«ملکه ها» و «شاهان» بیکار ایرانی
نسل دکتر ها و مهندس‌های بیکار که کوچک ترین مهارتی برای حضوردر بازار کار ندارند، قربانیان فرهنگ ضد کار و تولید شده‌اند...
المپیک: داستان زشت سیاست‌بازی و پروپاگاندا
اولین دوره‌های مسابقات المپیک به نمایشگاه‌های تجاری وصل بودند: پاریس ۱۹۰۰، سنت‌لوئیس ۱۹۰۴ و لندن ۱۹۰۸ که تبلیغ فوق‌العاده‌ای برای فرهنگ و تمدن غرب هم بود...
سخنرانی تاریخی امام در عصر عاشورای 42
تیرهای شاه علیه امام خمینی (س)، یکی پس از دیگری، به سنگ می‌خورد و رژیم ناگزیر هر روز درصدد طرح و اجرای توطئه‌های جدید بود.
از مخرب‌ترین جنایت داعش چه می‌دانیم؟
«داعش کتابخانه اصلی موصل را آتش زد» این تیتر خبر تکان‌دهنده‌ای است که طی روزهای اخیر و به عنوان تازه‌ترین اقدام «خبرساز» گروه تروریستی داعش در رسانه‌ها منعکس شد.
چرا ایرانی ها این قدر قسم می خورند؟
دو پدیده پیمان و سوگند به عنوان یکی از رفتارهای رایج در فرهنگ ایرانی، با پیشینه‌ای کهن، با مفاهیم اسطوره‌ای و دینی درهم‌آمیخته است.
همه چیز درباره پائولونیارا، درخت پولساز این روزها!
پائولونیا سریع الرشدترین درخت دنیا و متعلق به کشور چین است. و ویژگی های کم نظیری دارد. به طور مثال برگ و شکوفه های این درخت به عنوان خوراک دامی و پرورش زنبور عسل مناسب است و چوب پائولونیا از نظر وزن و سبکی، دومین چوب جهان به شمار می رود
گفت و گو با یک جامعه شناس درباره پدیده تتلو
«امان الله قرایی مقدم» معتقد است هنرمند به جامعه پیام می دهد و ارائه طریق می کند. جامعه را به پیش می راند تا باعث رکود و پسرفت آن نشود. هنرمندی که از بینش اجتماعی بهره مند است، کشاکش زندگی اجتماعی را به خوبی منعکس می کند و با سیاست ملی همراه است.
سفره های افطار مسلمانان سراسر دنیا +عکس
مسلمانان سرار دنیا ماه مبارک رمضان را روزه می گیرند. سفره های افطار هم بهانه ای است تا اعضای خانواده دور هم جمع شوند.در این میان تنوع، تنوع سفره های افطاری مسلمانان سراسر دنیا گستردگی جامعه مسلمانان را نشان می دهد.
تجربه ی مهاجران افغان در آلمان
جامعه مهاجران افغان در کشور آلمان به‌عنوان بزرگ‌ترین جامعه افغان در اروپا می‌باشند به نوعی که شهر هامبورگ به تنهایی با داشتن بیش از ۴۰ هزار افغان در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان «کابل اروپا‌» معروف می‌باشد.
آیین زرتشتیان:خواستگاری , نامزدی , عقد و ...
در ایران باستان وبنابر قوانین دوره ی ساسانی، دختران خودهمسرخویش را انتحاب می کردندهنگامی ...
مساله‌ی دموکراسی در ایران از زاویه بیعت و ولایت
در هر نوع بحث سیاسی در ایران، نمی توان تفاوت جامعه ایرانی را نادیده گرفت؛ در جامعه ایرانی، متفاوت با جوامع اهل سنت، فکر سیاسی با مفهوم سنت گره نخورده است، بلکه در حوزه کلامی ابتدا با وصایت و نظریه امامات درآمیخته است که این مفهوم با بیعت در خلافت خیلی تفا
موبایل ها حواس پرت کن اند یا درس خوان تر کن؟
این روزها شبکه های اجتماعی هم به وسایل آموزشی اضافه شده اند و رد بسیاری از دانشگاه ها از آن ها برای اهداف درسی استفاده می شود.
از «اولادی» تا «قاتل ستایش»؛ اینجا هیچکس حریم ندارد!
دیگر هیچ چیز در امان نیست. چه دنیای زنده ها و چه دنیای مرده ها. چه حریم عمومی و چه حریم خصوصی. هیچ چیز سر جای خودش نیست و هر از چندگاهی سویه های دلهره آوری از سوی بخشی از جامعه ناگهان بیرون می زند و خود را نشان می دهد.
انقلاب اسلامی ایران و بیداری جهانی
انقلاب اسلامی،پیروزی انقلاب اسلامی،دستاوردهای انقلاب اسلامی،ثمرات انقلاب اسلامی،دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران،درباره انقلاب اسلامی ایران،ویژگی های انقلاب اسلامی ایران
سبک زندگی های جذاب در اینستاگرام
قدیم‌ترها عضو شدن در شبکه‌های اجتماعی برای دوست‌یابی و معاشرت بود و وقت‌گذرانی. حالا اما حضور در این شبکه‌ها سر و شکل عجیب‌تر و جدی‌تری به خود گرفته که به معنای واقعی کلمه، «فالو» کردن و دنبال کسی افتادن است.
پیکان، نوستالژی ملی ما ایرانی ها
این روزها که تولید خودروی ملی با اقبال مشتریان مواجه نشده و آمارها خبر از کاهش تولید پانزده درصدی ماشین صفر می دهد و کار به جایی رسیده که آقای وزیر هم صدایش درآمده.
ردکارپت برای دانشجویان خارجی در ایران!
گاهی می بینیم مثل بلبل فارسی حرف می زنند و از ما بهتر سر کلاس ها بحث می کنند و امتحان می دهند. اسمشان دانشجوی خارجی است، اما تشخیص ایرانی نبودن بعضی از آن ها ساده نیست.
نارنجک‌های چهارشنبه‌ سوری، داعش را نابود می‌کند
«تخلیه هیجان» مهمترین دلیل تبدیل چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی است. به همین بهانه سراغ دانیال سیاوش رفتیم، شخصیت هیجان طلبی که در زندگی اش هم آتش نشان بودن را تجربه کرده و هم بدلکاری را!
زنانی که نامشان در تاریخ جهان باقی ماند
معروف ترین زنان تاریخ شیر زنان تاریخ ایران برترین زنان تاریخ,زنان تاریخ ساز, قدرتمندترین زنان تاریخ , شجاع‌ترین زنان تاریخ , زنانی که نامشان در تاریخ جهان باقی ماند , تاریخ و تمدن , ماجرای عجیب زنان متفاوت , زنان تاریخ ایران,
جامعه شناسی شرم؛ شرق شرمگین و غرب گناه آلود
شرم چیست؟ جامعه شناسان و مردم شناسان با این مفهوم چه نسبتی دارند؟ آیا نسل جدید همان گونه که گذشتگان به مفهوم شرم می نگریستند، نگاه می کنند؟
ماجرای جالب انیس الدوله، سوگلی ناصرالدین شاه!
انیس الدوله همسر ناصرالدین شاه انیس الدوله سوگلی ناصرالدین شاه ناصرالدین شاه همسران ناصرالدین شاه,زنان ناصرالدین شاه,رابطه ناصرالدین شاه با انیس الدوله,تاریخ و تمدن,تاریخ ایران و جهان
تلگراف‌کشی در عصر قاجار (+عکس)
تلگراف‌کشی در عصر قاجار اولین تلگرافچی در ایران تلگراف‌ ناصرالدین شاه قاجار,تاریخ استفاده از تلگراف در ایران,اولین تلگراف در ایران,عباسعلی خان دنبلی,تاریخ و تمدن,تاریخ ایران و جهان,
فضای مجازی و کودکان؛ بچه باید آپدیت بار بیاد!
کودکان امروز اسباب‌بازی‌هایشان به عروسک و ماشین محدود نمی‌شود؛ بچه‌های امروز دنیای اطراف‌شان را با موبایل و تبلت و لپ‌تاپ می‌شناسند.
دیپلماسی با «اینگیلیسی»ها به روایت محمود
کتاب تاریخ روابط سیاسی ایران و انگلیس نوشته محمود، اثری کلاسیک و حائز اهمیت در میان معدود کتاب هایی است که در ایران در زمینه دیپلماسی نگاشته شده است، کتابی سترگ و اثرگذار که متاسفانه به رغم اهمیتش بسیار کم قدر دیده و اندک بدان پرداخته شده است.
همه ترفندهای قاچاقچیان گوشی
قاچاقچیان تلفن همراه برای ورود این کالای پرمصرف به داخل کشور از روش های عجیبی استفاده می کنند.
سگ ها، نجات دهندگان بی ادعا
این جانداران که بدون کمک به انسان ها نیز در دسته محبوب ترین جانداران قرار دارند، می توانند زنده یا مرده انسان ها را با کمک بوی آنها شناسایی کنند و بیابند.
داستان دانشگاهی که آزاد شد
بزرگترین دانشگاه حضوری جهان؛ سومین دانشگاه جهان از نظر تعداد دانشجو؛ هفتاد هزار عضو هیات علمی و مدرس تمام وقت و نیمه وقت از جمله افتخارات دانشگاه آزاد به شمار می رود.
دلار و تاریخچه دلار +تصاویر دلار
قیمت دلار نرخ دلار نرخ ارز,قیمت دلار در بازار دلار,قیمت روز دلار,قیمت دلار آزاد,قیمت لحظه ای دلار,تاریخچه دلار,عکس دلار
هیولاهایی که تهرانی های قدیم آنها را باور داشتند!!
هیولا آل,بختک آل چیست بختک چیست باورهای مردم ایران درباره آل و بختک تهران قدیم,موجودات افسانه ای,تاریخ ایران باستان,تاریخ و تمدن,تاریخ ایران و جهان
منافع پنهان در پس ایدئولوژی بازار
گفت و گو با فرشاد مومنی درباره بازار و تحولاتش در چند دهه اخیر رابطه اجتماع و بازار چیست و این دو چگونه از هم تاثیر می پذیرند؟
مبارزه از زیر لحاف، فایده ای هم دارد؟
آیا جنبش‌های فضای مجازی به دنیای واقعی راه پیدا می‌کنند؟ آیا تغییرات حاصل از آن پایدار باقی می‌ماند؟ آیا لایک کردن صفحه‌ها و امضا کردن جنبش‌ها به کنشگرایی واقعی و تغییرات رفتاری در جامعه منجر می‌شود؟
17 بهمن - 6 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
امروز 17 بهمن برابر با 6 فوریه تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.
چه کسی برجام را پاره خواهدکرد؟
درباره ویژگی های برجام و تاثیر آن بر سیاست خارجی ایران، کشورهای اتحادیه اروپا، ایالات متحده، روسیه و چین رویکردهای مختلفی ارائه شده است. نگرشی که در ایران از سوی دولت و کارگزاران دیپلماسی هسته ای مطرح می شود، تبیین این نکته است که برجام بیشترین مورد ژئوپل
دیکتاتورهای معروف دنیا از چه می ترسیدند؟
بی رحم ترین دیکتاتورهای جهان کیم یونگ ایل رهبره کره شمالی دیکتاتورهای جهان آگوستوس سزار,معمر قذافی,آدولف هیتلر,آدولف هیتلر از چه می ترسید,تاریخ و تمدن,تاریخ ایران و جهان
افراط گرایان دینی، چه ها که نمی کنند!
در حالی که بشر تلاش می کند با وجود تکثر عقاید در جهان هم زیستی مسالمت آمیز داشته باشد و از درد و رنج زندگی بکاهد، افراط گرایان دینی تنش های جهانی را بیشتر می کنند.
دستفروش‌ها جمع شدنی نیستند!
شاید ساماندهی دستفروش‌ها در اوضاع اقتصادی امروز جامعه بهترین راه‌حل به نظر برسد، اما به مرحله اجرا رساندن آن سخت‌تر از حرف‌هایی است که هر روز می‌شنویم.
لباس سنتی زنان ایرانی چه شکلی بود؟
لباس سنتی ایران باستان لباس سنتی لباس سنتی زنانه , لباس سنتی مازندران , لباس سنتی ایرانی قدیمی , لباس سنتی زنان ایرانی , تاریخ و تمدن , پوشش‌های زنان ایرانی , لباس سنتی ایران ,
حقِ مردم به شهر...
در شهر تهران، پس از چندین دهه زمستان مدنی، به تدریج شاهد آغاز بهار مدنیت هستیم. خوشبختانه مردم دیگر اجاره نشین شهر نیستند بلکه آنان خود را مالکین تمام عیار شهر می دانند.
گزارش توقیف «زنان امروز»
بچه ها یکی یکی وارد می شوند. مجله در آستانه یکسالگی است که در دوشنبه های هیأت نظارت بر مطبوعات، حکم توقیف می گیرد. توقیفی که حالا در فضای غم آلوده درون تحریریه نمای واقعی اش را نشان می دهد.
نخستین عکاس ایران را بشناسید
نخستین عکاس ایران تاریخچه عکاسی در ایران عکاسی تاریخچه عکس گرفتن در ایران,اولین عکاس ایران,رواج صنعت عکاسی در ایران,نخستین عکاسی در تهران,تاریخ و تمدن,تاریخ ایران و جهان
نمادهای باروری در دوره باستان
در بسیاری از جوامع باستانی، هنگام پرستش آب، آن را دختر جوان زیبای خوش اندامی ‌پنداشته اند. همچنین اسطوره ای...
زیبایی‌های رمضان در گوشه و کنار جهان
هرساله با حلول ماه مبارک رمضان بیش از یک و نیم میلیارد نفر مسلمان از کشورهای کوچک و بزرگ و اسلامی و غیر اسلامی، دور سفره ضیافت الهی گرد هم می‌آیند و هرکدام بر اساس فرهنگ و تاریخ خود، ماه میهمانی خدا را جشن می‌گیرند.
عروسی سنتی در نقاط مختلف ایران
ایران کشوری پهناور با اقوام مختلف است. با وجود آن‌که در شهرهای بزرگ مراسم‌ عروسی بیشتر شبیه مراسم ازدواج در کشورهای غربی شده است اما در گوشه و کنار ایران این مراسم همچنان با آداب و رسوم محلی برگزار می‌شود.
تاریخ مردوک مردوکیان و ضحاک ضحاکیان
تاریخ مردوک مردوک کشف معبد خدای مردوک,نماد مردوک, ماردوش,تاریخ مردوک مردوکیان, تاریخ و تمدن,داستان های تاریخی,داستان ضحاک,ضحاک,
پیروزی انقلاب اسلامی ایران
راهپیمایی 22 بهمن راهپیمایان 22بهمن شرکت در راهپیمایی 22 بهمن مراسم راهپیمایی 22 بهمن حضور مردم در راهپیمایی 22بهمننشا به مناسبت دهه فجر,مقاله های 22 بهمن, مقاله و انشا ویژه دهه فجر,انشا به مناسبت 22 بهمن,مقاله های دهه فجر, بهترین مقاله های دهه فجر,مقاله
پوشش مردان در زمان قاجار چگونه بود؟
حکومت قاجار لباس مردان در زمان قاجار دوران قاجار پوشش مردان در زمان قاجار,شکل کلاه مردان در زمان قاجار,تاریخ ایران و جهان,تاریخ و تمدن
ساخت «لامبورگینی دست‌ساز» در مشهد!
بر ساخت یک «لامبورگینی» وطنی در مشهد آنقدر جذاب هست که به سراغ سازنده این ماشین برویم و پای حرف‌هایش بنشینیم.
4 داستان کوتاه درباره زنانِ زیرزمینِ تهران
آنچه می‌خوانید، قصه‌هایی کوتاه از چهار زن دستفروش در مترو است که از میان حدود 20 مصاحبه انتخاب شده‌اند. ترجیح دادیم سراغ زنانی برویم که اگر آنها را در خیابان ببینید، محال است بتوانید حدس بزنید که «دستفروشی» را به عنوان یک «شغل» برای خود انتخاب کرده‌اند...
زندگی زنان شاعر صد سال پیش ایران
شاعره‌ها و زنان عارف و صوفی منش صد سال پیش، زندگی و ماجراهای جالبی داشتند. تعداد آنها کم و شهرتشان فراوان بود. بیشتر زنان با کمال و با معلومات قدیم، خط خوشی داشتند و روش و منش درویشی پیشه می‌کردند.
ایران از چه زمانی زندان دار شد؟
تاریخچه زندان در ایران اولین زندان در ایران زندان زندان ها قبل از انقلاب,قدیمی ترین زندان ایران,اولین زندان تهران,زندان قصر,تاریخ ایران و جهان,تاریخ و تمدن
چرا داریوش تخت جمشید را ساخت؟+عکس
تاریخچه تخت جمشید تصاویر تخت جمشید معماری تخت جمشید, درباره تخت جمشید, تخت جمشید شیراز,تخت جمشید, ساخت تخت جمشید, عکسهای تخت جمشید
تصاویر/کاخ‌نیاوران یک روز پس از پیروزی انقلاب
کاخ نیاوران رژیم پهلوی 22بهمن ماه گارد شاهنشاهی , تصاویر کاخ‌نیاوران یک روز پس از پیروزی انقلاب , کاخ شاه , کاخ‌نیاوران یک روز پس از پیروزی انقلاب , پیروزی انقلاب اسلامی , تاریخ و تمدن , پس از پیروزی انقلاب اسلامی ,
بیدادِ بچه‌فروشی
فاطمه دانشور اعلام کرد که حالا دیگر در مراکز آسیب شهر، کودکان نوزادی که درد خماری را از نطفه حس می‌کنند به قیمت صد هزار تومان به فروش می‌رسند.
زلزله تهران و شایعات خاله زنکی!
شایعه اخیر در مورد وقوع زلزله در تهران، نشان داد که میزان حساسیت مردم به اخباری از این دست بالاست لذا شایعه سازان می توانند در موارد این چنینی به راحتی بر افکار عمومی موج سواری کنند.
جنایت در کوچه پس کوچه های تهران...
دست نوشته های یک خبرنگار جنایی از محلات مختلف تهران که قتل و جنایت بر آنها در یک سال اخیر سایه افکنده است؛ از پنت هاوس نشین ها تا جگرکی های پاسگاه...
هنوز ادب تلگرام را بلد نیستیم
تلگرام یک رسانه دوطرفه است. زمان و مکان را هم در می نوردد. لذا از این نظر خیلی پویاست. از همین جا اتفاقات ایرادش هم معلوم می شود که خیلی انرژی بر است. لذا باید از یک جایی به بعد برنامه ریزی کنید که در کدام گروه های تلگرامی می خواهید باشید در کدام گروه ها
همسر کوروش کبیر
زندگی نامه کوروش کبیر عکسهای همسر کوروش کبیر نام همسر کوروش کبیر,اسم زن کوروش کبیر,دختر کوروش کبیر , کورش کبیر و همسرش , همسر کوروش کبیر,نام همسر کوروش کبیر,اسم همسر کوروش کبیر , کوروش کبیر,
پایانِ رویای آمریکایی؟
پیروزی حیرت انگیز دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا یک موضوع را کاملا روشن ساخته است: بسیاری از آمریکایی ها – به خصوص مردان سفید پوست آمریکایی – احساس می کنند در حاشیه قرار دارند. این فقط یک احساس نیست.
تاثیر مدارس دخترانه در پیشرفتِ ایران
محدود شدن مشارکت زنان به طبقات بالای جامعه و نگرانی از حضور آنان در اجتماع از جمله چالش‌های تاسیس مدارس دخترانه بود
منشور کوروش
استوانهٔ کوروش منشور کوروش منشور حقوق بشر کوروش,متن استوانه کوروش,متن منشور حقوق بشز کوروش,جنس استوانه کوروش,تاریخ هخامنشیان,کوروش کبیر,تاریخ و تمدن,تاریخ ایران


Copyright © 2016 - 2018 farspage.com. All Rights Reserved