخلوط ماست و بروکلی یک فرمول شکست دهنده بیماری است که می تواند به عنوان پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ و رهایی از سلول های سرطانی باقی مانده بعد از عمل جراحی برداشت تومور مورد استفاده قرار گیرد.
محققان در این مطالعه یک شکل بی ضرر باکتری به نام E. coli Nissle را که در روده یافت می شود، مهندسی کردند.
آنها با استفاده از فناوری های ژنتیکی این باکتری را به یک پروبیوتیک تبدیل کردند که به سطح سلول های سرطانی روده می چسبید و آنزیمی ترشح می کرد که یک ماده یافت شده در بروکلی و سایر سبزیجات کلمی شکل را به یک عامل قوی ضد سرطانی تبدیل می کند.
این ترکیب ماست و بروکلی در آزمایش های انجام شده تقریبا تمامی سلولی سرطانی روده را که در آزمایشگاه پرورش یافته بودند و 75درصد از تومورهای یافت شده در موش های مبتلا به این بیماری را به طور قابل ملاحظه ای از بین برد.
همچنین تومورهای موش هایی که این ترکیب ماست و پروبیوتیک را مصرف کرده بودند در قیاس با موش هایی که این ترکیب را مصرف نکرده بودند، سه برابر کوچکتر بود.
محققان می گویند: احتمالا روزی می رسد که مردم برای پیشگیری از ابتلا به سرطان راست روده و یا کاهش خطر عود این بیماری، پروبیوتیک ها را به عنوان یک مکمل لبنیاتی به همراه بروکلی مصرف کنند.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان* انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@

انتهای پیام /*