هیچ دانشجویی در دولت یازدهم برای دریافت وام معطل نشد

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی ایرنا، ذوالفقار یزدان مهر روز شنبه در نشست خبری افزود: صندوق رفاه دانشجویان از سال 53 با ماموریت حمایت از دانشجویان مستعد و کم و بی بضاعت در سراسر کشور تاسیس شد.
وی گفت: پس از روی کار آمدن محمد فرهادی وزیر علوم در دولت یازدهم، یک آسیب شناسی از وضعیت صندوق به عمل امد و با الگوی مشارکتی مبتنی بر دانایی و روحیه جهادی، سند راهبردی تدوین شد تا بحث ارائه تسهیلات هدفمند و موسس به عنوان محور خدمات توام با کرامت انسانی به دانشجویان ارائه شود.
مشاور وزیر علوم گفت: درآمد زدایی متناسب با آموزش عالی را سرمشق قرار دادیم و با هم افزایی با دانشگاه ها و خانواده آموزش عالی، سعی در شفاهیت در امر درآمد داشتیم.
وی یادآور شد: طی دو نیم سال گذشته تمرکز اصلی صندوق بر سه محور تقویت اعتبارات عمومی، تقویت درامد زدایی و تقویت در جلب نهادهای عمومی و خیرین بود.
یزدان مهر خاطر نشان کرد: خوشبختانه در امر درآمد اختصاصی با ظرفیت سازی هایی که شد از 180 میلیارد تومان به 380 میلیارد تومان در سال گذشته دست یافتیم و امسال به 400 میلیارد تومان برنامه ریزی شده است.
وی ادامه داد: همچنین از سال 88 تا سال 91 درآمد اختصاصی 291 میلیارد تومان بود که از سال 92 تا 96 یعنی 4 سال دولت تدبیر وامید به یکهزارو 140میلیارد تومان رسید که رشد مشهودی داشته است.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اظهار داشت: در بحث اعتبارات عمومی نیز علیرغم محدودیت های مالی دولت، توجه ویژه ای برای تسهیلات دانشجویان شد به گونه ای که صندوق رفاه سالانه رشد 20 درصدی داشته است و بیشتر از سایر وزارتخانه علوم بدان توجه شده بود.
وی با اشاره به هم افزایی صندوق رفاه دانشجویان با سازمان برنامه و بودجه گفت: 30 میلیارد تومان صندوق رفاه و 30 میلیارد تومان برنامه و بودجه مصوب کرده اند تا کمبود فضاهای خوابگاه دانشجویی در برنامه ششم توسعه جبران شود.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: همچنین حدود 200 خوابگاه با همت بخش حصوصی و خیرین و خود دانشگاه ها تاسیس شده است.
مشاور وزیر علوم افزود: در سال 93 ،3 میلیارد و 700 میلیون تومان به دانشجویان دکتری ارائه می شد که با تاکید وزیر علوم در سال 94 این روند به 20 میلیارد تومان و در سال 95 به 60 میلیارد تومان افزایش یافت، بگونه ای که تمامی دانشجویان دکتری از این وام بهره مند می شوند.
وی یاد آور شد: اکنون 15 هزار دانشجوی دکتری برای سه ماهه اول سال جاری ثبت نام کرده اند که بیش از 12 هزار نفر از آنان وامشان را دریافت کرده که بالغ بر 27 ملیارد تومان می شود.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به جلب حمایت نهادهای عمومی و خیرین گفت: در سال های 94 تا 95، 232 میلیارد تومان از این نهادها کمک شد که به طور مثال بنیاد 15 خرداد تقبل ساخت 28 خوابگاه دخترانه در مناطق محروم را بر عهده گرفته است.
یزدان مهر افزود: در امر وام عتبات دانشجویی نیز که در گذشته 500 هزار تومان بود در سال جاری برای هر دانشجوی متاهل یک میلیون و 500 هزار و برای دانشجویی مجرد یک میلیون تومان در نظر گرفته شده است که در مجموع 30 هزار دانشجو را تحت پوشش قرار می دهد.
وی اظهار داشت: همچنین وام ضروری از یک میلیون به 3 میلیون افزایش یافته و وام ودیعه مسکن متاهلی به دانشجویان نخبه در تهران 25 میلیون تومان و در سایر شهرستان 20 میلیون تومان پرداخت می شود.
یزدان مهر گفت: برای دانشجویان غیر نخبه نیز وام ودیعه مسکن در تهران 15 میلیون تومان و در کلان شهرها 12 ملیون تومان و سایر شهرها 9 میلیون تومان شده است.
وی خاطر نشان کرد: حدود 50 هزار دانشجو با کمبود فضای خوابگاهی مواجه هستند و برهمین اساس 20 میلیارد تومان به دانشگاه ها برای کمبود این فضای خوابگاه ها ارائه شده است.
مشاور وزیر علوم اظهار داشت: طی دو سال نیم گذشته 145 بازدید از دانشگاه مختلف کشور داشتم که متوجه شدم که بسیاری از دانشجویان به خاطر فقر مالی با مشکل ترک تحصیل مواجه هستند، برهمین اساس صندوق های خیریه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته برای دانشجویان دارای مشکلات مالی و روشندل اختصاص داده شد، با این شعار که هیچ دانشجویی نباید به سبب فقر مالی ترک تحصلی کند.
وی ادامه داد: میزان مطالبات صندوق در سال 94 بالغ بر 440 میلیارد تومان بود که خوشبختانه با اقدامات مناسب، اکنون این روند به حدود 160 هزار تومان رسیده است
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم خاطر نشان کرد: کمیپنی به مناسبت ولادت امام رضا(ع) تا پایان مرداد ماه راه اندازی شده تا دانشجویان بدهکار به صندوق در صورت پرداخت بدهی شان با بخشودگی 100 درصدی جرایم مواجه شوند.
فراهنگ ** 1085 ** 9187 ** خبرنگار: حمید بازگشا * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*