ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۳ / Saturday, 12 July, 2014
قرص های لاغری و عوارض آن

قرص های لاغری و عوارض آنبسیاری از افراد چاق به دنبال میانبرهایی هستند که بدون درد سر وزن خود را کم کنند. یکی از این روش ها استفاده از قرصهای لاغری است، ما در این مقاله تشریح خواهیم کرد که استفاده از اینگونه داروها نه تنها کمکی به این افراد نمی کنند بلکه عوارضی که ایجاد می کنند ممکن است مشکلات آنها را دو چندان کند.
تعداد و انواع داروهای لاغری که در کتب مرجع تغذیه اعلام شده است انگشت شمار بوده و کلاً به دو دسته اصلی والبته چند گروه فرعی تقسیم می شوند.
▪ گروه اول داروهای ضد اشتها هستند (مثل sibutramine) که با تحریک تولید هورمونهای سرو تونین و سایر کاته کولامینها و تأثیر آنها بر مرکز اشتها در مغز باعث کاهش اشتها می شوند. البته بایستی توجه داشت که این داروها عوارضی چون افزایش فشار خون، افزایش ضربانات قلبی، اضطراب و درنهایت در صورت مصرف بی رویه سکته های قلبی یا مغزی دارند.
▪ گروه دوم داروهایی هستند که باعث جلوگیری از جذب چربی از دستگاه گوارش می شوند ( مثل Xenical) مسأله بسیار مهمی که افراد علاقمند به این داروها بایستی بدانند این است که این گروه دارویی تأثیری بر جذب انواع کربوهیدراتها مثل شیرینی و مشکلات و ... ندارند و کسانی که پول زیادی بابت آن می دهند بایستی آگاه باشند که فقط ۳۰ درصد جذب چربی های خورده شده توسط این داروها مهار می شود و همین امر است که معمولاً درمان چاقی با مصرف این گروه جهت عدم آگاهی کافی بیماران به شکست می انجامد. عوارض این گروه کمتر از داروهای ضد اشتها بوده و از جمله آنها می توان به اسهال چرب و کمبود ویتأمین های محلول در چربی (مثل A،E و...) اشاره کرد.
دسته دیگری از داروها هستند که به عنوان حجم دهنده سیستم گوارش بخصوص معده عمل می کنند و در حقیقت با پرکردن معده باعث کاهش اشتها می شوند (مثل آگارآگار). این گروه به عنوان عوامل مؤثر در درمان چاقی محسوب نمی شوند.
حال این سؤال پیش می آید که این داروها را چه کسانی می توانند مصرف کنند. بایستی عرض کنم که داروهای لاغری در موارد چاقی مفرط ( Morbid Obesity) و یکسری از بیماری های مرتبط با چاقی استفاده می شود یعنی در مواردی که ادامه چاقی باعث ایجاد عوارض مهلک تری همچون دیابت، فشار خون و ... شده و سلامتی فرد را به مخاطره اندازد.
بایستی توجه داشت تبلیغات وسیعی روی داروهای گیاهی برای درمان چاقی صورت می گیرد که البته با توجه به اینکه ماده مؤثر این داروها و فرمولاسیون و مکانیسم اثر آنها ناشناخته است توصیه نمی شود.
اگر قرص های لاغری را بدون تجویز پزشک و بدون رعایت رژیم غذایی مناسب مصرف می کنید در انتظار این عوارض باشید:
افزایش فشارخون - تعریق - به هم خوردن عادات ماهانه - سردرد - سرگیجه - جوش های صورت - اضطراب - کم خوابی - تشنگی - خشکی دهان - افزایش ضربانات قلب - اسهال
منبع : موسسه رژیم درمانی تن سالم

همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
بهداشت و سلامت    سلامت    واکسیناسیون    واکسیناسیون در شرایط خاص   
شعر و ادب    فردوسی    شاه نامه   
علوم و مبانی تربیت بدنی و ورزش    علوم تربیت بدنی و ورزش    حرکت شناسی و بیومکانیک    بیومکانیک    توصیف حرکات    توصیف حرکت خطی(Linear Kinematics)    کمیت های حرکت   
فرهنگ عامهٔ مردم ایران    افسانه ها و قصه های عامیانه مردم ایران    افسانه ها و قصه ها   
دارو و درمان    درمان    روانپزشکی    اختلالات روانی    اختلالات شناختی   
بانک و بیمه    بیمه    قراردادهای بیمه    پایان قرارداد بیمه    موارد فسخ و انفساخ قرارداد بیمه    موارد فسخ   
عکاسی    وسائل عکاسی    فیلتر ها    انواع فیلتر   
ارتباطات    ارتباطات انسانی    معنی در ارتباطات    آزمایشات    گزارش آزمایش نشانه ها در ایران    مراحل آزمایش   
بانک و بیمه    حسابرسی    حسابرسی سیستم های کامپیوتری    مستندسازی سیستم های کاربردی کامپیوتری    مستندات سیستم های کاربردی کامپیوتری    راهنمای عملیاتی   
جامعه شناسی    جمعیت شناسی و مردم شناسی    مباحث خاص در جمعیت شناسی    جمعیت شناسی ایران    تاریخچه افزایش جمعیت    گذار جمعیتی   


کلمات در حال جستجو
انجمن صنفی    روزنامه نگاران    حسن روحانی    نامه    هزینه    درآمد    ایرانیان    برزیل    هلند    رده بندی    جام جهانی    تجارت فردا    توسعه    اسماعیلی    دادگستری    پرونده    سکه    ارز    بازار    قیمت   چگونه حمله صهیونیست‌ها به غزه به تکفیری‌ها یاری می‌رساند؟
چگونه حمله صهیونیست‌ها به غزه به تکفیری‌ها یاری می‌رساند؟
در روزهای اخیر، تجاوز دوباره رژیم اسرائیل به غزه و حملات مستمر این رژیم علیه فلسطینی‌ها، بار دیگر توجه افکار عمومی بین‌المللی را متوجه ماهیت واقعی درگیری‌ها در این منطقه از جهان ساخته است. در این میان، نکته بسیار مهمی که به طور گسترده‌ای نادیده گرفته شده، کمکی است که رژیم اسرائیل با این کارهای خود به گروه‌های تروریست تکفیری در منطقه می‌کند.

چین iPhone را «تهدید علیه امنیت ملی» قلمداد کرد!
چین iPhone را «تهدید علیه امنیت ملی» قلمداد کرد!
این موضوع بیش از همه درباره قابلیت‌های گوشی iPhone در راستای رصد موقعیت جغرافیایی کاربران خود و ثبت رکوردهای مربوط به آن است، حال آنکه پیش از این، شرکت اپل، بار‌ها به دلیل ارائه خدمات ضعیف مربوط به پشتیبانی گوشی‌ها و سایر دستگاه‌های این شرکت در کشور چین، مورد انتقاد قرار گرفته بود...

زمزمه‌های کاهش تعرفه واردات خودرو بلند‌تر شنیده می‌شود
زمزمه‌های کاهش تعرفه واردات خودرو بلند‌تر شنیده می‌شود
همه اینها حاکی از آن است که اکنون زمزمه‌های کاهش تعرفه واردات خودرو، بلند‌تر از همیشه و جدی‌تر به گوش می‌رسد. واقعیت نیز آنکه اکنون هم افکار عمومی و هم کار‌شناسان و دولتیان و مجلسیان، ‌به این نتیجه رسیده‌اند ‌تا شوکی به صنعت خودرو و مدیران این صنعت وارد نشود، هیچ تحولی در راستای بهبود در این حوزه صورت نخواهد گرفت و این شوک، تنها‌ کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن بازار خودرو‌ کشور با حضور رقبای قدر خارجی است.

رمزگشایی از حضور نیافتن وزرای خارجه روسیه و چین در وین
رمزگشایی از حضور نیافتن وزرای خارجه روسیه و چین در وین
در حالی که جان کری و وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان رهسپار وین هستند تا در گفت‌و‌گو با ظریف، وزیر خارجه ایران، راه‌هایی برای پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای را جستجو کنند، حضور نیافتن وزرای خارجه روسیه و چین در وین پس از اظهارات اخیر وزیر خارجه فرانسه در مورد شکاف‌های ایجاد شده در ‌‌۱+۵ مورد توجه قرار گرفته و با توجه به اطلاعات داده شده توسط منابع نزدیک به روس‌ها رمزگشایی شده است.

احزاب و شخصیت‌ها - مشاور رسانه ای رییس جمهور سابق می گوید در دولت احمدی نژاد فضا و شرایط برای یک توافق هسته ای عزتمندانه فراهم بود اما اجازه داده نشد.
اقتصاد کلان - گزارش های رسمی نشان می دهد علاقه مندی بانک ها برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی به شدت کاهش یافته است.
سینما - کارگردان فیلم سینمایی «بچه‌های آسمان» در واکنش به حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه متنی را منتشر کرد.
پلیس - اسکندر مومنی از کاهش تعداد تابلوهای "پارک ممنوع"و "حمل با جرثقیل" در کلانشهرها و زمان دار شدن آنها خبر داد.
در گفتگو با مهر عنوان شد:
تشریح برنامه‌های قرعه‌کشی لیگ برتر/ رونمایی از آرم و توپ جدید لیگ
مراسم قرعه کشی چهاردهمین دوره مسابقات لیگ برتر در حالی روز دوشنبه برگزار می‌شود که در این مراسم از آرم جدید سازمان لیگ و توپ‌های فصل آینده هم رونمایی خواهد شد.
۱۳۹۳/۴/۲۱ - ۱۲:۲۶
پس از دیدار با بورسا اسپور؛
کادر فنی تمرین عصر شنبه استقلال را تعطیل کرد
کادر فنی تیم فوتبال استقلال تمرین عصر امروز این تیم را تعطیل کرد تا بازیکنان به استراحت بپردازند.
۱۳۹۳/۴/۲۱ - ۱۲:۲۴
آلکسیس سانچس:
بهترین عملکردم را برای آرسنال به نمایش می‌گذارم
مهاجم شیلیایی جدید تیم فوتبال آرسنال گفت بهترین عملکرد خود را برای این تیم انجام خواهد داد.
۱۳۹۳/۴/۲۱ - ۱۲:۲۲
مهر منتشر کرد؛
تصاویری از دو فینال ماندگار آلمان - آرژانتین/ خنده‌هایی که به گریه تبدیل شد!
خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: سومین جدال تیم‌های ملی فوتبال آلمان و آرژانتین در فینال جام جهانی یکشنبه شب در ورزشگاه ماراکانا برزیل برگزار می‌شود. در دو فینال قبلی مارادونا ...
۱۳۹۳/۴/۲۱ - ۱۲:۱۷


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved